Paszyn - kościół pw. MB Nieustającej Pomocy

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Paszyn - kościół pw. MB Nieustającej Pomocy

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 25 maja 2020, 08:54

Wieś Paszyn została założona w XII wieku przez mieszczan nowosądeckich. Pierwsze wzmianki datuje się na rok 1365. Przez wieki wieś należała do Nowego Sącza.
Choć kościół we wsi został wybudowany w latach 1936-1937, to starania o samodzielność parafialną rozpoczęto już na początku XX wieku. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęcił ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Franciszek Lisowski. On też w lipcu 1937 roku skierował do parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu jako wikariusza ks. Ewarysta Michalskiego z poleceniem prac wykończeniowych przy budowie kościoła i plebanii.
Dekretem z dnia 30 marca 1938 r. bp ordynariusz Franciszek Lisowski ustanawia parafię w Paszynie, wydzieloną z terytorium parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu., a pierwszym proboszczem mianuje wspomnianego ks. Ewarysta Michalskiego.
Patronką kościoła jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, natomiast patronem parafii – św. Józef Robotnik.
Kościół został konsekrowany 27 czerwca 1963 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji bpa Jerzego Ablewicza.
Pieniądze na budowę świątyni uzyskano ze sprzedaży gruntów należących od XII wieku do kościoła Świętego Wojciecha, a które od 1448roku przypadały kolegiacie nowosądeckiej.
Wznoszenie kościoła rozpoczęto w 1936 roku, a projekt jego budowy wykonał mieszkający w Nowym Sączu absolwent oddziału architektury Politechniki we Lwowie, Zenon Remi. Polichromię głównego ołtarza zaprojektowała i wykonała sądecka malarka Maria Ritter, natomiast polichromię przedstawiającą „Gody w Kanie Galilejskiej” i „Wskrzeszenie młodzieńca z Naim” jest autorstwa Adama Walczyńskiego.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Paszyn - kościół MB Nieustającej Pomocy

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 25 maja 2020, 08:56

Budowę ukończono w 1938 roku, wtedy też został oddany mieszkańcom do użytku jako kościół parafii Paszyn. Patronką kościoła jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, natomiast patronem parafii – święty Józef Robotnik.
Wnętrze kościoła zostało udekorowane rzeźbami rodzimych artystów. Największy wkład w obecny wystrój kościoła miał sądecki artysta rzeźbiarz Franciszek Palka, który jest autorem zdobiącej ołtarz płaskorzeźby przedstawiającej Ostatnią Wieczerzę, również rzeźbionej chrzcielnicy, ambony (na której umieścił Boga Ojca trzymającego Baranka Bożego i unoszącego się nad nimi Ducha Świętego w otoczeniu czterech ewangelistów), konfesjonałów, drogi krzyżowej i podstawy pod paschał.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Paszyn - kościół MB Nieustającej Pomocy

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 25 maja 2020, 08:58

W kościele znajduje się też siedem boleści Matki Bożej wykonanej przez kolejnego twórcę ludowego Wojciecha Oleksego. Wnętrze kościoła zdobią również obrazy malowane na szkle, a także wiele innych obrazów niebędących dziełem paszyńskich artystów, między innymi obraz Zwiastowania Pańskiego, Bożego Narodzenia czy portretów świętych Piotra i Pawła.
Kontynuatorem dzieła księdza Nitki był ksiądz proboszcz Stanisław Janas rodem ze Żmiącej, będący w parafii od 1981 do 2010 roku. Przyczynił się do wybudowania nowej plebanii-muzeum, a w 1994 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Parafialnego w Paszynie, gdzie obecnie znajduje się około 3000 eksponatów (rzeźb, obrazów malowanych na szkle) paszyńskich artystów ludowych. Obecnie proboszczem parafii jest ksiądz Jerzy Bulsa, który przybył do Paszyna 15 sierpnia 2010 roku i będzie godnie kontynuował dzieło swoich poprzedników.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Re: Paszyn - kościół MB Nieustającej Pomocy

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 25 maja 2020, 09:01

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości