Stara Bystrzyca - ekshumowany grób żołnierzy niemieckich

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stara Bystrzyca - ekshumowany grób żołnierzy niemieckich

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 paź 2023, 21:30

W miejscowości Stara Bystrzyca (Alt Weistritz), położonej w Kotlinie Kłodzkiej, przy ulicy Słonecznej, obok utworzonej w połowie XIX wieku alei lipowej, na tyłach dzisiejszego Domu Opieki Społecznej (dawny Erholungsheim), znajdował się do niedawna zapomniany cmentarz żołnierzy niemieckich, ofiar II Wojny Światowej, zmarłych z powodu ran, komplikacji pooperacyjnych oraz chorób w lazarecie, mieszczącym się w wyżej wymienionym budynku.
Prace badawczo - ekshumacyjne w dniach 10- 12 października 2023 roku prowadziła Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".
Odkryto groby 31 żołnierzy, których szczątki po przebadaniu trafią ostatecznie na zbiorczy cmentarz w :arrow: Nadolicach Wielkich.

Zdjęcia wykonałam dwa dni po zakończeniu prac.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST poinformowała, że w dniach 10-12 października jej wolontariusze prowadzili prace ekshumacyjne w Starej Bystrzycy. Ich obszar stanowił wschodni skraj miejscowości, niedaleko którego znajduje się Dom Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Co tam zastali?

W obiekcie tym mieściło się sanatorium, które w czasie II wojny światowej wykorzystywane było jako oddział lazaretu w Bystrzycy Kłodzkiej. Zmarłych w trakcie leczenia żołnierzy niemieckich chowano na łące w pobliżu drogi do osady Pustki [niem. Wustung]. Miejsce pochówku tworzyło długą jednorzędową kwaterę, na której sukcesywnie grzebano żołnierzy zmarłych od 16 marca do 27 kwietnia 1945 roku.

Do końca lat 50. XX wieku grobami opiekowała się okoliczna ludność, a na brzozowych krzyżach wisiały tabliczki z danymi poległych oraz żołnierskie hełmy. W tym czasie zachowanych było jeszcze 35 mogił. Przybliżoną lokalizację miejsca pochówku określono w oparciu o źródła archiwalne oraz relacje starszych mieszkańców Starej Bystrzycy.

Dokładna lokalizacja grobów była możliwa dzięki zastosowaniu najnowszych metod badań archeologicznych, w tym tzw. prospekcji z zastosowaniem georadaru i analizy archiwalnych zdjęć lotniczych. Prace ekshumacyjne ujawniły dotąd 31 pochówków żołnierskich, zarówno trumiennych, jak i bez trumien. Na szczątkach były ślady obrażeń wojennych i zabiegów medycznych [amputacje, dreny chirurgiczne i opatrunki].

Znaleziono także także siedem przełamanych znaków tożsamości. Ponadto odkryto trzy butelki [tzw. Grabflasche], wewnątrz których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych. Na jednaj z nich zachowała się pieczątka wojskowego lazaretu w Bystrzycy Kłodzkiej [Res. Laz. Habelschwerdt / Teil Lazarett Maria Hilf]. Prace mają być kontynuowane w najbliższym czasie.


Źródło: doba.pl
Warto kliknąć w ten link i obejrzeć galerię zdjęć. Rewelacyjna!
Załączniki
Dąb - może nieprzypadkowo.jpg
Dąb - może nieprzypadkowo.jpg (63.92 KiB) Przejrzano 458 razy
Miejsce po ekshumowanej mogile (1).jpg
Miejsce po ekshumowanej mogile (1).jpg (86.49 KiB) Przejrzano 458 razy
Miejsce po ekshumowanej mogile (3).jpg
Miejsce po ekshumowanej mogile (3).jpg (123.39 KiB) Przejrzano 458 razy
Miejsce po ekshumowanej mogile (2).jpg
Miejsce po ekshumowanej mogile (2).jpg (121.93 KiB) Przejrzano 458 razy
Miejsce po ekshumowanej mogile (4).jpg
Miejsce po ekshumowanej mogile (4).jpg (112.91 KiB) Przejrzano 458 razy
Miejsce po ekshumowanej mogile (5).jpg
Miejsce po ekshumowanej mogile (5).jpg (83.66 KiB) Przejrzano 458 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości