Sosnowiec - Egzotarium

Re: Sosnowiec - Egzotarium

Postautor: Fala » wtorek 25 sie 2020, 17:05

Z dzisiaj tj. 25.sierpnia 2020r.
Załączniki
Egzotarium (1).JPG
Egzotarium (1).JPG (270.12 KiB) Przejrzano 603 razy
Egzotarium (2).JPG
Egzotarium (2).JPG (258.22 KiB) Przejrzano 603 razy
Egzotarium (3).JPG
Egzotarium (3).JPG (295.97 KiB) Przejrzano 603 razy

Postautor: Fala » wtorek 25 sie 2020, 17:06

Dobrze im idzie, a jak się rozkręcą... :D
Załączniki
(-).JPG
(-).JPG (175.5 KiB) Przejrzano 603 razy

Postautor: marcel » czwartek 27 sie 2020, 20:44

Eh. Wiem że nowe idzie i budynek powstanie w nowej formie, przystającej do teraźniejszości ale jednak jakaś taka nostalgia i smutek łapią. Chodziłem do podstawówki zaraz obok (dawny Kopernik), egzotarium miałem po drodze do domu. Dziesiatki albo i setki razy zachodziłem tam z książką. Siadałem na ławkach pomiędzy akwariami i czytałem. To były podróżnicze ksiażki więc klimat tworzył się idealny.

Ciekawostka odnośnie okazów w tym przybytku. O ile nowe trafiały tam zgodnie ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi zwierząt, o tyle początkowo trafiały one "od ludzi". Lata 50-60 kiedy wyjazdy były mocno ograniczone ustrojowo, powodowały że ludzie przywozili zwierzaki z delegacji jeżeli tylko trafiła się zagraniczna.
Dziadek mój przywoził ryby z delegacji do ZSRR. Żywe. Niewyobrażalne dziś jak można jechać 2000km dużym akwarium na kolanach. Wtedy się dało ;)
Jego znajomy przywoził fragmenty koralowca, dziś jest to 100% nielegalne, ale ten wielki koralowiec w gablocie między akwariami robił wrażenie.
Czasem trafiała tam też lokalna flora która tylko udawała zagramaniczną. M.in żółwie znajdowane na kopalni w Milowicach.

Nie mam pewności co do podnawek, ale chyba przyjechały z delegacji na Kubę.

Ciekawe czy eksponaty zostaną zachowane, bądź co bądź one stanowią zabytki same w sobie. Kraby, podnawki, koralowce, rekin młot (który ostatnio się już sypał), to wszystko miało po 50-60 lat.

Miałem wrzucić zdjęcia z poziomu zero, robie je co rano jadąc do pracy, ale te z drona są znacznie lepsze. I bardzo dziękuje ich autorowi. Pamieć to pamięć ale zdjęcia to zdjęcia.

Przy okazji. Po drugiej stronie ulicy stoi opusczony przybytek rozkoszy - Klub Playboya. Zanim stał się on takim klubem była to dwupoziomowa restauracja. I to dwupoziomowa jeśli chodzi o klasy ludzie. Dół dla prostego syna chłopa i robotnika. Coca-cola, napój firmowy, piwo, kawa, ciastko. Wiecznie znudzona pani za ladą, wiecznie zepsuta maszyna do napoju firmowego. Wieczny brak piwa ;)
Za to piętro, gdzie wchodziło się schodami po lewej to był inny świat. Dla przedstawicieli ludu pracującego - dyrektorów, sekretarzy i tak dalej. Kotary w oknach, wykładzina, stoły z obrusami a nie ceratą, zastawa z prawdziwego zdarzenia i kelnerzy.

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 sie 2020, 23:32

Bardzo fajne uzupełnienie tematu! Aż się łza w oku kręci.

Jak się nazywała ta wspomniana przez pana restauracja? Nie mogę sobie przypomnieć.
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

Postautor: Fala » piątek 28 sie 2020, 15:15

Poczułem się zobowiązany do kontynuacji zdjęć :D Kolejne pochodzą z dzisiaj, tj. 28.08.2020r.

Oczywiście ja również nie mogę wyzbyć się sentymentu do już w sumie nie istniejącego egzotarium. Pamiętam jak wielokrotnie je odwiedzałem pod koniec lat 80-tych. Ten zapach i ta charakterystyczna wilgoć w powietrzu, tego już nie zapomnę.
Jednak moje dwie ostatnie wizyty, nie dawały mi złudzeń co do stanu obiektu. Był on naprawdę zły.

Trzy ostatnie zdjęcia, to ten budynek w którym była wspomniana wyżej restauracja. Po przeciwnej stronie ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (dawna ul. 22 Lipca). Nie mogę sobie przypomnieć nazwy, ale bardzo mi chodzi po głowie Piast? lub Piastowska? Wiem, że obecnie w Sosnowcu Zagórzu jest lokal Piast, ale to jeszcze nie wyklucza możliwości że tak się nazywała. Oczywiście, mogę się bardzo mylić. W sieci nie udało mi się nic wyszukać, więc jeśli ktoś pamięta, to proszę o informację.
Załączniki
Egzotarium (1).JPG
Egzotarium (1).JPG (287.03 KiB) Przejrzano 546 razy
Egzotarium (2) (Copy).JPG
Egzotarium (2) (Copy).JPG (268.97 KiB) Przejrzano 546 razy
Egzotarium (3).JPG
Egzotarium (3).JPG (273.21 KiB) Przejrzano 546 razy
1.JPG
1.JPG (259.46 KiB) Przejrzano 546 razy
2.JPG
2.JPG (188.22 KiB) Przejrzano 546 razy
3.JPG
3.JPG (238.78 KiB) Przejrzano 546 razy

Postautor: marcel » piątek 28 sie 2020, 15:54

Karolina Kot pisze:Bardzo fajne uzupełnienie tematu! Aż się łza w oku kręci.

Jak się nazywała ta wspomniana przez pana restauracja? Nie mogę sobie przypomnieć.

To była restauracja Piast. Przy czym kojarzę ze mieli neon nawet. Po. Lewej stronie.

Dzialala do 90-91 roku. Potem dobudowano blaszaka po prawej i był tam salon samochodowy. AUTO-TAK?? tej nazwy nie jestem pewny.
Agencje otwarli chyba w 97 padła z dziesięć lat pozniej. Ale to też na wyczucie.

Śmieszne było to że brandowany playboyem klub mial swoje uzupełnienie w postaci agencji kogucik kilkadziesiąt metrów dalej. I podobnie jak w przypadku podzielonego piasta, agencje też były dla różnych grup społecznych.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Parki edukacyjne, ogrody botaniczne...”