Gliwice - stare napisy na ogrodzeniu

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Gliwice - stare napisy na ogrodzeniu

Postautor: Karolina Kot » sobota 23 cze 2018, 09:29

Rozbiórka kamienicy może zniszczyć przedwojenne napisy

Dobiega końca rozbiórka starego budynku znajdującego się na terenie dawnych koszar przy ul. Zygmunta Starego w Gliwicach. Wraz z kamienicą może zniknąć ogrodzenie skrywające historyczną bombę. Na ceglanym murze widnieją podpisy żołnierzy trzech armii, które w XX wieku stacjonowały w mieście.

Po dwupiętrowej kamienicy została dziś już tylko sterta bezładnie rozrzuconych cegieł. Jej rozbiórka stała się możliwa, gdyż obiekt nie był zabytkiem i nie obejmowała go ochrona konserwatorska. Budynek znajduje się bowiem na byłym obszarze wojskowym, który zakwalifikowano jako teren zamknięty. Plan miejscowy tu nie obowiązuje.

"Vive Paris" na starym murze

Wraz z częścią koszarowych zabudowań zniknąć mogą unikatowe ślady pozostawione w przeszłości przez stacjonujących tu żołnierzy. Przez kilkadziesiąt lat młodzieńcy z różnych krajów wydrapywali w cegłach swoje imiona i opatrywali je datami. Znajdziemy tu podpisy Francuzów, Niemców i Rosjan pochodzące kolejno: z okresu plebiscytów, dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Powstawały najprawdopodobniej w trakcie wart przy pełnionych przez żołnierzy koszarowych bramach.

Najbardziej wartościowe napisy to te, z których płynie dodatkowa wiedza na temat autorów. Na ścianie dzisiejszego szpitala miejskiego niejaki Marcel Dardon wyrył hasło Vive Paris. Z muru znajdującego się przy ul. Zygmunta Starego można odczytać zaś, że stacjonujący tu niemiecki żołnierz był strzelcem w 3. Maschinengewehrkompanie. Odkrycia tych śladów dokonano w 2016 roku i od razu powiadomiono o nich służby konserwatorskie oraz Muzeum w Gliwicach. Napisy miały zostać skatalogowane, a wszelkie prace w ich obrębie dodatkowo monitorowane. Teraz istnieje obawa, że część z nich zniknie.

Koszary zamieniają się w osiedle mieszkaniowe

Mur otacza działkę, na której niebawem rozpocznie się budowa 5-piętrowego apartamentowca. Nowy budynek nawiąże ceglanymi elewacjami do historycznej tkanki. Projekt przygotowany przez uznane pracownie Medusa Group i Kwadro BA nie uwzględnia jednak zachowania ogrodzenia znajdującego się przy ulicy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że planowana jest jego rozbiórka.

– Jeśli do wiadomości Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dotrze informacja o planowanych inwestycjach na wymienionych obiektach, będziemy mieć na uwadze ich dobro, jeśli tylko będziemy mieć wpływ na planowane prace – informowała w 2016 roku inspektor WUOZ Magdalena Jochemczyk. Służby konserwatorskie nie podjęły jeszcze decyzji co do dalszych losów muru.
Cegła jako pamiątka

W 2005 roku jeden z dziennikarzy Wyborczej podjął się nietypowego przedsięwzięcia. Na chwilę przed rozbiórką familoka, w którym urodził się Janosch, znany na świecie bajkopisarz, ze ścian budynku wykuł cegły. Zrobił to, ponieważ władze miasta nie były zainteresowane pamiątkami po twórcy. Cegły urosły do miana symbolu i co roku wręczane są w nagrodę Ślązakom, którzy rozsławiają region.

Jakub Kowalski
12 marca 2018
Źródło: gliwice.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gliwice - stare napisy na ogrodzeniu

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 paź 2018, 07:42

Apartamentowiec powstaje sobie w najlepsze, a ceglane ogrodzenie rozebrano, pozostał jedynie krótki fragment i filary bramy. Co się stało z wydrapkami - nie wiem, mam nadzieję, że zostały zabezpieczone.
Załączniki
Apartamentowiec (1).JPG
Apartamentowiec (1).JPG (63.04 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (4).JPG
Apartamentowiec (4).JPG (92.69 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (3).JPG
Apartamentowiec (3).JPG (39.56 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (2).JPG
Apartamentowiec (2).JPG (24.23 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (6).JPG
Apartamentowiec (6).JPG (65.04 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (5).JPG
Apartamentowiec (5).JPG (82.66 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (7).JPG
Apartamentowiec (7).JPG (20.06 KiB) Przejrzano 5788 razy
Apartamentowiec (8).JPG
Apartamentowiec (8).JPG (72.78 KiB) Przejrzano 5788 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Gliwice - stare napisy na ogrodzeniu

Postautor: tom1977 » wtorek 23 paź 2018, 20:43

Tutaj jeszcze można poczytać o wspomnianych napisach:

“Vive Paris”. Takich napisów w Gliwicach jest więcej.
“Żołnierze ryli je bagnetami”


Francuskie, rosyjskie i niemieckie. Napisy pozostawione przez żołnierzy na budynkach dawnych gliwickich koszar, dobrze obrazują skomplikowaną historię Górnego Śląska w minionym stuleciu. Ciekawostką podzielił się na facebook’u serwis Gruba Tektura.

– Geneza powstania napisów jest dość łatwa do wyjaśnienia. Młodzieńcy, znudzeni staniem na warcie, zajmowali sobie czas ryjąc bagnetami w cegłach. Swoje imiona bardzo często opatrywali datami – zaczynają się one na roku 1912, a kończą w połowie lat ’50. Najwięcej śladów pochodzi z okresu przed I Plebiscytem na Górnym Śląsku oraz z czasów zdobycia miasta przez Armię Czerwoną. Oprócz Francuzów i Rosjan możliwe jest również zidentyfikowanie Niemców – kilku z nich udekorowało swoje podpisy swastykami – pisze Gruba Tektura.

Napisy widnieją na budynkach dawnych koszar piechoty na rogu ul. Zygmunta Starego i Kościuszki.

– Zrobimy dokumentację fotograficzną. To rzeczywiście ciekawostka, ale dobrze, że będziemy o niej wiedzieć. Być może w przyszłości, gdy będzie czyszczona elewacja tych budynków, uda się takie napisy zachować – mówi Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków.

W budynkach dawnych koszar piechoty w Gliwicach, znajdują się obecnie m.in. Szpital Wojskowy przy ul. Zygmunta Starego, Sąd Okręgowy przy ul. Kościuszki, a także lofty.


Źródło
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości