Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 gru 2019, 06:34

W Ząbkowicach Śląskich (Frankenstein), przy ulicy Legnickiej, znajduje się niewielki i raczej niedostrzegany przez mieszkańców miasta cmentarzyk. Pochowano na nim około 70 żołnierzy Armii Czerwonej, poległych lub zmarłych w wyniku poniesionych ran pod koniec II Wojny Światowej.
Tylko 21 osób znanych jest z nazwiska, pozostali spoczęli bezimiennie.

Sam cmentarzyk jest skromny. Otacza go metalowe ogrodzenie z furtką. Centralnym elementem nekropolii jest strzelisty i dość typowy w wyglądzie obelisk, pierwotnie zwieńczony pięcioramienną gwiazdą. Dziś zastąpił ją prawosławny krzyż.
I jestem niemal pewna, że ustawione tu nagrobki użyto wtórnie i że pochodzą ze znajdującego się w pobliżu starego cmentarza katolickiego.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w roku 2019, w grudniu po południu.
Załączniki
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (1).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (1).jpg (121.97 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (5).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (5).jpg (127.85 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (4).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (4).jpg (114.45 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (3).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (3).jpg (72.59 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (2).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (2).jpg (108.92 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (7).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (7).jpg (111.22 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (6).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (6).jpg (118.82 KiB) Przejrzano 4257 razy
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (8).jpg
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (8).jpg (76.49 KiB) Przejrzano 4257 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 gru 2019, 06:43

Tablice imienne:
Załączniki
Tablice z nazwiskami (3).jpg
Tablice z nazwiskami (3).jpg (101.09 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (2).jpg
Tablice z nazwiskami (2).jpg (101.35 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (1).jpg
Tablice z nazwiskami (1).jpg (125.29 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (5).jpg
Tablice z nazwiskami (5).jpg (89.24 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (4).jpg
Tablice z nazwiskami (4).jpg (134 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (7).jpg
Tablice z nazwiskami (7).jpg (124.49 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (8).jpg
Tablice z nazwiskami (8).jpg (106.17 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (9).jpg
Tablice z nazwiskami (9).jpg (117.61 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (10).jpg
Tablice z nazwiskami (10).jpg (122.49 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (11).jpg
Tablice z nazwiskami (11).jpg (127.52 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (12).jpg
Tablice z nazwiskami (12).jpg (113.23 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (13).jpg
Tablice z nazwiskami (13).jpg (111.26 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (14).jpg
Tablice z nazwiskami (14).jpg (96.36 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (15).jpg
Tablice z nazwiskami (15).jpg (89.79 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (16).jpg
Tablice z nazwiskami (16).jpg (86.1 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (17).jpg
Tablice z nazwiskami (17).jpg (115.12 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (20).jpg
Tablice z nazwiskami (20).jpg (91.15 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (19).jpg
Tablice z nazwiskami (19).jpg (108.86 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (18).jpg
Tablice z nazwiskami (18).jpg (104.14 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (21).jpg
Tablice z nazwiskami (21).jpg (113.58 KiB) Przejrzano 4245 razy
Tablice z nazwiskami (6).jpg
Tablice z nazwiskami (6).jpg (102.99 KiB) Przejrzano 4245 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » środa 27 wrz 2023, 22:52

W książce "Ząbkowickie Opowieści", w dziale poświęconym temu cmentarzowi, napisanym przez pana Marcina Dziedzica, znalazłam informację, że obiekt założono już w roku 1945 i początkowo pochowano tu 44 osoby.
W marcu i kwietniu 1948 roku dokonano ekshumacji z rozproszonych grobów na terenie powiatu ząbkowickiego, przenosząc szczątki kolejnych 26 osób - trafiły tu między innymi zwłoki pięciu zmarłych z Kamieńca Ząbkowickiego, pierwotnie mających swoją mogiłę w trójkącie utworzonym przez ulicę Kolejową, drogę do Stolca i drogę do pałacu.

Na cmentarzu nie znajdziemy wyłącznie żołnierzy. Spoczęły tu także osoby zmarłe już po zakończeniu II Wojny Światowej, w tym kobiety i dzieci.
Książka podaje liczbę 73 mogił oraz 91 pochowanych w nich osób.

Niedawno na grobach pojawiły się współczesne ramki z informacjami o zmarłych.
Załączniki
Cmentarz jesienią 2023 roku (1).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (1).jpg (29.38 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (3).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (3).jpg (114.04 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (2).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (2).jpg (36.1 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (6).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (6).jpg (45.72 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (5).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (5).jpg (44.25 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (4).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (4).jpg (83.28 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (8).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (8).jpg (48.03 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (7).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (7).jpg (57.09 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (9).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (9).jpg (61.91 KiB) Przejrzano 1216 razy
Cmentarz jesienią 2023 roku (10).jpg
Cmentarz jesienią 2023 roku (10).jpg (57.6 KiB) Przejrzano 1216 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Janekc01 » czwartek 19 paź 2023, 21:06

Witam. Interesuje się historią mojego miasta i okolic. Od pewnego czasu dość mocno interesuje mnie historia cmentarza radzieckiego w Ząbkowicach
Na wstępie mówię: Nie jestem ani komunistą ani rusofilem. Nie popieram żadnych systemów totalitarnych, nie popieram komunizmu, stalinizmu ani agresji Rosji na Ukrainę.
Prowadzę hobbystycznie "badania" na temat tego cmentarza, jego historią, ludźmi którzy tam leżą, Armii Czerwonej na terenie powiatu ząbkowickiego. Z dostępnych na internecie źródeł, opowieści wielu osób itp udało mi się poznać wiele faktów na temat cmentarza i postanowiłem zabrać się za identyfikację bezimiennych osób tam leżących. Na dzień dzisiejszy udało mi się potwierdzić na podstawie dostępnych w internecie oryginalnych dokumentów na stronach pamyat-naroda.ru oraz obd-memorial.ru tożsamość około 40 bezimiennie leżących żołnierzy. W dużej ilości są to Ukraińcy, niektórzy są też byłymi obywatelami II RP, którzy na pewno byli powołani do udziału w kampanii wrześniowej jako żołnierze WP. Wg moich identyfikacji około 15 osób faktycznie poległo w bezpośrednich walkach, reszta po wojnie - z różnych przyczyn. Postanowiłem zrobić im oznaczenia grobów w postaci właśnie tych ramek ze zdjęć. Nie kierowały mną pobudki polityczne, tylko pogląd na to, że człowiek to człowiek, ludzie źli i dobrzy są wszędzie. Myślę, że dużo z nich po prostu chciało wrócić do domu, do rodzin. Tym bardziej nie mają nic wspólnego z obecną wojną, zwłaszcza, że mamy tam około 30 (jak nie więcej) Ukraińców. Uważam, że skoro wiadomo kto w danej mogile leży to po co ma leżeć jako nieznany.
Jeśli chodzi o narodowości pochowanych tu żołnierzy to mamy tu oczywiście dużo Rosjan i Ukraińców, mamy Polaków, dwóch Litwinów, Mordwina, Azera, Tatarów i inne narodowości ZSRR.

Co do historii samego cmentarza: Uważam, że początkowo na cmentarzu pochowanych było około 20 osób, następnie przenoszono tutaj żołnierzy z innych miejsc, obstawiam, że pierwszą ekshumacją była ekshumacja z "ogrodu na południowych obrzeżach miasta koło kościoła ewangelickiego". Myślę, że chodzi tu o teren dzisiejszego placu zabaw obok przedszkola i dawnego kościoła sióstr Diakonis na ul. Krzywej. Pochowano tam około 10 żołnierzy, którzy zmarli z ran i chorób w 243 a następnie 167 batalionie medyczno-sanitarnym, który z tego co wiem mieścił się w dawnym szpitalu "Bethanien" na ul. Armii Krajowej. Pochówki te datowane wg dokumentów są na okres między majem a październikiem 1945. Następnie przenoszono żołnierzy z terenu powiatu: Stoszowice, Budzów, Dzbanów, Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok itp. Ostatni pochówek odbył się tu dnia 10.11.1952 roku gdy przeniesiono 15 żołnierzy z radzieckiej kwatery wojennej na cmentarzu miejskim w Ziębicach, 1 żołnierza z cmentarza parafialnego w Płonicy, 1 żołnierza z cmentarza parafialnego w Topoli oraz 1 żołnierza z ogródka na prywatnym gospodarstwie w Laskach. Leży tam 91 osób, średnia ich wieku to około 25 lat. Są 73 mogiły: 72 pojedyncze i 1 zbiorowa, w której pochowano 19 osób).

Generał Admin
Posty: 2052
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: kusmanek » czwartek 19 paź 2023, 21:34

Wielkie brawa za przywrócenie tym ludziom nazwisk. Sam wiem, jak ciężka to praca, dość sporo czasu spędziłem wertujac rosyjskie archiwa. Niestety, powojenne ekshumacje wprowadziły ogromny bałagan - chociaż jak patrzę na Ząbkowice Śląskie, to chyba nie jest aż tak źle.

@Janekc01 Masz może pełna listę nazwisk żołnierzy pochowanych na tym cmentarzu? Jestem ciekaw które nazwiska udało Ci się odszyfrować.
Born to make history

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 paź 2023, 21:51

Janekc01 pisze:Na wstępie mówię: Nie jestem ani komunistą ani rusofilem. Nie popieram żadnych systemów totalitarnych, nie popieram komunizmu, stalinizmu ani agresji Rosji na Ukrainę.

Jak my wszyscy tu na Forum.
Bardzo dziękuję za ten wpis.
Kiedy jakiś czas temu w Ząbkowicach pojawiły się głosy, że tę nekropolię należy zrównać z ziemią, byłam przerażona.
Mam nadzieję, że tego typu pomysły wynikały jedynie z niewiedzy i braku świadomości.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Janekc01 » czwartek 19 paź 2023, 22:00

Ogromnie dziękuję za miłe słowa. Mam zamiar zebrać wszystkie informacje do kupy na podstawie wiarygodnych dokumentów i gdzieś to opublikować. Spis nazwisk mogę napisać. Warto też dodać trzy rzeczy:
1. Czasem, kiedy nie ma wzmianki np. na listach strat o żołnierzach którzy zaginęli w danej miejscowości to identyfikuję ich metodą eliminacji. Patrze który pułk zajmował daną miejscowość w danym dniu i na tej podstawie próbuję odnaleźć nazwiska tych osób na podstawie listy zaginięć. Tak np zidentyfikowałem żołnierzy z Budzowa.
2. Kwestia żołnierzy ekshumowanych z Owiesna: na południowych obrzeżach Owiesna leżało 8 żołnierzy którzy zginęli w dniach 7-9 maja 1945. I są dwie opcje: ekshumacja do Dzierżoniowa a potem do Wałbrzycha lub ekshumacja do Ząbkowic. Osobiście uważam, że były to Ząbkowice. Dlaczego? Bo w Dzierżoniowie leżało 86 osób, też również udało mi się je zidentyfikować i odnaleźć miejsca skąd byli tam przenoszeni radzieccy żołnierze: Pieszyce, Piotrówek, Kryształowice, Jezierzyce Wielkie, Mleczna, Pożarzyce; i w taki właśnie sposób podliczając ekshumacje na cmentarz w Dzierżoniowie + 21 osób które leżało tam od początku idealnie wychodzi liczba 86 osób. Za to w Ząbkowicach jest 8 bezimiennych mogił więc idealnie pasuje tam 8 żołnierzy z Owiesna. Ta ekshumacja nie jest potwierdzona dokumentem (może gdzieś taki istnieje) jednak podliczając leżących w Dzierżoniowie (potem wszyscy przeniesieni do Wałbrzycha) jedyną możliwą opcją odnośnie przeniesienia zwłok z Owiesna są Ząbkowice ale kto wie.
3. Na kamiennych tablicach oryginalnie postawionych na cmentarzu jest MASA błędów. Przekręcanie nazwisk, imion, stopni, imion odojcowskich, częste naginanie na siłę dat aby brzmiały bardziej wojennie np. pisanie, że żołnierz zginął w maju a w rzeczywistości zginął w październiku. Często z takich przekręceń wychodziły dane nowej osoby np.
tablica: KR-C (krasnoarmiejec - szeregowy) Gorbunow Nikołaj Iwanowicz to w rzeczywistości Porucznik Gorbunow Nikołaj Ilicz.
Drugi przykład: żołnierz w dokumentach cmentarza widniejący jako "szeregowy Jekieters" na tablicy ma napisz "KR-C Jekstiers". W rzeczywistości nazywał się Ernst Mitgelsowicz Ejstiers i był najpewniej narodowości łotewskiej. Również pisze - jak u każdego - że zginął w walce. W rzeczywistości zmarł w 167 batalionie medyczno-sanitarnym dnia 08.08.1945 z powodu krwotoku wewnętrznego w wyniku wypadku. Takich przykładów można mnożyć w nieskończoność. W samym dokumencie w postaci spisu cmentarza z PRL-u jest ogrom błędów, nie tylko w danych osobowych ale również nieuwzględnione ekshumacje np. ta z ogrodu koło kościoła ewangelickiego czy ekshumacja z Targowicy w gminie Ciepłowody.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za miłe słowa. Spis mogę wysłać. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony piątek 20 paź 2023, 23:46 przez Janekc01, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Janekc01 » czwartek 19 paź 2023, 22:07

Karolina Kot pisze:
Janekc01 pisze:Na wstępie mówię: Nie jestem ani komunistą ani rusofilem. Nie popieram żadnych systemów totalitarnych, nie popieram komunizmu, stalinizmu ani agresji Rosji na Ukrainę.

Jak my wszyscy tu na Forum.
Bardzo dziękuję za ten wpis.
Kiedy jakiś czas temu w Ząbkowicach pojawiły się głosy, że tę nekropolię należy zrównać z ziemią, byłam przerażona.
Mam nadzieję, że tego typu pomysły wynikały jedynie z niewiedzy i braku świadomości.


Nie ma się czego bać, też na tą wiadomość się zmartwiłem ale całe szczęście prawo międzynarodowe zabrania likwidacji cmentarzy wojennych a cmentarz nie zostanie zlikwidowany, poza tym jakiś czas temu był porządkowany a ziemia na grobach przekopywana i wyrywane były chwasty. Moje tabliczki zostały na swoim miejscu i planuję postawić kolejne.

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Janekc01 » piątek 20 paź 2023, 20:42

Dobrze, więc robię teraz spis żołnierzy leżących tutaj. Są to zarówno żołnierze pochowani jako znani i jako nieznani, których udało mi się zidentyfikować na podstawie dokumentów radzieckich dostępnych na stronach podanych wcześniej. Kiedy czegoś więcej się dowiem, zidentyfikuje kolejnego itp to na bieżąco postaram się tą listę aktualizować. Dokumenty mogą mieć też błędy więc siłą rzeczy mogą być one tutaj ale raczej nie dużo, ponieważ dokumenty z ZSRR są dokładne i o wiele wiele więcej błędów można spotkać w polskich dokumentach z PRL. Proszę tylko o nie kopiowanie i nie publikowanie moich ustaleń bez mojej zgody, ponieważ poświęciłem na to bardzo dużo czasu i szkoda by było gdyby ktoś przypisał to sobie.

Jeśli przy którymś żołnierzu nie ma jakiejś informacji np. o dacie urodzenia to znaczy, że nigdzie nie doszukałem się dokumentów, które by ją podawały itp.

==============================================================================================================================================================
SPIS OSÓB POCHOWANYCH NA CMENTARZU ŻOŁNIERZY RADZIECKICH W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH
==============================================================================================================================================================

AWDIEJEW, ALEKSIEJ FOTIEJEWICZ
ur. 10.03.1914
zm. 16.05.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: starszy porucznik
Stanowisko: starszy felczer weterynarii pułkowego lazaretu weterynaryjnego 167 armijnego zapasowego pułku piechoty.

BOLSZAKOW, GIENNADIJ ALEKSIEJEWICZ
ur. 1907
zm. 16.05.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: starszyna
Stanowisko: instruktor sanitarny 167 armijnego zapasowego pułku piechoty

SAWCZENKO, JEFIM IGNATJEWICZ
ur. 1900
zm. 16.05.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: szeregowy
Stanowisko: strzelec 167 armijnego zapasowego pułku piechoty

ALIEKCZA, IWAN ANDRIEJEWICZ
ur. 16.04.1921
zm. lato 1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: szeregowy?

BABALIUK, IWAN JEFIMOWICZ (imię i nazwisko w pisowni przybliżone, do końca nie jest znane, ponieważ w dokumentach było na różne sposoby zniekształcane)
ur. 07.03.1924
zm. 03.08.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: szeregowy

CZERNYSZIEW, IWAN GRIGORJEWICZ
ur. ????
zm. 04.12.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: szeregowy
Stanowisko: ordynans osobisty zastępcy dowódcy 1 batalionu 238 pułku piechoty

SOKOŁOW, JEWGIENIJ ALEKSANDROWICZ
ur. 1921
zm. 02.03.1946 Śrem
Stopień: starszyna
Stanowisko: nieznane, służył w 238 pułku piechoty

SITNIK, NIKOŁAJ GRIGORJEWICZ
ur. 1920
zm. 19.07.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: sierżant
Stanowisko: dowódca działa w baterii armat przeciwpancernych 45 mm 2 batalionu 238 pułku piechoty

SITNIKOWA, LUDMIŁA IWANOWNA
ur. 19.01.1939
zm. 08.04.1946 Kamieniec Ząbkowicki

BOŁTRUK, STIEPAN FIODOROWICZ
ur. 1916
zm. 14.09.1945 Szczytna
Stopień: starszy sierżant
Stanowisko: dowódca drużyny strzeleckiej 8 kompanii 3 batalionu 238 pułku piechoty

BIEZMOZGIJ, MICHAIŁ MIEFODJEWICZ
ur. 1918
zm. 19.10.1945 Kamieniec Ząbkowicki
Stopień: podporucznik
Stanowisko: dowódca plutonu saperskiego 238 pułku piechoty

KOROL, WASILIJ AFANASJEWICZ
ur. 14.01.1913
zm. 20.10.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: porucznik
Stanowisko: inżynier pułkowy 238 pułku piechoty

KAPYSZIEW, GRIGORIJ FILIPPOWICZ
ur. 1909
zm. 20.10.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: saper plutonu saperskiego 238 pułku piechoty

ŁYŁOW, WASILIJ FIODOROWICZ
ur. 1919
zm. 29.01.1946 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: strzelec 238 pułku piechoty

PARASKIWA, ALEKSIEJ JAKIMOWICZ
ur. 10.05.1906
zm. 13.02.1945 Bila Voda (Czechy)
Jeniec wojenny Stalagu Kaistersteinbruch (Arbeitskommando Weisswasser)

LIMISZIJ, NIKOŁAJ
ur. 1920
zm. 13.02.1945 Bila Voda (Czechy)
Jeniec wojenny Stalagu Kaistersteinbruch (Arbeitskommando Weisswasser)

POŁKOWNIKOW, WASILIJ JEFIMOWICZ
ur. 21.02.1913
zm. 08.05.1945 Stoszowice
Stopień: porucznik
Stanowisko: dowódca plutonu rozpoznania pieszego 1076 pułku piechoty

BABOWAŁ, ALEKSIEJ KLIMOWICZ
ur. 1906
zm. 09.05.1945 Stoszowice
Stopień: plutonowy
Stanowisko: celowniczy karabinu maszynowego 1 kompanii karabinów maszynowych 1076 pułku piechoty

PIOTROWSKI, MAKSIM PIOTROWICZ
ur. 1918
zm. 09.05.1945 Stoszowice
Stopień: plutonowy
Stanowisko: dowódca drużyny strzeleckiej 4 kompanii 1076 pułku piechoty

MEMRIK, STANISŁAW MICHAJŁOWICZ
ur. 1925
zm. 09.05.1945 Stoszowice
Stopień: szeregowy
Stanowisko: strzelec 1076 pułku piechoty

MUHAMEDOW, FAJZIAN
ur. 1910
zm. 09.05.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: strzelec 1076 pułku piechoty

SMIEŁOW, WASILIJ PAWŁOWICZ
ur. 1919
zm. 08.05.1945 Ziębice
Stopień: plutonowy
Stanowisko: dowódca drużyny saperskiej 96 batalionu saperskiego

RYSIN, BORYS GRIGORJEWICZ
ur. 1924
zm. 17.05.1945 Ziębice
Stopień: szeregowy

MOCZAŁOW, WASILIJ NIKOŁAJEWICZ
ur. 1926
zm. 16.05.1945 szpital wojskowy Ziębice
Stopień: szeregowy
Stanowisko: amunicyjny działa 188 pułku artylerii przeciwpancernej

WASILJEW, A.W.
ur. 1925
zm. 1945 Ziębice lub okolice
Stopień: szeregowy

WOROBJEW, P.I.
ur. 1920
zm. 1945 Ziębice lub okolice
Stopień: szeregowy

RAKOWICZ, R.D.
ur. 1926
zm. 01.12.1945 Ziębice lub okolice
Stopień: szeregowy

HAŻANOW, GUNBAJ
ur. 1926
zm. 01.12.1945 Ziębice lub okolice

MAMEDOW, ORUDŻ AŁOWICZ
ur. 1923
zm. 08.05.1945 Targowica
Stopień: sierżant
Stanowisko: dowódca drużyny fizylierów, kompanii fizylierów 181 pułku piechoty

KATKOW, ALEKSIEJ MICHAJŁOWICZ
ur. 1907
zm. 21.03.1945 Starczówek
Stopień: kapral
Stanowisko: zwiadowca 370 dywizjonu artylerii przeciwpancernej

SZATROW, ALEKSANDR ALEKSIEJEWICZ
ur. 1914
zm. 18.08.1945 Ziębice
Stopień: sierżant
Stanowisko: kierowca plutonu parkowego (chodzi tu o park maszynowy) 906 batalionu łączności

KOBIELIEW, IWAN WASILJEWICZ
ur. 1919
zm. 19.08.1945 szpital wojskowy Ziębice
Stopień: szeregowy
Stanowisko: kierowca ciągnika siodłowego, plutonu parkowego 906 batalionu łączności

POPOW, PAWEŁ
zm. 12.01.1946 Ząbkowice Śląskie

EISTERS, ERNST MITGELSOWICZ
zm. 08.08.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy

SZAPTIS, ALFONS IOSIFOWICZ
ur. 1923
zm. 09.08.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy

MIKSZAS, ROMAN IWANOWICZ
zm. 18.08.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy

UDODIK, SIERGIEJ ANDRIEJEWICZ
ur. 1920
zm. 19.08.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: woźnica

ŁABIK, WŁADIMIR PIOTROWICZ
ur. 1925
zm. 26.08.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: fizylier kompanii fizylierów 238 pułku piechoty

JERMIŁOW, DMITRIJ ALEKSANDROWICZ
ur. 1918
zm. 04.10.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: kapral
Stanowisko: telefonista 244 batalionu łączności

MIRONOW, PAWEŁ IWANOWICZ
ur. 1917
zm. 29.11.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: plutonowy
Stanowisko: kierowca Komendantury Wojennej miasta Kłodzko

MOCZIKIDZE, DAWID TARASOWICZ
zm. 20.12.1945 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: strzelec 290 pułku piechoty

SUŁTANOW, MICHAIŁ
zm. 08.01.1946 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: elew batalionu szkolnego 186 dywizji piechoty

WIEKSZIN, JEWGIENIJ WASILJEWICZ
ur. 1912
zm. 03.05.1946 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: kapitan
Stanowisko: lekarz wojskowy, dowódca kompanii medycznej 238 pułku piechoty

JEGOROW, D.K.
zm. 14.05.1946 szpital wojskowy Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: nieznane, służył w 1031 pułku artylerii haubic

OLIENICZ, MIEFODIJ IWANOWICZ
ur. 1911
zm. ??.09.1946 Ząbkowice Śląskie lub okolice
Stopień: starszyna
Stanowisko: szef kompanii 238 pułku piechoty

PANIUCHIN, WIKTOR IWANOWICZ
ur. 1923
zm. 08.11.1946 Ząbkowice Śląskie
Stopień: szeregowy
Stanowisko: nieznane, służył najpewniej w 244 batalionie łączności

SAMOCHWAŁOW, WALENTIN NIKOŁAJEWICZ
ur. 1923
zm. 08.11.1946 Ząbkowice Śląskie
Stopień: kapral
Stanowisko: telefonista 244 batalionu łączności

WALIULLIN, GALLIAM GIRFANOWICZ
ur. 1907
zm. 13.11.1946 Ząbkowice Śląskie
Stopień: major
Stanowisko: pułkowy sekretarz partii 637 pułku moździerzy

PIOTROWA, WIERA MICHAJŁOWNA
ur. 1947
zm. ??.08.1947 Ząbkowice Śląskie lub okolice

TRIETIAKOW, ALEKSANDR NIKOŁAJEWICZ
ur. 1908
zm. 20.08.1945 Bielawa?
Stopień: sierżant
Stanowisko: dowódca drużyny 298 pułku piechoty

SAWICZIEW, WIKTOR IWANOWICZ
ur. 1926?
zm. 20.09.1945 Bielawa?
Stopień: szeregowy
Stanowisko: elew szkolnego dywizjonu artylerii 466 dywizyjnej brygady artylerii 186 dywizji piechoty

TRIETIAK, MANUJŁOW LEONID FILIPPOWICZ, MOTIASZ - zmarli II połowa 1945 roku

MICHAJŁOW, ALEKSANDR MICHAJŁOWICZ
ur. 1923?
zm. 11.12.1945 Bielawa?
Stopień: szeregowy
Stanowisko: starszy pisarz sztabu 637 pułku moździerzy

SATIUKOW, NIKOŁAJ RODIONOWICZ
ur. 1909
zm. 21.08.1945 Muszkowice
Stopień: starszyna
Stanowisko: szef 5 kompanii 290 pułku piechoty

BIELIARKIN, FILIPP MAKSIMOWICZ
ur. 1925
zm. lato 1945
Stopień: starszy sierżant
Stanowisko: zwiadowca 227 dywizjonu artylerii przeciwpancernej

LICHODIED, FILIPP FIODOTOWICZ
ur. 1922
zm. lato 1945
Stopień: sierżant

MICHAJŁOWSKI, szeregowy, zginął 10.10.1945 w Przyłęku

PROCHOROW, MICHAIŁ FIODOROWICZ
ur. 1919
zm. 10.10.1945 Przyłęk
Stopień: starszy sierżant
Stanowisko: pomocnik dowódcy plutonu ogniowego 1031 pułku artylerii haubic

GOLIEW, NIKOŁAJ ASAFOWICZ
ur. 1907
zm. 16.10.1945 Ząbkowice Śląskie lub okolice
Stopień: starszy sierżant gwardii
Stanowisko: kierowca wyrzutni "Katiusza" 77 gwardyjskiego pułku moździerzy

GORBUNOW, NIKOŁAJ ILICZ
ur. 1915
zm. 24.07.1945 Ząbkowice Śląskie
Stopień: porucznik
Stanowisko: dowódca plutonu strzeleckiego 407 pułku piechoty

LELEWSKI, MICHAIŁ MICHAJŁOWICZ
ur. 1900
zm. 09.05.1945 szpital wojskowy Płonica
Stopień: szeregowy
Stanowisko: strzelec 166 pułku piechoty

NASTAS, SAWIELIJ KIRIŁŁOWICZ
ur. 1921
zm. 08.05.1945 Laski
Stopień: szeregowy
Stanowisko: zwiadowca konny plutonu rozpoznania konnego 4 pułku piechoty
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 kwie 2024, 13:59 przez Janekc01, łącznie zmieniany 4 razy.

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Janekc01 » poniedziałek 13 lis 2023, 11:54

Mam ogrom nowych informacji na temat cmentarza i jego historii. Są one potwierdzone dokumentami, np. oryginalnymi protokołami ekshumacji.

Cmentarz powstał w lipcu 1945. Zaczęto tu chować żołnierzy, który zginęli i zmarli w Ząbkowicach i okolicach PO WOJNIE. Cmentarz znajdował się pod zarządem ząbkowickiego garnizonu Armii Czerwonej. Armia Czerwona, w czasie zarządzania cmentarzem przeprowadziła na ten cmentarz 1 ekshumacje:
- przełom 1945 i 1946 - 10 osób z sadu koło kościoła ewangelickiego na ul. Krzywej w Ząbkowicach

W dniu 01.01.1947 cmentarz został oficjalnie przekazany w całości na własność Urzędowi Miasta i Gminy w Ząbkowicach. W momencie przejęcia cmentarza znajdowały się tu 40 pojedynczych grobów, z czego:
- 36 miało nagrobki w formie obmurówek betonowych z płytami marmurowymi
- 4 miały nagrobki w formie drewnianych piramid

Po przejęciu cmentarza przez UMiG dokonano jeszcze 3 pochówków:
- sierpień 1947 - urodzona w tym samym roku córka radzieckiego oficera Wiera Piotrową
- 2 żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w 1947 lub 1948
Po tych pochówkach na cmentarzu były pochowane 43 osoby

W dniach 3-8 kwietnia 1948 odbyła się ekshumacja 26 osób pochowanych na terenie powiatu ząbkowickiego na ten cmentarz. Wśród nich było:
12 osób z Kamieńca Ząbkowickiego
8 osób z Budzowa
3 osoby ze Stoszowic
2 osoby ze Złotego Stoku
1 osoba ze Żdanowa

Po tych ekshumacjach cmentarz dostał płot, nowe nagrobki i nowe - niekompletne tablice imienne z masą błędów.
Uroczyste otwarcie cmentarza miało miejsce 1 maja 1949.

W dniu 10 listopada 1952 odbyła się kolejna ekshumacja, podczas której na cmentarz ekshumowano kolejne 18 osób, w tym:
15 z Ziębic
1 z Lasek
1 z Topoli
1 z Płonicy
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 kwie 2024, 12:53 przez Janekc01, łącznie zmieniany 2 razy.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości