Ząbkowice Śląskie - odkryto rondele neolityczne

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ząbkowice Śląskie - odkryto rondele neolityczne

Postautor: Karolina Kot » piątek 18 lut 2022, 16:33

A tymczasem u mnie pod nosem takie cudeńka i to aż dwa. :D

W okolicach Baldwinowic i Sieroszowa odkryto dwa rondele sprzed kilku tysięcy lat

To historyczne założenie przestrzenne w kształcie okręgu określane najczęściej mianem centrów ceremonialnych, świątyń lub służące jako dawne obserwatoria astronomiczne.

Zazwyczaj składają się z kilku rowów często uzupełnianych palisadami. Do wewnątrz prowadzą bramy, które przeważnie lokalizowane są w miejscach padania promieni słonecznych w czasie przesileń astronomicznych.

Rondele to założenie przestrzenne z czasów neolitu czyli ok. 5200–1900 r. p.n.e. W całej Europie zlokalizowano blisko 200 takich miejsc, w tym dotychczas osiem w Polsce. Kolejne dwa odkryto w pobliżu Baldwinowic (gm. Ciepłowody) i Sieroszowa (gm. Ząbkowice Śląskie). Więcej o rondelach, czyli tajemniczych budowlach sprzed ponad 7 tys. lat można dowiedzieć się z tego materiału [KLIK].

Odkrywcą obiektów na terenie naszego regionu jest Robert Szlachta z Krotoszyna, który odkrył je w maju 2018 roku podczas skanowania terenu wokół megalitycznych grobowców w Muszkowicach (gm. Ciepłowody).

Źródło: Express Miejski

Więcej o odkryciu rondeli na terenie powiatu ząbkowickiego można obejrzeć w poniższym materiale:


Lokalizacja

Wreszcie nie trzeba będzie ganiać z dronem przez pół Polski, bo rondele mam tuż obok domu.
Trzeci znajduje się także dość blisko, bo w Drzemlikowicach pod Oławą, było już tam swego czasu "latane" ale wyróżniki mi się na razie nie utrafiły, jak należy, a głupio zakładać wątek ze zdjęciami zboża ozimego.
Żeby wykonać udaną fotografię lotniczą takich obiektów trzeba mieć szczęście i chwycić właściwy moment, stanowisk nie widać cały czas - stąd ich brak na mapach Google czy Geoportalu.
Podobnie było w przypadku grodziska w Komornie, które udało się sfotografować dopiero po wielu próbach.

Rondele spod Ząbkowic są zapewne związane z ciekawymi kurhanami, ukrytymi w Lesie Bukowym, rozciągającym się między Piotrowicami Polskimi, a Muszkowicami (oczywiście stanowiska te nie są jeszcze opisane na naszym Forum, bo mi mocy przerobowych brakło i zdjęcia czekają od 2 lat :-) ).
Kurhany są różne: okrągłe i podłużne. Z wczesnego średniowiecza i z neolitu.
Ciekawostką jest obraz kurhanów (tu raczej tych średniowiecznych), uchwycony na LIDARze Geoportalu: Link. Skanowanie laserowe wykonano... w trakcie prac archeologicznych!!
Niezła historia.

P.S. Właśnie mi się przypomniało, że jeszcze jeden rondel do kolekcji znajduje się w szafce u mnie w kuchni.
Załączniki
Miejsce odkrycia rondeli.JPG
Miejsce odkrycia rondeli.JPG (56.33 KiB) Przejrzano 1142 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ząbkowice Śląskie - odkryto dwa rondele neolityczne

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 mar 2022, 14:26

Okazuje się, że rondeli w okolicy jest więcej. Kolejne odkryto w Bobolicach i Piotrowicach Polskich.
Tu już się zaczyna cała zastawa kuchenna powoli robić. :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości