Krościenko - kościół pw. Wszystkich Świętych

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Krościenko - kościół pw. Wszystkich Świętych

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 23 mar 2020, 10:37

Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem – gotycki kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w I połowie XIV wieku, stojący przy rynku. Siedziba Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Jest to unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.

Po lewej stronie zewnętrznej części bramy znajduje się świątek – zafrasowany ludzkimi cierpieniami Jezus autorstwa Tomasza Ligasa. Pod spodem – rymowane "Smutki Jezusowe" na podstawie tekstu ks. Mieczysława Malińskiego.
Wewnątrz ogrodzenia – po prawej stronie – krzyż i pomnik w kształcie litery „V” poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce na miejscu dawnego krzyża będącego pozostałością po cmentarzu. Na lewo od wejścia – Grupa Ukrzyżowania, wykonana przez rzeźbiarza ludowego Józefa Janosa z Dębna.

Kościół otoczony jest starymi drzewami, pomnikami przyrody.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Krościenko - kościół pw. Wszystkich Świętych

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 23 mar 2020, 10:39

Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. W ołtarzu znajduje się ciekawe rokokowe tabernakulum z figurami apostołów śś. Piotra i Pawła. W 1784 roku ołtarz został pozbawiony wotów i złotych koron w wyniku cesarskigo dekretu o konfiskacie kosztowności kościelnych. Niechlubnego dzieła brutalnej konfiskaty dokonał niesławny komisarz Styx. Obecnie w ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej z XVIII wieku. Jest to niegdysiejszy feretron z rzeźbioną sukienką.
Wcześniejszy obraz Matki Boskiej, z XVI wieku, został – według legendy zapisanej w kronice parafialnej – przyniesiony pod kościół przez fale Dunajca, a uległ zniszczeniu ze starości dopiero w 1921 roku.
W ołtarzu po prawej stronie tęczy znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusa pędzla S. Bochyńskiego z XX wieku.
Najstarsze fragmenty fresków zostały odkryte dopiero w 1949 roku pod warstwami tynku, przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie prof. Józefa Dutkiewicza. Ich odsłonięcie i zabezpieczenie w latach 1951-1953 uważane jest za jedno z największych osiągnięć ówczesnej sztuki konserwacji malowideł ściennych.

Dzięki odkryciu fresków datowanie wieku kościoła zostało przesunięte o 3 wieki wstecz: jeszcze w okresie międzywojennym datowano budowę kościoła na XVII wiek.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości