Strona 1 z 1

Tarnawa - kościół Nawiedzenia NMP

: sobota 16 wrz 2023, 18:52
autor: Gatoma
Murowany kościół w Tarnawie koło Łapanowa powstał w roku 1803 na miejscu starszej świątyni drewnianej.

Jest to jednonawowa budowla bezwieżowa o skromnych cechach klasycystycznych.

Najciekawszym elementem wyposażenia wnętrza jest gotycko-renesansowa chrzcielnica z XVI wieku oraz współczesna chrzcielnicy marmurowa płyta nagrobna Joachima Lubomirskiego, dworzanina króla Zygmunta Augusta, z przedstawieniem zmarłego jako rycerza w zbroi. Nad płaskorzeźbą rycerza znajduje się tablica inskrypcyjna, informująca, między innymi, że zmarły był kalwinem :!: .

Z tego też powodu tablica z nagrobka długo leżała osobno, porzucona w przykościelnym składziku i dopiero przy ostatniej restauracji nagrobka połączono wszystkie elementy. Przy okazji prawidłowo określono kogo upamiętniał. Wcześniej uważano, że postać rycerza przedstawia innego członka rodu Lubomirskich, Stanisława.

Zachowała się także kropielnica z herbem „Szreniawa” Lubomirskich.

Re: Tarnawa - kościół Nawiedzenia NMP

: sobota 16 wrz 2023, 20:16
autor: smar
Gatoma pisze:Przy okazji prawidłowo określono kogo upamiętniał. Wcześniej uważano, że postać rycerza przedstawia innego członka rodu Lubomirskich, Stanisława.

To naprawdę dziwne. Przecież postać z nagrobka ma skrzyżowane nogi co oznacza że na nim wymarła linia jego rodu (przynajmniej tak gdzieś czytałem - niestety nie podejmuję się znaleźć gdzie ;) )
Joachim nigdy się nie ożenił i zginął podczas wyprawy na Moskwę w 1610 - czyli "skrzyżowane nogi" jak najbardziej pasują.
A Stanisław Lubomirski miał trzech synów!

Re: Tarnawa - kościół Nawiedzenia NMP

: niedziela 17 wrz 2023, 19:39
autor: Gatoma
Skrzyżowanie nóg raczej nie oznacza, że na zmarłym zakończyła się linia rodu. Król Zygmunt Stary także ma skrzyżowane nogi na swoim nagrobku w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu a na nim ród Jagiellonów nie wygasł. Nagrobki z Kaplicy Zygmuntowskiej były wzorcem dla wielu podobnych pomników na terenie Polski - taki wzór stał się po prostu modny. Poza zmarłego nawiązywała do dzieł włoskiego rzeźbiarza Andrea Sansovino - który jako pierwszy przedstawił postacie zmarłych jako osoby śpiące, wsparte na jednym boku, z ugiętą jedną nogą lub skrzyżowanymi nogami ( poza sansovinowska).

Jeżeli chodzi o informacje na temat nagrobka Joachima Lubomirskiego to zaczerpnęłam je ze źródła tutaj i tutaj