Strona 1 z 1

Niemodlin - mury miejskie

: wtorek 02 paź 2018, 13:11
autor: Karolina Kot
Podczas wizyty w Nysie stwierdziłam swego czasu, że "musimy pojechać koniecznie do Niemodlina, bo tam też jest twierdza".
Trochę mi się oczywiście z Twierdzą Modlin pozajączkowało, pomyłka szybko się jednak wyjaśniła, a do Niemodlina ostatecznie i tak zajrzeliśmy.
I co się okazało?
Że miałam rację. Niemodlin też był twierdzą, tyle, że w średniowieczu. :D

Starówka niemodlińska ma niespotykany kształt silnie wydłużonego owalu, otaczającego długi rynek, założony na osi wschód - zachód. Jak mawiają mieszkańcy, całość przypomina wyglądem wrzeciono z kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wschodnim krańcu i zamkiem na zachodzie. Średniowieczne miasto do XV wieku było otoczone ziemnymi wałami z fosą, potem ufortyfikowano je wznosząc kamienno - ceglane mury obronne, chroniące miasto z trzech stron, przede wszystkim od południa.
Mury posiadały dwie baszty zlokalizowane w dwóch końcach "wrzeciona" - bramę Opolską i Nyską oraz prawdopodobnie osiem mniejszych wieżyczek, a raczej półbaszt, usadowionych w przebiegu murów. Udało mi się naliczyć cztery lepiej lub gorzej zachowane sztuki.

Mury przetrwały częściowo do dziś, najlepiej widać je od strony ulicy Podwale oraz w rejonie targowiska. Ich przebieg częściowo ginie w ścianach zabudowań, gdyż w późniejszych latach zdarzało się, że domy mieszkalne wznoszono z wykorzystaniem istniejących fortyfikacji.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2018 roku, a do miasta koniecznie trzeba będzie jeszcze wrócić, bo okazało się, że to i owo z interesujących mnie obiektów przeoczyłam (wizyta w Niemodlinie trwała raptem 20 minut, więc w zasadzie nie ma się czemu dziwić) no i ze względu na niepewną pogodę nie można było użyć drona.

Lokalizacja

Re: Niemodlin - mury miejskie

: wtorek 02 paź 2018, 13:16
autor: Karolina Kot
Na zachodnim krańcu rynku niemodlińskiego, obok zamku, zachowała się także basteja z otworami strzelniczymi i fragmentem murów. Została niedawno starannie odnowiona.

Lokalizacja

Re: Niemodlin - mury miejskie

: wtorek 02 paź 2018, 13:24
autor: Karolina Kot
A ten śliczny budynek to dawny arsenał, położony w obrębie murów miejskich. Pochodzi z XVII wieku i pierwotnie mieścił także zbrojownię.
Znajduje się w podwórku jednej z kamienic przy rynku i nie mam pojęcia, jak to się stało, że akurat w to jedno jedyne podwórko zajrzałam.

Lokalizacja

Jest mi niezwykle przykro, ale podczas wizyty w mieście całkowicie zignorowaliśmy zabytkową latarnię gazową. To znaczy widzieliśmy ją, oglądaliśmy, Fala o mały włos nie skasował jej wycofując samochodem z parkingu, ale do głowy nam nie przyszło, że to oryginał. Nie zrobiliśmy jej ani jednego zdjęcia.
Tak to jest, kiedy się renowacje przeprowadza "za bardzo". ;)