Kraków - nieistniejący budynek Zootechniki

Moderator: Eworu

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Kraków - nieistniejący budynek Zootechniki

Postautor: Franek D. » niedziela 18 paź 2015, 14:34

("aby ocalić historię przed zapomnieniem")

Ostatnio śledzę ciekawie rozwijający się dział "Eksploracja miejska", który ukazuje powszechny w naszym kraju stan "wielkiej przebudowy po latach PRL-u". Prezentowane przykłady "urban exploration", przedstawiają liczne obrazki opuszczonych i zdewastowanych budynków z poprzedniej epoki. Przyznaję, że bywają dla mnie - 60-latka -przykrym odbiorem. Doskonale pamiętam ich niedawną świetność oraz ważną rolę, jaką wtedy spełniały. Patrząc na poniszczone wnętrza, rozrzucony sprzęt, rozbite meble, walające się po podłodze książki, wymalowane na ścianach graffiti - żal mi jest niszczejącego majątku. Uważam, że w wielu przypadkach niepotrzebnie dopuszczono do dewastacji solidnych murów zakładów produkcyjnych, czy też ośrodków wczasowych.

Bywa, że miejsce krajowego przemysłu zajmuje kolejna zagraniczna inwestycja w postaci centrum handlowego lub wielkiego biurowca.

Trzy lata temu, na terenach obecnego centrum biznesowego amerykańskiej firmy finansowej Brown Brothers Harriman (róg Powstańców Wielkopolskich i Klimeckiego), zainspirowały mnie pozostałości po wcześniejszej siedzibie krakowskiej Spółdzielni Pracy "Zootechnika". Zaglądając do opuszczonych pomieszczeń, zastanawiałem się, gdzie też produkowano aparaturę kontrolno-pomiarową (np.wiatromierze, termografy, barometry, deszczomierze, klatki meteorologiczne), gdzie sprzęt medyczny (np. młotki neurologiczne i chirurgiczne), a przede wszystkim w których pomieszczeniach powstawał sprzęt weterynaryjny i zootechniczny (np. rozwieracze szczękowe dla psów, poskramiacze dla świń, kółka nosowe dla byków, a przede wszystkim - sztuczne pochwy dla buhajów rozpłodowych).
W czasach gierkowskich, polskie pochwy do inseminacji uważane były za najlepsze na świecie. Ten unikatowy produkt krakowskiej Zootechniki, dostarczany był do wszystkich krajów ówczesnej Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.
Załączniki
Zootechnika  1.JPG
Zootechnika 1.JPG (66.49 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  2.JPG
w lewym górnym rogu aktualne fot. Brown Brothers Harriman
Zootechnika 2.JPG (53.34 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  3.JPG
Zootechnika 3.JPG (71.97 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  4.JPG
Zootechnika 4.JPG (68.21 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  5.JPG
Zootechnika 5.JPG (76.56 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  6.JPG
Zootechnika 6.JPG (75.4 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  7.JPG
Zootechnika 7.JPG (67.39 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  8.JPG
Zootechnika 8.JPG (74.21 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  9.JPG
Zootechnika 9.JPG (52.07 KiB) Przejrzano 4931 razy
Zootechnika  10.JPG
Zootechnika 10.JPG (62.4 KiB) Przejrzano 4931 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości