Sosnowiec - groty Mieroszewskich

Zamieszczamy tu wszystkie obiekty, które dotychczas nie pasują do głównych kategorii
Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - groty Mieroszewskich

Postautor: Karolina Kot » środa 26 sie 2015, 21:25

W XVIII i XIX wieku zapanowała swoista moda na sztuczne groty. Pan hrabia Józef Mieroszewski, znany i lubiany w tamtych czasach ekscentryk z Zagórza, nie mógł być gorszy od innych.
Nie szczędząc pieniędzy, z cegieł i kamieni sprowadzanych aż z Ojcowa, wybudował więc swoiste usypisko z siecią grot i korytarzy pod spodem - wszystko z założenia miało nawiązywać do skałek i jaskiń jurajskich. Prawdopodobnie właśnie w sztucznych grotach znajdowało się zejście do owianych legendą podziemi i lochów zagórskich.
Do naszych czasów przetrwała jedynie część systemu.

Groty znajdują się na terenie należącym do sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, po jego północnej stronie, w pozostałościach po Parku Mieroszewskich.
Lokalizacja
Załączniki
Wejście zimą.jpg
Wejście zimą.jpg (104.61 KiB) Przejrzano 6201 razy
Komora z oknem.JPG
Komora z oknem.JPG (64.06 KiB) Przejrzano 6201 razy
Kamienna góra.JPG
Kamienna góra.JPG (90.17 KiB) Przejrzano 6201 razy
Wejście od południa.jpg
Wejście od południa.jpg (78.15 KiB) Przejrzano 6201 razy
Podziemy tunel.JPG
Podziemy tunel.JPG (63.23 KiB) Przejrzano 6201 razy
Okienko.JPG
Okienko.JPG (79.69 KiB) Przejrzano 6201 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - groty Mieroszewskich

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 wrz 2016, 22:21

Czyżby pojawiła się szansa dla naszych tajemniczych grot?
Zabytkowy i zaniedbany park w Zagórzu ma wielkie szanse na drugie życie

Budynki Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Zagórzu położone są na terenie zespołu pałacowo-parkowego, który od 1963 roku widnieje w rejestrze zabytków. Park jest obecnie mocno zdewastowany i zaniedbany, ale dyrekcja szpitala ma plan, by przywrócić mu dawny charakter, a nawet wykorzystać w terapii pacjentów.

- To wyjątkowe miejsce, choć może osobom, które zajrzą tam przypadkiem, na pierwszy rzut oka trudno dostrzec to piękno. Obserwujemy park o różnych porach roku. Wiosną rosną tu zawilce i całe połacie czosnku niedźwiedziego, który jest rośliną rzadką i cenioną. Jesienne kolory drzew zapierają dech w piersiach - mówi Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Trzy lata temu przeprowadzono inwentaryzację drzewostanu, a potem go uporządkowano. Część drzew, które nie rokowały szans na przeżycie, wycięto. Inne poprzycinano, a samosiewy wykarczowano. Łącznie prace objęły 5,5 ha parku.
W zeszłym roku powstał projekt rewitalizacji zabytkowego kompleksu, współfinansowany również przez wydział kultury Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Autorzy koncepcji zwracają uwagę, że obecny zespół pałacowo-parkowy jest tylko fragmentem parku, po którym przechadzali się Mieroszewscy, czyli jego dawni właściciele.

Dokument obejmuje projekt alejek, placu wypoczynkowego, zieleni, niezbędnych prac budowlanych i ogrodzenia. Uwzględniono także małą architekturę.

Romantyczna grota, tajemnicza studnia, ukryte przejścia

Zdaniem projektantów najlepiej zachowanym zabytkowym elementem parku jest grota skalna, pochodząca z czasów, gdy modne było wznoszenie w ogrodach takich romantycznych obiektów. Otaczające ją bloki skalne zostały sprowadzone specjalnie z Ojcowa, ale dziś wszystko wymaga fachowej stabilizacji.
- Obecnie grota ma swoich stałych lokatorów. To bezdomni, którzy urządzili tu sobie siedzibę. Wcześniej upodobali sobie inny parkowy obiekt, ale zdewastowany - poszedł do rozbiórki - mówi prezes Nowak.

W pobliżu znajdują się pozostałości starej studni, nad którą górowała kapliczka wybudowana w neogotyckim stylu (wskazuje na to jedno ze zdjęć z 1951 roku udostępnione przez Stowarzyszenie Pakosznica). Mówi się nawet o podziemnych przejściach łączących parkowe obiekty. W związku z tym w projekcie zawarto propozycję, by w okolicach przeprowadzić prace archeologiczne.
Niedawno ogłoszono przetarg na projekt budowlany, który pozwoliłby na wycenę prac przewidywalnych w koncepcji rewitalizacji. Został unieważniony z uwagi na brak ofert.

Potrzebne są miliony

- Może potencjalnych wykonawców przestraszył fakt, że wszystkie projekty należałoby robić pod nadzorem konserwatora zabytków, a może wakacyjny czas nie sprzyjał zainteresowaniu takimi przetargami. Wkrótce spróbujemy ponownie - mówi prezes Nowak.

Według wstępnych szacunków rewitalizacja parku w najbardziej okrojonym zakresie kosztować mogłaby około 80 tysięcy złotych. - Na ten scenariusz jesteśmy przygotowani, miasto też obiecało wsparcie - przekonuje szef sosnowieckiej lecznicy.
Kompleksowe prace kosztowałaby już o wiele więcej - nawet 8-12 milionów złotych (jak przekonuje prezes Nowak milion złotych to koszt samego ogrodzenia), dlatego obecnie szpital poszukuje zewnętrznych środków finansowania inwestycji.

Agnieszka Stefaniak-Zubko
sosnowiec.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości