Strona 1 z 1

Graboszyce - kościół św. Andrzeja Apostoła

: czwartek 06 gru 2018, 06:21
autor: Gatoma
Niedaleko obronnego dworu w Graboszycach, ale po drugiej stronie szosy prowadzącej z Wadowic do Zatora, stoi stary drewniany kościół. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z XIV wieku.

Obecny kościół został zbudowany w 1585 roku, jako drewniana świątynia bezwieżowa, usytuowana na niewielkim wzniesieniu. Wieżę dostawiono w 1617 roku. W XVIII budowlę nieco rozbudowano. Wzniesiono wówczas m.in. piętrową zakrystię od północy. Pod koniec XIX wieku kościół przeszedł generalny remont i usunięto wtedy, otaczające świątynię, soboty.

Ostatecznie powstała jednonawowa świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej, orientowana. Nawę nakrywa dwuspadowy dach gontowy a prezbiterium dach przyczółkowy, również gontowy. Dach posiada nierówne wysokości kalenicy i dlatego "pochyla się" w jedną stronę :) . Wieża ma także ściany gontowe, izbicę oraz barokowy baniasty hełm, dawniej pokryty polichromią. Polichromię usunięto podczas ostatniej renowacji budowli w 1990 roku. Dach nawy wieńczy sygnaturka.

Warto wspomnieć, że dach kościoła został, po ostatnim remoncie, wyposażony w nowoczesny system pożarowy FOG ( polski patent). Podczas pożaru na dachu rozpylana jest mgła wodna. System włączany jest automatycznie np. z budynku remizy, zanim dojadą do płonącego obiektu jednostki gaśnicze. Jest to bardzo ważne, gdy pożar dotyczy budynków drewnianych.

Re: Graboszyce - kościół św. Andrzeja Apostoła

: czwartek 06 gru 2018, 06:30
autor: Gatoma
Wnętrze kościoła posiada wystrój barokowy. Do ciekawych elementów wyposażenia zalicza się XVI- wieczna kamienna chrzcielnica, o której tutaj.

Obok kościoła zachowały się dwa nagrobki właścicieli Graboszyc, Chrząszczów.

Dawniej kościół otaczały stare drzewa, obecnie mocno przetrzebione i przycięte :( .

Re: Graboszyce - kościół św. Andrzeja Apostoła

: sobota 09 gru 2023, 18:31
autor: Gatoma
Jeszcze dodam kilka zdjęć wnętrza. W ołtarzu głównym zachowały się dwa skrzydła będące pozostałością po późnogotyckim tryptyku z XVI wieku, podarowanym, podobno, przez królową Annę Jagiellonkę, żonie ówczesnego właściciela Graboszyc.