Strona 1 z 1

Kluczbork - mury obronne starego miasta

: niedziela 03 lut 2019, 21:10
autor: ChickenInvaders
Kluczbork to niewielkie miasteczko położone w północno wschodniej części woj. Opolskiego. Miasto co ciekawe zostało założone przez Krzyżowców (stąd właśnie nazwa kończąca się na ,,bork') za panowania księcia Henryka III, który to zezwolił na jego lokację. Miasto dosyć słabo rozwijało się i dopiero za panowania Henryka IV Probusa stało się ważnym punktem na mapach. Mury miejskie zaczęto wznosić pod koniec XIV wieku z cegły na fundamentach z lokalnego kamienia polnego, być może równocześnie z Kluczborskim zamkiem. Mury broniły miasta jedynie z trzech strony - od południa, wschodu i zachodu. Północna część miasta nie posiadała takowych, rolę obronną spełniany tam bagna oraz drewniana palisada. Miasto posiadało przynajmniej trzy bramy - Polską , Niemiecką oraz Krakowską. Mury ucierpiały podczas wojny trzydziestoletniej a na początku XIX wieku zaczęła się ich systematyczna rozbiórka gdyż uniemożliwiały rozbudowywanie się miasta.

Do dzisiejszych czasów mury zachowały się w zasadzie w formie fragmentarycznej, miejscami osiągają większe długości. Znaczna ich część została wkomponowana w budynki mieszkalne, a to co zostało jest w stanie permanentnej ruiny i sprawia raczej ponure wrażenie. Najlepiej zachowane fragmenty możemy znaleźć od strony południowej razem z resztkami wału oraz fosy i przy dawnym budynku zamku, gdzie do dziś ostała się przebudowana na wieżę ciśnień wieża zamkowa. Pierwotnie była ona również częścią murów miejskich stojąc przy bramie Polskiej. Warto dodać że przebudowa jest bardzo elegancka a sama wieża stała się swoistą wizytówką miasta.

Zdjęcia wykonane w lutym 2019 r.

Re: Kluczbork - mury obronne starego miasta

: niedziela 03 lut 2019, 21:15
autor: ChickenInvaders
I jeszcze dwie fotografie, wykonane przy północno - zachodniej części miasta :)

Re: Kluczbork - mury obronne starego miasta

: poniedziałek 30 gru 2019, 00:17
autor: Velder
Natrafiłem na fotografie dwóch obrazów namalowanych przez Bogusława Jarklowskiego, na których widać fragmenty kluczborskich murów miejskich.
Niestety nie wiem czy przedstawiają rzeczywistość, czy to wyobrażenie autora. Fotografie pochodzą z albumu pt. Oberschlesien. Oberschlesische Landschaften.

Re: Kluczbork - mury obronne starego miasta

: poniedziałek 30 gru 2019, 10:57
autor: ChickenInvaders
Drugie zdjęcie przedstawia faktyczne pozostałości murów obronnych od wschodu miasta i są one zachowane do dzisiaj - poznaję po charakterystycznym ich ułożeniu względem kościoła. Niestety znajdują się na prywatnym terenie. Mam też podejrzenia co przedstawia 1 zdjęcie i wygląda na to że są to pozostałości po dawnym przepuście wodnym i rzeczce, po której nie ma już śladu. Tutaj wspomogę się zdjęciem z Wikipedii:

Re: Kluczbork - mury obronne starego miasta

: wtorek 31 gru 2019, 00:50
autor: Velder
I jeszcze dwa obrazy z tego samego źródła co wyżej, podpisane są jako brama "Polska" i brama "Niemiecka".
Zapomniałem jeszcze dopisać, że fotografie wykonano około roku 1939, natomiast same obrazy zostały namalowane prawdopodobnie we wczesnych latach XX wieku. Wpisałem też nazwisko malarza w wyszukiwarkę i znalazłem informację, że niektóre obrazy stworzył w oparciu o stare ryciny, więc może trochę prawdy w tych widokach będzie ;)

brama Niemiecka.jpg
brama Niemiecka.jpg (124.5 KiB) Przejrzano 1748 razy
brama Polska.jpg
Obraz w kolorze: https://www.kluczbork.eu/489,historia-kluczborka-ze-zdjeciami
brama Polska.jpg (136.14 KiB) Przejrzano 1748 razy

Brama Niemiecka miała się znajdować na zachodzie miasta, natomiast problem mam z umiejscowieniem przedstawionej na obrazie bramy Polskiej, bo wychodzi na to, że znajdowała się na wschodzie - gdzieś w okolicy (lub na miejscu) dzisiejszej bramy Krakowskiej (w tle widać wieżę ratusza i kościoła ewangelickiego).
Poniżej jeszcze podobizna bramy Krakowskiej (razem z wieżą) z okresu, kiedy najwyraźniej "bramą" jeszcze nie była ;)

brama Krakowska i obecna wieża cisnien.jpg
brama Krakowska i obecna wieża cisnien.jpg (85.44 KiB) Przejrzano 1748 razy

Re: Kluczbork - mury obronne starego miasta

: środa 01 sty 2020, 20:47
autor: ChickenInvaders
To, co widać na ostatniej fotografii, to Kluczborski zamek w swojej pierwotnej postaci, czyli przed generalną przebudową. To właśnie po niej przerobiono wieżę, powiększono budynek główny i jak sądzę wybito w nim obecną bramę Krakowską. Całkiem możliwe, że pierwotna brama Polska znajdowała się gdzieś w pobliżu zamku.