Siemianowice Śląskie - Ranczo

Zamieszczamy tu wszystkie obiekty, które dotychczas nie pasują do głównych kategorii
Posty: 19620
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: Karolina Kot » środa 26 cze 2019, 19:46

Trafiliśmy w to miejsce przypadkowo, zelektryzowani usłyszanymi od znajomej niepokojącymi doniesieniami na temat składowanych gdzieś w okolicy radioaktywnych odpadów uranowych. Tematu nie zgłębiliśmy, bo i jakże niby mieliśmy to zrobić? Jedyny dostępny swego czasu i w dodatku przestarzały i nieskalibrowany licznik Geigera-Müllera, z którym niegdyś dwóch naszych forumowych kolegów ganiało po terenie dawnej huty Uthemana w Katowicach, pozostał zamknięty i niedostępny w będzińskim schronie przeciwatomowym.
Ale nie żałowaliśmy czasu poświęconego na wyprawę, bo odkryliśmy coś znacznie ciekawszego. Coś, o czym dotychczas nie mieliśmy pojęcia.

Na granicy Siemianowic Śląskich i Katowic, przy zapomnianej przez Boga i ludzi ulicy Chemicznej, znajduje się hałda kryjąca wysypisko śmieci oraz jeden jedyny, piętrowy dom mieszkalny.
Po drugiej stronie ulicy, u podnóża wspomnianej hałdy, dostrzec można coś, co na pierwszy rzut oka można uznać za koczowisko bezdomnych.
Nic bardziej mylnego!

Jest to Ranczo, miejsce budowane od lat przez pana Jerzego Świdra, człowieka pełnego pasji.

Pozwolę sobie zacytować ciekawy artykuł, poświęcony historii tej osoby oraz jego rodzinie.
Pomalowane jaskrawą farbą kołpaki, przymocowane do prowizorycznego ogrodzenia, widać już z daleka. W oczy rzuca się też wielki napis na nieheblowanej desce: "Można się śmiać". Tak przechodniów wita ranczo Jerzego Świdra. Dla jednych wielka graciarnia, dla niego sens życia.

Ulica Chemiczna w Siemianowicach Śląskich to koniec świata. Tak powie ten, kto znalazł się tam po raz pierwszy. Jeden dwupiętrowy blok stoi samotnie pośród hałd i pokopalnianych nieużytków. Na "koniec świata" dociera tylko autobus linii 222, rzadko przejeżdżają tędy samochody, czasem ktoś spaceruje po sąsiednich polanach i wzgórzach. Mało kto wie, że na jednym z nich kręcony był m.in. kultowy teledysk Paktofoniki "Jestem Bogiem".

Na Śląsku była praca, zabawy i sala treningowa

Właśnie w tym samotnym bloku mieszka z rodziną pan Jurek. Ciepłe dni gospodarz woli jednak spędzać poza domem. Rozsiada się wtedy z kubkiem kawy na starej kłodzie przy prowizorycznym stoliku przykrytym foliową matą. Zdejmuje dziurawy kapelusz i rozgląda się po zbudowanych przez siebie chlewach, stajniach i zagrodach. Przy nogach układa się jego wierny pies.
- Zawsze, od dziecka, chciałem mieć ranczo i jeździć konno, więc mam, ale pełnia szczęścia będzie dopiero wtedy, kiedy dla mojej rodziny zbuduję dom - pisze na kartce i uśmiecha się bezgłośnie.
Pisze, bo tylko w taki sposób może się porozumiewać. Trochę przez kartkę, trochę na migi.

Przyjechał na Śląsk z Jarosławca, jeszcze jako nastolatek. Zostawił swoją przybraną rodzinę, która kiedyś zabrała go z domu dziecka. Na Śląsku była praca, zabawy i sala treningowa, gdzie ćwiczył boks. Dziś jest rencistą, dostaje niewiele 500 zł miesięcznie. Mimo że razem z rodziną ledwo wiążą koniec z końcem, nazywa swoje życie cudem. Już 15 lat mija, od kiedy dowiedział się, że ma raka krtani.

Czasem marzę o schabowym

Wiadomość o chorobie zabrzmiała jak wyrok. Zabolało, choć był twardy. Miał już za sobą wyroki sądowe i kilkuletnią odsiadkę w więzieniu. Lekarze nie dawali mu dużych szans, mimo to poddał się operacji, a gdy nie pomogła, zdecydował się na przeszczep.
Długo się modlił i wygrał z chorobą, ale jej skutki odczuwa do dziś. Po wycięciu strun głosowych nie mówi, oddycha dzięki zamontowanej na stałe rurce. Jeść może tylko papki. - Czasem marzę o schabowym, a mogę tylko pić - żali się.

Żali, ale nie narzeka, bo rak zmienił całe jego życie. Dopiero wtedy, gdy pojawiła się choroba, zaczął walczyć z samym sobą. Był alkoholikiem, nie miał rodziny. - Chodziłem do kościoła, przystępowałem do spowiedzi i komunii, ale w pijaństwie zatraciłem Boga i wiarę, jednak nigdy o Bogu nie zapomniałem - wspomina.
Dziś nazywa siebie nawróconym synem marnotrawnym. Kiedy wyszedł ze szpitala, skończył z piciem i zapisał się do klubu AA. Choć od lat nie pije, na spotkania chodzi dalej. - Alkoholikiem jest się do końca życia, nawet wtedy, gdy czujesz do tego wstręt - wyjaśnia.

Osły bardzo lubią owoce

Życie zmieniło smak, gdy poznał Annę. Pomagała mu w chorobie, miała doświadczenie, bo na raka krtani cierpiała też jej matka. Ona jedna rozumiała, co chce powiedzieć i nauczyła się słyszeć jego bezdźwięczne słowa. Wspólnie wychowują szóstkę dzieci, siódme już pcha się na świat. Wierzą, że wszystko będzie dobrze. To dla Anny i dzieci własnymi rękoma, tuż przed blokiem, Jerzy zbudował ranczo.
Każdego dnia o świcie objeżdża okoliczne hałdy i ulice. Zbiera to, co ludzie wyrzucili na śmietnik. Co innym jest niepotrzebne, dla niego stanowi skarb. - Ze starych mebli zrobiłem klatki dla zwierząt. Gwoździ nie kupuję, bo za drogie. Prostuję znalezione. Przerabiam dla swoich dzieci wyrzucone zabawki, rowerki. Zbieram też siano i suszę, mam też owies, a ludzie przyniosą nieraz owoce. Osły je bardzo lubią - mówi.

"Posiadłość" jest ogrodzona i pilnują jej psy. Trzy szczekające i jeden plastikowy, bo prawdziwego zabrano do schroniska, gdy ktoś doniósł, że pan Jurek maltretuje zwierzęta. - To nie była prawda. Pies z nami był, bo chciał, tak jak teraz są z nami trzy inne. Wcale nie musimy ich przywiązywać łańcuchem, żeby nie uciekły. One po prostu wiedzą, że tu jest ich dom - opowiada pan Jurek.
- Ludzie często nasyłali na mnie urzędników, straż miejską, policję. Mówili, że głodzę zwierzęta, że przetrzymuję tu ludzi. Myśleli, że urządziłem sobie melinę, ale za każdym razem, gdy przyjeżdżali sprawdzić, co się dzieje, odchodzili z kwitkiem - dodaje.

Zostało ostatnie marzenie: dom dla dzieci

Teraz jego ranczo ma nawet profesjonalną ochronę. - Jedna z firm ochroniarskich zaproponowała nam, że będą pilnować rancza i nie chcą od nas pieniędzy. Teraz nie boję się, że wyjadę, zwierzętom stanie się krzywda - opowiada. A tak się działo, bo kiedyś ktoś potruł im wszystkie koty.
Kucyk, który spaceruje po zagrodzie, to Fred. Jerzy dostał go od przyjaciela. Obok niego trawę skubią dwa osły, Ferdynand i Baśka. Są jeszcze kozy, gęsi i kury. Dzięki zwierzętom rodzina ma mleko i jajka. Niewiele, ale zawsze. - W głowie mi się nie mieści, że nawet tego ludzie nam zazdroszczą. Na szczęście są i tacy, którzy pomagają - mówi właściciel rancza.

Przed wielu laty, gdy o Jerzym, jego chorobie i rodzinie zrobiło się głośno, pomogli mu obcy ludzie. Dzięki nim mógł kupić działkę pod Jarosławcem, skąd pochodzi. Teraz, gdy ma już prawie wszystko, czego chciał od życia, pozostało ostatnie marzenie: chciałby na działce wybudować dom dla dzieci. Jerzy wie, że czeka go jeszcze wiele pracy. - Trzeba zapracować, żeby coś mieć. Z nieba samo nie spadnie - podsumowuje.

Źródło: katowice.wyborcza.pl

Podczas naszej wizyty byliśmy bacznie obserwowani. Dwie rozbrykane, umorusane dziewczynki wywijały "gwiazdy" i fikołki na środku ulicy, pięć sztuk gęsi nie spuszczało z nas oka nawet na moment, a dwa psy, niemłode już i zapewne bardzo wierne - nie odstępowały nas na krok.
Na samo Ranczo nie weszliśmy, bo chociaż historia pana Jerzego nie była nam jeszcze znana uznaliśmy, że to cudza własność i po prostu nie wypada. Wykonałam jedynie kilka zdjęć z ulicy,pozwolę je sobie zaprezentować poniżej.
Kiedy już odjeżdżaliśmy mignął nam - jak się okazało potem - sam właściciel i twórca Rancza.
Oj, chyba będziemy musieli jeszcze kiedyś na ulicę Chemiczną zajrzeć, tym bardziej, że jakieś mi się to miejsce bliskie sercu wydało, gdyż sama borykam się z łagodną (przynajmniej na razie łagodną) formą syllogomani. :)

Lokalizacja
Załączniki
Ranczo Siemianowice (1).JPG
Ranczo Siemianowice (1).JPG (134.3 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (2).JPG
Ranczo Siemianowice (2).JPG (184.46 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (5).JPG
Ranczo Siemianowice (5).JPG (181.57 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (4).JPG
Ranczo Siemianowice (4).JPG (133.53 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (3).JPG
Ranczo Siemianowice (3).JPG (180.32 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (7).JPG
Ranczo Siemianowice (7).JPG (143.54 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (6).JPG
Ranczo Siemianowice (6).JPG (155.4 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (8).JPG
Ranczo Siemianowice (8).JPG (165.79 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (13).JPG
Ranczo Siemianowice (13).JPG (119.95 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (12).JPG
Ranczo Siemianowice (12).JPG (99.77 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (11).JPG
Ranczo Siemianowice (11).JPG (174.28 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (10).JPG
Ranczo Siemianowice (10).JPG (134 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (9).JPG
Ranczo Siemianowice (9).JPG (173.37 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (15).JPG
Ranczo Siemianowice (15).JPG (111.62 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (14).JPG
Ranczo Siemianowice (14).JPG (122.67 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (21).JPG
Ranczo Siemianowice (21).JPG (138.08 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (20).JPG
Ranczo Siemianowice (20).JPG (126.82 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (19).JPG
Ranczo Siemianowice (19).JPG (129.79 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (18).JPG
Ranczo Siemianowice (18).JPG (122.75 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (22).JPG
Ranczo Siemianowice (22).JPG (199.69 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (17).JPG
Ranczo Siemianowice (17).JPG (134.77 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (16).JPG
Ranczo Siemianowice (16).JPG (182.88 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (27).JPG
Ranczo Siemianowice (27).JPG (151.43 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (25).JPG
Ranczo Siemianowice (25).JPG (180.95 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (28).JPG
Ranczo Siemianowice (28).JPG (198.77 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (23).JPG
Ranczo Siemianowice (23).JPG (185.71 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (24).JPG
Ranczo Siemianowice (24).JPG (157.03 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ranczo Siemianowice (26).JPG
Ranczo Siemianowice (26).JPG (125.06 KiB) Przejrzano 3216 razy
Hałda.JPG
Hałda.JPG (115.58 KiB) Przejrzano 3215 razy
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

Generał Admin
Posty: 1031
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: kusmanek » środa 26 cze 2019, 21:12

Ale super :) Troche takie śląskie Slab City :D
Born to make history

Posty: 2265
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: buba » środa 26 cze 2019, 23:04

Co za cudowne miejsce! Za tydzien gdzies jade do Bytomia! Pojedziemy TAM???????????

Lubie nietypowe obejscia. Niedawno bylismy pod Kaliszem, tez w niecodziennym ogrodku. Ale niestety tam wiekszosc rzeczy byla juz jakby zdemolowana i opuszczona w wokol rosly tylko nowe wypasne wille... Nikogo nie spotkalismy... Bede probowac sie dowiedziec wiecej o historii tego miejsca

https://photos.app.goo.gl/a3wtE2qPf4qyBAbYA


gdyż sama borykam się z łagodną (przynajmniej na razie łagodną) formą syllogomani. :)


Ja mam zaawansowana i chyba nieuleczalną... ;)


np. ostatnio przywlekłam z Estonii stare radzieckie narty, nie do pary ;)

https://jabolowaballada.blogspot.com/20 ... eczek.html

Posty: 19620
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: Karolina Kot » środa 26 cze 2019, 23:25

buba pisze:Co za cudowne miejsce! Za tydzień gdzieś jadę do Bytomia! Pojedziemy TAM???????????

Oczywiście, pojedziemy! Akurat mam możliwość skołowania kilku wolnych chwil w tym terminie.
Zastanawiam się, co mogłybyśmy zabrać ze sobą dla dzieciaków i zwierzątek. Bo z pustymi rękami w odwiedziny to trochę nie wypada. ;)
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

Posty: 2265
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: buba » środa 26 cze 2019, 23:48

No wlasnie kurcze to jest zawsze problem co podarowac ludziom, ktorych sie nie zna.
P.S. Byle nie slodycze... Bo mam juz instynkty mordercze jak kolejna osoba nawdziewa mi kabaka jakims kolorowym gownem a potem nie ma mowy o obiedzie...

Przynajmniej z opisu wiadomo, ze flaszka dla wlasciciela nie jest dobrym pomyslem ;) To juz jakas informacja!

Posty: 2265
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: buba » środa 26 cze 2019, 23:58

W ktoryms artykule wyczytalam ze mają 3 letniego synka. Moze BARDZO kolorowy sweterek by sie im spodobal? Mnie sie on podoa a chyba maja podobna estetyke do mnie.. Taki peruwianski sweterek... Tylko czy nie glupio dac cos jednemu dziecku a innym nie? A 7 sweterkow nie mam... :(

Posty: 19620
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 cze 2019, 00:08

Cukierki to okropieństwo.
Latawiec będzie lepszym pomysłem.
A dziecięce ciuchy na pewno się przydadzą.
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

Posty: 19620
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Siemianowice Śląskie - Ranczo

Postautor: Karolina Kot » piątek 05 lip 2019, 13:57

Zajrzeliśmy na Ranczo ponownie. Tym razem, zgodnie z obietnicą, wraz z Bubą i z małym podarkiem, który na pewno się przyda.

Niestety, w trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że sąd zadecydował o nakazie rozebrania rancza. Kilka dni temu obiekt odwiedził komornik.
To mogą być ostatnie chwile tego dziwnego miejsca.
Załączniki
Ranczo 2019 (1).JPG
Ranczo 2019 (1).JPG (135.64 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (2).JPG
Ranczo 2019 (2).JPG (163.02 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (6).JPG
Ranczo 2019 (6).JPG (125.05 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (5).JPG
Ranczo 2019 (5).JPG (126.89 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (4).JPG
Ranczo 2019 (4).JPG (106.37 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (3).JPG
Ranczo 2019 (3).JPG (170.01 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (8).JPG
Ranczo 2019 (8).JPG (128.64 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (7).JPG
Ranczo 2019 (7).JPG (158.73 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (12).JPG
Ranczo 2019 (12).JPG (121.14 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (11).JPG
Ranczo 2019 (11).JPG (94.68 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (10).JPG
Ranczo 2019 (10).JPG (127.04 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (9).JPG
Ranczo 2019 (9).JPG (132.91 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (16).JPG
Ranczo 2019 (16).JPG (129.19 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (15).JPG
Ranczo 2019 (15).JPG (113.52 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (14).JPG
Ranczo 2019 (14).JPG (79.96 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (13).JPG
Ranczo 2019 (13).JPG (99.33 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (17).JPG
Ranczo 2019 (17).JPG (76.74 KiB) Przejrzano 3055 razy
Ranczo 2019 (18).JPG
Ranczo 2019 (18).JPG (125.88 KiB) Przejrzano 3055 razy
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości