Jelenia Góra - kwatera żołnierzy Armii Czerwonej

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Jelenia Góra - kwatera żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 15 cze 2020, 00:05

W Jeleniej Górze (Hirschberg), na cmentarzu komunalnym, zlokalizowanym przy ulicy Sudeckiej, przed wejściem do przepięknej kaplicy cmentarnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła, znajduje się kwatera wojenna, w obrębie której pochowano żołnierzy Armii Czerwonej.
Zaskoczył mnie ten cmentarzyk, wyjątkowo zresztą uroczy i w dodatku upiększony całkiem ładnym pomnikiem, przeniesionym na teren nekropolii z Placu Niepodległości.
Zanim wybrałam się do Jeleniej Góry poczytałam nieco o historii tego miasta. Wiedziałam, że aż do końca II Wojny Światowej nie było tu praktycznie żadnych walk. Skąd wiec te groby?
Czyżby znajdował się tu lazaret dla rannych i chorych żołnierzy? A może przeniesiono tu ekshumowane z przypadkowych mogił szczątki?
Szukając odpowiedzi natrafiłam na ciekawy artykuł:

"Wielka chwała bohaterom poległym w walkach o wolność i niezależność radzieckiej Ojczyzny 1941 - 1945" – głosi napis na głównej tablicy, pod którą stoi przeniesiony tu w 1993 roku Pomnik Chwały Żołnierza Radzieckiego (przez ponad trzy dziesięciolecia stał na dawnym placu Bieruta, dziś Niepodległości). Te daty są w wyraźnej sprzeczności z datami śmierci poszczególnych czerwonoarmistów uwiecznionych na skromnych mogiłach.

Tylko na części z nich widnieje rok 1945. Wiele z tych właśnie grobów kryje szczątki nieznanych żołnierzy. Pozostali odeszli później: jeśli w 1945 roku, to po zakończeniu działań wojennych. Dymitr Dymitrijewicz Zajcev, najwyższy rangą spoczywający tu oficer, zmarł w roku 1947 przeżywszy 55 lat. To na jego mogile wyryto wzruszający napis: „Śpij spokojnie drogi mężu. Od kochającej ciebie żony”.

Ludzie, którzy spoczęli w tej kwaterze, odeszli bardzo młodo. W większości mieli około dwudziestu lat. Jak wspomniano, nazwiska wielu nie są znane. Na niektórych mogiłach podano nieco więcej informacji. „Poległ przy wypełnianiu żołnierskiego obowiązku: 27 6 1945 roku” – przeczytamy na mogile Azizova Czempuskiego, który przeżył zaledwie 19 lat! Gleba Parionova Sergiejevicza (urodzony w 1917 roku, poległ 27 VII 1945 roku) wspominają brat i przyjaciele. Wśród pochowanych w tym miejscu jest jedna kobieta: Jekaterina Zajkina (1926 – 8 I 1946).

Nie wiadomo, w jaki sposób ci żołnierze odeszli. Przez lata powstały różne hipotezy, mniej lub bardziej sensacyjne. Część z nich mogła zginąć od kul podczas potyczek zbrojnych, do których dochodziło na ziemiach odzyskanych, gdzie Armia Czerwona sprawowała nadzór przez kilka powojennych miesięcy. Mówiono, że żołnierze ci ulegli zbiorowemu zatruciu alkoholem metylowym (to wykluczają rozmaite daty śmierci). Przypuszczano, że – być może – są to ofiary karnej kampanii, zabici przez rozstrzelanie. W końcu uważano za prawdopodobne przywiezienie niektórych ciał z pól bitewnych z frontu, który – wprawdzie Jelenią Górę ominął – ale przechodził niedaleko stąd. Jak było naprawdę?

Dziś tego nie sposób ustalić. Jakiekolwiek archiwa, jeśli są, zachowały się tylko w rosyjskich zbiorach. W jeleniogórskim Archiwum Państwowym nie ma na ten temat żadnych dokumentów. Jeleniogórzanie – mimo ideologicznych zgrzytów i zaszłości sprzed lat – szanują pamięć poległych Rosjan, którzy spoczęli na naszym cmentarzu. Co roku we Wszystkich Świętych płoną tu setki zniczy. Dziś i jutro będzie podobnie.

Źródło

Lokalizacja
Moje zdjęcia powstały w czerwcu 2020 roku, podczas burzy.
Załączniki
Kwatera wojenna (1).JPG
Kwatera wojenna (1).JPG (132.67 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (3).JPG
Kwatera wojenna (3).JPG (133.56 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (2).JPG
Kwatera wojenna (2).JPG (137.32 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (4).JPG
Kwatera wojenna (4).JPG (140.04 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (5).JPG
Kwatera wojenna (5).JPG (134.3 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (6).JPG
Kwatera wojenna (6).JPG (131.99 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (7).JPG
Kwatera wojenna (7).JPG (144.44 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (8).JPG
Kwatera wojenna (8).JPG (139.07 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (9).JPG
Kwatera wojenna (9).JPG (137.21 KiB) Przejrzano 2448 razy
Kwatera wojenna (10).JPG
Kwatera wojenna (10).JPG (129.63 KiB) Przejrzano 2448 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Jelenia Góra - kwatera żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Janekc01 » sobota 27 sty 2024, 22:01

Zagłębiłem się ostatnio w temat tej kwatery i zaciekawiła mnie postać jednego z tych żołnierzy - Gleba Siergiejewicza Łarionowa (nie przez P - tak jak jest w powyżej wspomnianym artykule, również data zgonu jest inna).

Gleb Siergiejewicz Łarionow był oficerem Wojska Polskiego.

Urodził się w marcu 1917 roku w Sierpuchowie w Rosji. Powołany do Armii Czerwonej został w 1939 roku w Moskwie. Z czasem został awansowany na stopień sierżanta, służył w 1 gwardyjskiej inżynieryjno-saperskiej brygadzie szturmowej. Podczas wojny zdobył Order Czerwonej Gwiazdy. Następnie został wysłany na kurs oficerski.

Po ukończeniu kursu oficerskiego w stopniu podporucznika został oddelegowany do służby w Ludowym Wojsku Polskim.

Służył jako dowódca plutonu saperskiego w (21 batalionie saperów?) 10 sudeckiej dywizji piechoty 2 Armii Wojska Polskiego. Sztab 10 sudeckiej dywizji piechoty, jak i jej wojska stacjonowały w pierwszych latach powojennych w Jeleniej Górze, z wyjątkiem 27 pułku piechoty, który po wojnie stacjonował w Kłodzku.

09.06.1945 Gleb został nagrodzony Orderem Wojny Ojczyźnianej II klasy.

Dnia 30.06.1945 podporucznik 10 sudeckiej dywizji piechoty WP - Gleb Siergiejewicz Łarionow zginął podczas rozminowywania pola w okolicach Jeleniej Góry.

Informacje z oryginalnych dokumentów personalnych Gelba Łarionowa dostępnych w postaci skanów na stronie pamyat-naroda.ru.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość