Pomianów Górny - groby żołnierzy z II Wojny Światowej (ekshumowane)

Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pomianów Górny - groby żołnierzy z II Wojny Światowej (ekshumowane)

Postautor: Karolina Kot » sobota 26 cze 2021, 11:56

W Pomianowie Górnym (Ober Pomsdorf) w powiecie ząbkowickim w czerwcu 2021 rok przeprowadzono prace ziemne połączone z ekshumacją znajdujących się tam grobów żołnierzy niemieckich.
Niewielki, zapomniany cmentarzyk położony był na stoku wzgórza, nad miejscowością i pałacem, w którym mieścił się niegdyś wojenny lazaret.
Przypuszczam, że po zakończeniu wojny planowano urządzić w tym miejscu nekropolię z pomnikiem na wzór tych z I Wojny Światowej.
Groby w sumie były trzy. Pochowano w nich łącznie 24 żołnierzy zmarłych z ran i chorób wiosną 1945 roku.


Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” od 22 do 23 czerwca prowadziła w Pomianowie Górnym, w gminie Kamieniec Ząbkowicki, prace ekshumacyjne trzech grobów masowych niemieckich żołnierzy.

Na skraju tej miejscowości odnaleziono kwaterę trzech grobów masowych, w których pochowano 24 żołnierzy niemieckich (10 + 10 + 4). Według niemieckich źródeł archiwalnych byli to żołnierze zmarli w wojskowym lazarecie, który utworzono na zapleczu frontu w miejscowym pałacu. Ich zgony rejestrowano pomiędzy 23 marca a 2 kwietnia 1945 r. W grobach zarejestrowano liczne ślady zabiegów i operacji medycznych, m. in. opatrunków, drenów, szyn Kramera oraz amputacji kończyn. Przy wszystkich szczątkach były przełamane znaki tożsamości.

- Znamy tych wszystkich żołnierzy z imienia i nazwiska. Nie polegli oni w bezpośredniej walce, ale byli pacjentami lazaretu, polowego punktu opatrunkowego, czyli polowego szpitala, który znajdował się w pałacu w Pomianowie Górnym. Działania wojenne, zbrojne sensu stricte w tej okolicy nie miały miejsca, ten fragment Dolnego Śląska był jakby zapleczem przyfrontowym, gdzie znajdowało się bardzo dużo właśnie tego typu lazaretów i punktów opatrunkowych. Zmarłych żołnierzy chowano „na bieżąco”, tak jak umierali, na wzgórzu za wsią przy drodze do Doboszowic. W pierwszym grobie odkryliśmy szczątki 10 żołnierzy, w kolejnym także 10, a w ostatnim, trzecim, pochowano 4 żołnierzy, natomiast jama grobowa była znacznie większa – mówi Doba.pl dr Maksymilian Frąckowiak, archeolog „Pomostu”.

Informacje na temat grobów historycy znaleźli podczas kwerendy w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w oddziale w Kamieńcu Ząbkowickim. Ponadto świadek udostępnił plan z umiejscowionymi mogiłami. Groby lazaretowe były niewidoczne, mieszkańcy wsi nie zdawali sobie sprawy, że w tym miejscu są mogiły.

- Znalezione szczątki niemieckich żołnierzy zostaną przewiezione na cmentarz do Poznania, będą tam spoczywały do momentu pogrzebu, który zostanie odprawiony najprawdopodobniej jesienią na niemieckim cmentarzu wojennym pod Wrocławiem w Nadolicach Wielkich. Będzie to pogrzeb zbiorowy ekshumowanych przez nas szczątków żołnierzy z różnych miejsc w województwie dolnośląskim i opolskim, do tej pory jest ich około 1000 – mówi Doba.pl Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

- Wcześniej prowadziliśmy prace w miejscowości Stolec, gdzie znajduje się 5 krzyży, zgodnie z informacjami od lokalnych regionalistów, miało tam być pochowanych 5 żołnierzy niemieckich, dezerterów. Okazało się jednak, że pod krzyżami nie ma jam grobowych, może są gdzieś w okolicy, a krzyże ich tylko upamiętniały. Mamy także lakoniczne informacje o grobach w pobliżu dawnej strzelnicy w Ząbkowicach Śląskich, ale nie znamy dokładnej lokalizacji. Gdyby ktoś miał jakieś informacje na ten temat, to bardzo prosimy o kontakt. Będziemy także pracować w miejscowości Wigańcice, w pobliżu Ziębic – dodaje dr Maksymilian Frąckowiak.


O nieudanych poszukiwaniach mogiły w Stolcu wspominałam tu.
Moje zdjęcia powstały tuż po zakończeniu ekshumacji.
Załączniki
Miejsce ekshumacji (2).JPG
Miejsce ekshumacji (2).JPG (102.83 KiB) Przejrzano 2015 razy
Miejsce ekshumacji (1).JPG
Miejsce ekshumacji (1).JPG (114.53 KiB) Przejrzano 2015 razy
Miejsce ekshumacji (4).JPG
Miejsce ekshumacji (4).JPG (110.68 KiB) Przejrzano 2015 razy
Miejsce ekshumacji (3).JPG
Miejsce ekshumacji (3).JPG (126.86 KiB) Przejrzano 2015 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pomianów Górny - groby żołnierzy z II Wojny Światowej (ekshumowane)

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 maja 2023, 22:08

W Izbie Regionalnej, znajdującej się w dawnych pocysterskich zabudowaniach w nieodległym Kamieńcu Ząbkowickim, obejrzeć można przedmioty znalezione w ekshumowanych mogiłach niemieckich żołnierzy, pochowanych w Pomianowie.
Załączniki
Pomianów Górny (1).jpg
Pomianów Górny (1).jpg (48.44 KiB) Przejrzano 669 razy
Pomianów Górny (4).jpg
Pomianów Górny (4).jpg (51.44 KiB) Przejrzano 669 razy
Pomianów Górny (3).jpg
Pomianów Górny (3).jpg (61.11 KiB) Przejrzano 669 razy
Pomianów Górny (2).jpg
Pomianów Górny (2).jpg (63.1 KiB) Przejrzano 669 razy
Pomianów Górny (5).jpg
Pomianów Górny (5).jpg (73.1 KiB) Przejrzano 669 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości