Strona 1 z 1

Wieruszyce - młyn

: czwartek 19 lut 2015, 18:58
autor: Karolina Kot
W niezwykle malowniczo położonej wsi Wieruszyce (powiat bocheński, gmina Łapanów), nad kapryśną i często wylewającą Stradomką, znajduje się stary, dwukondygnacyjny młyn zbożowy z początku XX wieku.
Obiekt jest wyjątkowy.
Był wielokrotnie zalewany podczas powodzi, jednak dzięki systematycznym staraniom właściciela jest nadal czynny i bardzo zadbany.
Chociaż dziś maszyn nie napędza już koło młyńskie, a ukryta w przybudówce elektryczna turbina (którą pan młynarz zabezpieczył przed zalaniem montując ją na sprytne rozwiązanym podnośniku) to jednak większość urządzeń we wnętrzu zakładu jest stara i produkcja mąki odbywa się tradycyjnymi metodami.
Na uwagę zasługują zwłaszcza znajdujące się na piętrze odsiewacze graniaste (mam nadzieję, że prawidłowo zapamiętałam nazwę). To prawdziwa rzadkość, trudno je spotkać w XXI wieku, zwłaszcza sprawne.

Na ścianach zewnętrznych budynku wyraźnie widać ślady ostatnich powodzi: z roku 2010 oraz z bieżącego. Woda sięgała niemal do połowy ścian parteru, co spowodowało konieczność wymiany starej stolarki okiennej i drzwi na nowe, wodoszczelne.

Serdecznie dziękujemy bardzo sympatycznemu Właścicielowi za poświęcony nam czas, wyrozumiałość i informacje.
Lokalizacja
A u króciutki film ukazujący siłę Stradomki w 2010 roku.

Re: Wieruszyce - młyn

: czwartek 19 lut 2015, 20:40
autor: Franek D.
Pomimo konkurencji ze strony olbrzymich młynów przemysłowych, wieruszycki młyn nadal pracuje i ma zamówienia. Specjalizuje się w produkcji poszukiwanej mąki do wypieku zdrowych chlebów wieloziarnistych.

Re: Wieruszyce - młyn

: sobota 21 lut 2015, 21:42
autor: Franek D.
Nad niebezpieczną górską rzeką Stradomką, tuż nad budynkiem młyna w Wieruszycach wznosi się charakterystyczny cypel z zachowanymi na nim śladami rycerskiego gródka z późnego średniowiecza.
17 maja 2010 r. - młyn aż do połowy był pod wodami spływającymi ze zboczy Kobylca.

27 listopada 1944 r. - w pobliżu młyna, w wyniku zasadzki na niemiecką kolumnę samochodów, zginął gen. Walter Herold, dowódca 10. Panzergrenadier Division. Jego sztab stacjonował w pobliskim majątku Dąbrowica k. Chrostowej. Oddział Dywersji Bojowej AK, po krótkiej walce przejął wóz osobowy generała i odjechał nim w kierunku Słupi. W odwecie za śmierć generała, 7 grudnia 1944 r. na terenie dworu w Żerosławicach Niemcy dokonali egzekucji 40 Polaków.

Re: Wieruszyce - młyn

: piątek 11 gru 2020, 18:00
autor: Jarek
I jeszcze ja coś dołożę. Aby poznać niegdysiejszą infrastrukturę wodną przełomu Stradomki pod dworem w Wieruszycach warto spojrzeć na moje mapy geodezyjne z XIX wieku. Wykopano tu kanał wodny "Młynówka" który zasilał dwa spore stawy i młyn wodny.

1.JPG
1.JPG (191.47 KiB) Przejrzano 4932 razy

2.JPG
2.JPG (189.49 KiB) Przejrzano 4932 razy


Za młynem tak to wygląda:

3.JPG
3.JPG (199.27 KiB) Przejrzano 4932 razy


A od wzgórza gdzie leży Libichowa , tak to wygląda:

4.JPG
4.JPG (207.29 KiB) Przejrzano 4932 razy