W jej wyrobiskach naukowcy dokonali kilka lat temu niezwykłych odkryć paleontologicznych: znaleźli kości drapieżnego gada, teropoda, którego nazwali Smokiem Wawelskim oraz ogromnego gada ssakokształtnego z okresu górnego triasu o nazwie gatunkowej Lisowicia Bojani.
To ostatnie stworzenie wywołało ogromne zainteresowanie naukowców na całym świecie.
Największy gad ssakokształtny żył na Śląsku.
Lisowicia Bojani to nazwa gada ssakokształtnego, który żył na Śląsku około 205-210 milionów lat temu. Jego szczątki odkryto w Lisowicach. Badania prof.Tomasza Suleja z PAN i dr Grzegorza Niedźwieckiego prowadzone nad znaleziskiem, opisał prestiżowy magazyn "Science".
Udało nam się opisać i nadać nazwę gadowi ssakokształtnemu - dicynodontowi, który żył na terenie Śląska 205-210 mln lat temu. Nazywa się Lisowicia Bojani i był to największy gad ssakokształtny - i najmłodszy, jaki żył na Ziemi - mówi Tomasz Sulej portalowi Onet.pl. Szczątki zwierzęcia zostały odkryte w Lisowicach w gminie Pawonków (dokładnie na terenie cegielni w Lipiu Śląskim).
Właśnie od nazwy miejscowości pochodzi pierwszy człon nazwy Lisowicia, druga część - "Bojani" pochodzi od nazwiska Ludwika Henryka Bojanusa, jednego z twórców nowoczesnej weterynarii.
Co ważne, Lisowicia Bojani nie była dinozaurem. Zdecydowanie było jej bliżej do ssaków. Miała ponad 2,5 metra wysokości i ważyła 9 ton. Żyła nad brzegiem mokradeł i żywiła się roślinami. Nie miała zębów, a jej pysk i żuchwa były pokryte rogowym dziobem. Pomimo dużych rozmiarów Lisowicia Bojani potrafiła się szybko poruszać. Wszystko dzięki temu, że nogi miała umiejscowione pod brzuchem, tak jak obecnie żyjące ssaki, a nie po bokach, co jest charakterystyczne dla gadów.
- Przede wszystkim to nasze odkrycie pokazuje, że początek ery dinozaurów wyglądał zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy. Bo do tej pory wyobrażaliśmy sobie, że dinozaury to była jedyna grupa, która w tym czasie tak gwałtownie powiększała swoje rozmiary - tłumaczy prof. Sulej. Badania Polaków udowodniły, że pośród ówczesnych mieszkańców Ziemi, żyły zwierzęta ssakokształtne.
Pierwsze szczątki gada znaleziono 10 lat temu, od tego czasu odnaleziono jednak kolejne kości Lisowicii, czego efektem jest nowa rekonstrukcja zwierzęcia. Znalezisko w Lisowicach okazało się tak interesujące, że badania prof. Tomasza Suleja i dra Grzegorza Niedźwiedzkiego opisał prestiżowy magazyn "Science".
Niestety, cegielnia w Lipiu Śląskim jest już od lat nieczynna, jej wyrobiska zostały zalane lub zasypane przez odpady, a tymczasem warstwy ze szczątkami gadów znajdują się głęboko, przez co miłośnicy paleontologii zbyt wiele do roboty w okolicach Lisowic nie mają.