Głogoczów - stary młyn

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Głogoczów - stary młyn

Postautor: Karolina Kot » niedziela 04 paź 2015, 01:47

W Głogoczowie, wsi położonej w gminie Myślenice, w przysiółku Piesaki, nieopodal koryta potoku zwanego Głogoczówką, zachowały się budynek dawnego młyna zbożowego.
Zakład ten, niegdyś posiadający turbinę wodną, został przekształcony z czasem na młyn napędzany energią elektryczną.
Zawirowania historii i zmiany polityczne sprawiły, iż ten bardzo ciekawy obiekt przestał pełnić swą funkcję. W jego wnętrzu zachowało się do dziś niemal kompletne wyposażenie.
Ten bardzo malowniczy obiekt, tchnący ciepłem i spokojem, jest doglądany i nadzorowany - i bardzo dobrze!
Podczas naszej wizyty w tym miejscu nie spuszczono nas z oczu nawet na moment. Niestety - młoda krówka nie była byt rozmowna.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam na początku października 2015 roku.
Załączniki
Stary młyn (1).JPG
Stary młyn (1).JPG (96.87 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (4).JPG
Stary młyn (4).JPG (69.45 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (3).JPG
Stary młyn (3).JPG (96.29 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (2).JPG
Stary młyn (2).JPG (103.81 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (6).JPG
Stary młyn (6).JPG (94.44 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (8).JPG
Stary młyn (8).JPG (51.55 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (5).JPG
Stary młyn (5).JPG (95.6 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (7).JPG
Stary młyn (7).JPG (72.3 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (9).JPG
Stary młyn (9).JPG (98.5 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (11).JPG
Stary młyn (11).JPG (94.53 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (16).JPG
Stary młyn (16).JPG (45.65 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (15).JPG
Stary młyn (15).JPG (69.01 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (14).JPG
Stary młyn (14).JPG (82 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (13).JPG
Stary młyn (13).JPG (66.85 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (12).JPG
Stary młyn (12).JPG (88.43 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (21).JPG
Stary młyn (21).JPG (125.08 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (19).JPG
Stary młyn (19).JPG (94.01 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (18).JPG
Stary młyn (18).JPG (91.29 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (17).JPG
Stary młyn (17).JPG (57.81 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (10).JPG
Stary młyn (10).JPG (106.97 KiB) Przejrzano 10490 razy
Stary młyn (20).JPG
Stary młyn (20).JPG (60.76 KiB) Przejrzano 10490 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 20 cze 2016, 10:38

Re: Głogoczów - stary młyn

Postautor: pinky » poniedziałek 20 cze 2016, 10:44

A na jakiej podstawie zostalo podane ze mlyn zostal przerobiony i byl napedzany energia elektryczna ? On chyba od zawsze byl napedzany sila rzeki :) Pozdrawiam

Posty: 98
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Głogoczów - stary młyn

Postautor: ChickenInvaders » poniedziałek 20 cze 2016, 14:20

Możliwe, że na elewacji budynku widniały pozostałości izolatorów elektrycznych do których przymocowane były kable zasilające młyn.
Nihil sub sole novum, quod valde dolendum monumenta reprobi estis.

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głogoczów - stary młyn

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 cze 2016, 19:52

Ten młyn był jak najbardziej napędzany siłą wody, dlatego zresztą powstał w tak odludnym miejscu. Nie pamiętam już, czy informację o przyłączu elektrycznym gdzieś wyczytałam, czy raczej wydedukowałam taki fakt samodzielnie (co nie oznacza, że prawidłowo) z uwagi na podciągnięte do młyna kabelki, analogię do kilku podobnych zakładów zbożowych z innych miejscowości i chyba najbardziej z powodu braku turbiny (a powinien być jakiś "Francis" w przybudówce, albo chociaż resztki takiej przybudówki) i - o ile dobrze kojarzę - chyba nie dostrzegłam młynówki. Młyn założono w zakolu rzeki, podejrzewam, że młynówkę poprowadzono "po cięciwie", a potem, gdy stała się zbędna, zapewne ją zasypano.
Zachowały się jednak pozostałości jazu oddalonego od omawianego obiektu o około 25 metrów.

I tak - na podstawie obserwacji terenowych - wymyśliłam sobie pomalutku, że być może młynówkę i turbinę zamulało, naprawy stały się nierentowne i z czasem podłączono do maszyn elektryczne serce, w zastępstwie wodnego. Są to jednak jedynie moje przypuszczenia, nie spotkałam w pobliżu nikogo, z kim mogłabym porozmawiać na temat tego miejsca. Na szczęście Strażnicy Czasu to forum, nie opracowanie naukowe i opisane tu wątki mają szansę się rozrastać o dalsze informacje, także od nowych użytkowników.

Aha, nieopodal miał znajdować się jeszcze jeden młyn, także wodny (przynajmniej pierwotnie), jednak albo go przeoczyłam, albo już go nie ma.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głogoczów - stary młyn

Postautor: Karolina Kot » środa 29 cze 2016, 21:31

Wygląda na to, że się pomyliłam w przypuszczeniach i nasz młyn nigdy nie posiadał jednak napędu elektrycznego. Przestał działać, gdy zamuliła się turbina, która prawdopodobnie nadal gdzieś tam pod ziemią sobie istnieje. Młynówkę zasypano, jaz istnieje do dziś, chociaż jest już bardzo zniszczony (załapał się na moich zdjęciach).
Spadek wody na turbinie wynosił około 1,5 metra.

Te informacje, jak również wiele innych, niezmiernie ciekawych, z których - jeśli los pozwoli - mam nadzieję zrobić pożytek, otrzymałam w formie prywatnej wiadomości od pana podpisującego się nickiem pinky.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję!

W razie jakichkolwiek uwag dotyczących innych obiektów, błędów i nieścisłości w opisach bardzo proszę o kontakt, wpis na Forum, itp. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości