Kraków – most kolejowy nad dawnym korytem Starej Wisły

Posty: 1613
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 15:19

Kraków – most kolejowy nad dawnym korytem Starej Wisły

Postautor: Mario » środa 21 wrz 2016, 22:47

Jest najstarszym, zachowanym mostem Krakowa. Był przerzucony nad korytem Starej Wisły. Po jej zasypaniu, od 135 lat pełni rolę wiaduktu kolejowego nad alejami Dietla, które w tym miejscu przechodzą w ul. Grzegórzecką.
Pięcioprzęsłowy most/wiadukt ma 100 m długości i 12 m szerokości. Wznosi się na 7 m w górę, gdzie jego koroną prowadzą dwa tory. Ponad masywnymi filarami po obu stronach znajdują się ozdobne koła, w których od ul. Grzegórzeckiej umieszczone zostały cyfry upamiętniające rok otwarcia mostu „1 8 6 3”, natomiast od Dietla litery upamiętniające budowniczych – Kolej Galicyjską Karola Ludwika - „G K L B” (Galizische Karl Ludwig Bahn). W czasach PRL-u litery te przeszkadzały Władzy Ludowej i zostały dokładnie odbite (cyfry pozostawiono).
Załączniki
1..JPG
1..JPG (85.96 KiB) Przejrzano 3048 razy
2..JPG
2..JPG (64.13 KiB) Przejrzano 3048 razy
3..JPG
3..JPG (71.86 KiB) Przejrzano 3048 razy
4..JPG
4..JPG (137.48 KiB) Przejrzano 3048 razy
5..JPG
5..JPG (88.5 KiB) Przejrzano 3048 razy
6..JPG
6..JPG (110.59 KiB) Przejrzano 3048 razy
7..JPG
7..JPG (81.48 KiB) Przejrzano 3048 razy
8..JPG
8..JPG (72.76 KiB) Przejrzano 3048 razy

Posty: 1613
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 15:19

Re: Kraków – most kolejowy nad dawnym korytem Starej Wisły

Postautor: Mario » piątek 01 wrz 2017, 23:45

Rozpoczęły się prace remontowe przy zabytkowym wiadukcie:
Załączniki
1. Wiadukt k. Hali Targowej.JPG
1. Wiadukt k. Hali Targowej.JPG (82.05 KiB) Przejrzano 2714 razy
2. Wiadukt k. Hali Targowej.JPG
2. Wiadukt k. Hali Targowej.JPG (65.09 KiB) Przejrzano 2714 razy

Generał Admin
Posty: 1032
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Kraków – most kolejowy nad dawnym korytem Starej Wisły

Postautor: kusmanek » środa 04 wrz 2019, 21:27

Los zabytku wydaje się być bardzo niepewny...

Zabytkowy wiadukt nad ul. Grzegórzecką do rozbiórki

Sam remont nie wystarczy. Zabytkową część wiaduktu nad ul. Grzegórzecką prawdopodobnie trzeba będzie rozebrać i wybudować od nowa.

Informację na ten temat przekazał w środę w Radiu Kraków prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel. – Niestety, okazało się, że wewnątrz są bardzo duże uszkodzenia i ubytki i musimy go na całości wzmocnić. To jest informacja dosłownie sprzed kilku dni, że pilnie musimy przystąpić do rozmów z konserwatorem zabytków, w jakiej formule to odbudować – mówił w studiu.

Po ekspertyzach

Jak tłumaczy Piotr Hamarnik, dopiero po skierowaniu ruchu pociągów na nową, dobudowaną część wiaduktu, co nastąpiło w lipcu, można było przeprowadzić gruntowną analizę stanu starszej, XIX-wiecznej części obiektu.

– Nie mogliśmy do końca sprawdzić, jaki zakres prac jest potrzebny. Po przełożeniu ruchu zostały przeprowadzone bardzo dokładne oględziny obiektu, wykonane odwierty i zostały sprawdzone fundamenty – mówi Hamarnik.

Na stan obiektu miał wpływ fakt, że w pierwotnej wersji służył jako most, a nie wiadukt. – Fundamenty są posadowione bardzo głęboko, na dębowych belkach. Jak mówią ekspertyzy, to rozwiązanie się sprawdza, ale w wodzie. Obecnie wiadomo, że te belki nie spełniają już wymaganych parametrów – opisuje przedstawiciel spółki kolejowej.

Ekspertyza naukowa przygotowana kilkanaście lat temu, przed inwestycją, zakładała że renowacja wiaduktu będzie wystarczająca. Teraz, po dokładnych badaniach, ten sam autor rekomenduje już wzmocnienie fundamentów.

Nowy obiekt, dawna elewacja

Przyszedł więc czas na szybkie decyzje. PKP PLK musi przede wszystkim uzgodnić kwestię rozbiórki i odtworzenia obiektu ze służbami konserwatorskimi. Prawdopodobnie skończy się na tym, że część od strony ulicy Dietla będzie wyglądała identycznie jak ta, którą już wybudowano od strony Hali Targowej, a kamienna elewacja z oryginalnego obiektu zostanie odtworzona.

– Mamy nadzieję, że decyzja konserwatora będzie w ciągu miesiąca-dwóch, żebyśmy mogli powiedzieć, w jakim kierunku idziemy – stwierdził prezes Merchel.

PLK muszą też porozumieć się z wykonawcą, ponieważ tak gruntowna przebudowa nie była przewidziana w kontrakcie. Dopiero okaże się, czy i w jakim stopniu ta zmiana wpłynie na termin zakończenia wszystkich prac.

Rozbiórka nie powinna natomiast spowodować znaczącej zmiany jeśli chodzi o planowane utrudnienia dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej. Sam remont również miał się wiązać z częściowymi zamknięciami – tak jak to miało miejsce w pierwszym etapie prac. Utrzymywany był jednak ruch w jednym lub drugim kierunku i tak samo ma być również w przypadku odbudowy wiaduktu.


https://lovekrakow.pl/aktualnosci/zabyt ... p2vH6woMDs
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości