Dąbrowa Górnicza Ujejsce – kaplica

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Dąbrowa Górnicza Ujejsce – kaplica

Postautor: Kama » piątek 30 gru 2022, 14:54

W Ujejscu, prawie najbardziej na północ wysuniętej dzielnicy Dąbrowy Górniczej (jeszcze bardziej na N są tylko sąsiednie Trzebiesławice), przy ulicy Krynicznej, na zapleczu kościoła parafialnego mieści się kaplica pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ufundowana w roku 1784 przez ówczesnego właściciela wsi, Wawrzyńca Wichausera, przebudowana w 1793 i wielokrotnie remontowana (1820, 1934, lata 70-te XX w.)

Kaplica jest orientowanym drewnianym budynkiem o konstrukcji zrębowej, na rzucie prostokąta z trapezowym prezbiterium. Stoi na kamienno-ceglanej podmurówce z betonową szlichtą i oszalowana jest od zewnątrz deskami w układzie pionowym.

Przektyta jest dachem namiotowym podbitym gontem, zwieńczonym kutym ażurowym krzyżem o trójlistnych ramionach.

Charakterystyczne są trójkątne okienka w ścianach bocznych i nad drzwiami wejściowymi – okratowane od wewnątrz i z nieregularnym podziałem w kształcie litery M.

Przed wejściem – proste schody z wmurowaną żelazną płytą – stopniem z datą 1793 – przeniesioną z dawnego dworu.

Teren, na którym stoi kaplica niegdyś należał do dworu, po którym nic już nie pozostało, z wyjątkiem kilku starych parkowych drzew.

Wnętrze ma wyposażenie barokowe, co można stwierdzić zaglądając przez szybkę w zamkniętych drzwiach.
Widać barokowy XVIII-wieczny ołtarz, w którym pierwotnie umieszczony był obraz „Męczeństwo św. Katarzyny” (po renowacji przeniesiony do nowego kościoła) a obecnie jest wizerunek MB Częstochowskiej. Stoją tam również barokowe ławki, po trzy z obu stron kaplicy.
Niestety nie udało mi się zrobić zadowalającego zdjęcia tego wnętrza.

Informacje nt. kaplicy znalazłam w wielu źródłach, ale najistotniejsze zaczerpnęłam ze strony Zabytek.pl

Zdjęcia pochodzą z listopada 2022.

Kaplica_1.jpg
Kaplica_1.jpg (125.76 KiB) Przejrzano 648 razy

Kaplica_2.jpg
Kaplica_2.jpg (108.05 KiB) Przejrzano 648 razy

Kaplica_3.jpg
Kaplica_3.jpg (108.91 KiB) Przejrzano 648 razy

Kaplica_4.jpg
Kaplica_4.jpg (118.86 KiB) Przejrzano 648 razy

Kaplica_5.jpg
Kaplica_5.jpg (89.08 KiB) Przejrzano 648 razy

Kaplica_6.jpg
Kaplica_6.jpg (65.14 KiB) Przejrzano 648 razy

Kaplica_7.jpg
Kaplica_7.jpg (69.67 KiB) Przejrzano 648 razy

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza Ujejsce – kaplica

Postautor: smar » piątek 30 gru 2022, 16:19

Kama pisze:Wnętrze ma wyposażenie barokowe, co można stwierdzić zaglądając przez szybkę w zamkniętych drzwiach.

Kilka lat temu przejeżdżałem rowerem obok znacznie bardziej zapomnianej kaplicy stojącej na terenie podworskiego, zdziczałego parku (dwór był opuszczony, wcześniej gościł zarząd PGR). Jedna z miejscowych kobiet (jak się okazało kiedyś była pracownica tegoż PGRu) widząc moje zainteresowanie powiedziała że raz w roku, w dzień patrona tejże kaplicy jest tam odprawiana msza przez księdza z pobliskiej parafii. Może w dniu patronki św. Katarzyny odprawiana jest msza również w tej kaplicy?

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Dąbrowa Górnicza Ujejsce – kaplica

Postautor: Kama » piątek 30 gru 2022, 18:20

Wobec tego trzeba będzie wybrać się tam 25 listopada :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości