Niemodlin - mury miejskie

Moderator: warschauer44

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Niemodlin - mury miejskie

Postautor: Karolina Kot » wtorek 02 paź 2018, 13:11

Podczas wizyty w Nysie stwierdziłam swego czasu, że "musimy pojechać koniecznie do Niemodlina, bo tam też jest twierdza".
Trochę mi się oczywiście z Twierdzą Modlin pozajączkowało, pomyłka szybko się jednak wyjaśniła, a do Niemodlina ostatecznie i tak zajrzeliśmy.
I co się okazało?
Że miałam rację. Niemodlin też był twierdzą, tyle, że w średniowieczu. :D

Starówka niemodlińska ma niespotykany kształt silnie wydłużonego owalu, otaczającego długi rynek, założony na osi wschód - zachód. Jak mawiają mieszkańcy, całość przypomina wyglądem wrzeciono z kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wschodnim krańcu i zamkiem na zachodzie. Średniowieczne miasto do XV wieku było otoczone ziemnymi wałami z fosą, potem ufortyfikowano je wznosząc kamienno - ceglane mury obronne, chroniące miasto z trzech stron, przede wszystkim od południa.
Mury posiadały dwie baszty zlokalizowane w dwóch końcach "wrzeciona" - bramę Opolską i Nyską oraz prawdopodobnie osiem mniejszych wieżyczek, a raczej półbaszt, usadowionych w przebiegu murów. Udało mi się naliczyć cztery lepiej lub gorzej zachowane sztuki.

Mury przetrwały częściowo do dziś, najlepiej widać je od strony ulicy Podwale oraz w rejonie targowiska. Ich przebieg częściowo ginie w ścianach zabudowań, gdyż w późniejszych latach zdarzało się, że domy mieszkalne wznoszono z wykorzystaniem istniejących fortyfikacji.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2018 roku, a do miasta koniecznie trzeba będzie jeszcze wrócić, bo okazało się, że to i owo z interesujących mnie obiektów przeoczyłam (wizyta w Niemodlinie trwała raptem 20 minut, więc w zasadzie nie ma się czemu dziwić) no i ze względu na niepewną pogodę nie można było użyć drona.

Lokalizacja
Załączniki
Południowa część murów (1).JPG
Południowa część murów (1).JPG (106.87 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (4).JPG
Południowa część murów (4).JPG (43.19 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (3).JPG
Południowa część murów (3).JPG (112.85 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (2).JPG
Południowa część murów (2).JPG (116.02 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (6).JPG
Południowa część murów (6).JPG (90.3 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (5).JPG
Południowa część murów (5).JPG (99.26 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (11).JPG
Południowa część murów (11).JPG (68.29 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (10).JPG
Południowa część murów (10).JPG (67.67 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (9).JPG
Południowa część murów (9).JPG (66.98 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (8).JPG
Południowa część murów (8).JPG (49.96 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (7).JPG
Południowa część murów (7).JPG (92.88 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (14).JPG
Południowa część murów (14).JPG (113.02 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (13).JPG
Południowa część murów (13).JPG (97.44 KiB) Przejrzano 4621 razy
Południowa część murów (12).JPG
Południowa część murów (12).JPG (94.58 KiB) Przejrzano 4621 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Niemodlin - mury miejskie

Postautor: Karolina Kot » wtorek 02 paź 2018, 13:16

Na zachodnim krańcu rynku niemodlińskiego, obok zamku, zachowała się także basteja z otworami strzelniczymi i fragmentem murów. Została niedawno starannie odnowiona.

Lokalizacja
Załączniki
Basteja obok zamku (1).JPG
Basteja obok zamku (1).JPG (101.7 KiB) Przejrzano 4619 razy
Basteja obok zamku (3).JPG
Basteja obok zamku (3).JPG (66.97 KiB) Przejrzano 4619 razy
Basteja obok zamku (5).JPG
Basteja obok zamku (5).JPG (41.23 KiB) Przejrzano 4619 razy
Basteja obok zamku (4).JPG
Basteja obok zamku (4).JPG (31.75 KiB) Przejrzano 4619 razy
Basteja obok zamku (6).JPG
Basteja obok zamku (6).JPG (63.12 KiB) Przejrzano 4619 razy
Basteja obok zamku (2).JPG
Basteja obok zamku (2).JPG (91.12 KiB) Przejrzano 4619 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Niemodlin - mury miejskie

Postautor: Karolina Kot » wtorek 02 paź 2018, 13:24

A ten śliczny budynek to dawny arsenał, położony w obrębie murów miejskich. Pochodzi z XVII wieku i pierwotnie mieścił także zbrojownię.
Znajduje się w podwórku jednej z kamienic przy rynku i nie mam pojęcia, jak to się stało, że akurat w to jedno jedyne podwórko zajrzałam.

Lokalizacja

Jest mi niezwykle przykro, ale podczas wizyty w mieście całkowicie zignorowaliśmy zabytkową latarnię gazową. To znaczy widzieliśmy ją, oglądaliśmy, Fala o mały włos nie skasował jej wycofując samochodem z parkingu, ale do głowy nam nie przyszło, że to oryginał. Nie zrobiliśmy jej ani jednego zdjęcia.
Tak to jest, kiedy się renowacje przeprowadza "za bardzo". ;)
Załączniki
Arsenał (2).JPG
Arsenał (2).JPG (62.48 KiB) Przejrzano 4619 razy
Arsenał (1).JPG
Arsenał (1).JPG (73.74 KiB) Przejrzano 4619 razy
Arsenał (3).JPG
Arsenał (3).JPG (55.27 KiB) Przejrzano 4619 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Mury obronne i fortyfikacje dawnych miast”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości