Wałbrzych - koniec Fabryki Porcelany "Krzysztof"

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wałbrzych - koniec Fabryki Porcelany "Krzysztof"

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 lut 2023, 22:25

Bardzo smutne wieści napływają z Wałbrzycha:

Dolnośląska Fabryka Porcelany "Krzysztof" przestaje istnieć. Jej serwis Fryderyka był obiektem pożądania każdej polskiej rodziny

Fabryka Porcelany "Krzysztof" działała nieprzerwanie od prawie 200 lat. Po eleganckie serwisy Fryderyka, idealne na prezenty ślubne lub rocznicowe, jeździło się do Wałbrzycha z całej Polski. Wszystko wskazuje na to, że te czasy przejdą do historii. Ostatnia fabryka porcelany w Wałbrzychu właśnie ogłosiła zwolnienia grupowe. To już koniec przemysłu ceramicznego w tym mieście. Zobaczcie na slajdach wyroby z "Krzysztofa". Może macie je w domu, albo zechcecie skorzystać z ostatnich wyprzedaży?

Z fabryki porcelany do filmu, Białego Domu i na stoły królewskie

Jeszcze nie tak dawno fabryka "Krzysztof" wysłała swój serwis obiadowy i kawowy Alaska, ręcznie zdobiony wysokokaratowym złotem, do Białego Domu. Jej zastawy gościły na królewskich stołach. Elegancką szkatułkę ze złotymi zdobieniami w stylu barokowym, firma wysłała na dwór królowej Elżbiety II, jako prezent po narodzinach księcia George'a.

Elementy z serwisu Fryderyka, z charakterystycznym liściem akantu, zobaczyć można było w wielu popularnych serialach i filmach. Fryderyka zagrała między innymi w takich produkcjach jak "Trędowata", "Noce i dnie", "Lalka", "Stawka większa niż życie", "Czas Honoru", "Forever" czy "Zniewolona". Dlaczego więc fabryka upada?

Fabrykę Porcelany "Krzysztof" dobiły pandemia i ceny gazu
Zwolnienia grupowe w "Krzysztofie" mają objąć 70 osób.
- Fabryka wskazywała, że przyczyną zwolnień jest likwidacja wydziałów w "związku z planowanym zakończeniem działalności", spowodowanym sytuacją na rynku gazu, drastycznym wzrostem cen i brakiem możliwości zawarcia umowy na ciągłe dostawy gazu, będącego podstawowym surowcem do produkcji - wyjaśnia Marzena Radochońska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

I choć pracownicy mają jeszcze nadzieję, że "Krzysztof" się podniesie, tak jak kiedyś, to ekonomia jest bezwzględna. Gdy wygaszą piece w ostatniej fabryce porcelany, zamknięty zostanie ważny rozdział w historii Dolnego Śląska. Po wojnie, w regionie Wałbrzycha działały prężnie trzy fabryki:
• "Książ",
• "Wałbrzych"
• i "Krzysztof".

Po dwóch pierwszych straszą ruiny. A ostatnia fabryka przegrywa właśnie walkę o byt. Jej wyroby można będzie oglądać tylko w wałbrzyskim Muzeum Porcelany.

Długa historia Fabryki Porcelany "Krzysztof"
Porcelana "Krzysztof" w Wałbrzychu ma bardzo długą tradycję w produkcji porcelany stołowej. Firma została założona w 1831 roku przez Carla Kristera, ale historia zakładów produkcyjnych jest nieco dłuższa i sięga roku 1820. Na początku XX w. nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, które weszło do struktury kartelu bawarskiego razem z fabryką porcelany Philip Rosenthal. W 1945 roku fabrykę znacjonalizowano i przyjęła ona nazwę "Porcelana Stołowa Krzysztof". Na początku lat 90. XX wieku firma została sprywatyzowana. W roku 2010 powstała Porcelana Krzysztof sp. z o.o.

Porcelanowe hity od "Krzysztofa"
Najstarszy fason, produkowany w Porcelanie "Krzysztof" to Fryderyka. Serwis niezmiennie budzi zainteresowanie klientów i należy do bestsellerów fabryki. Zaprojektowany w 1936 roku, nawiązuje w swojej formie do włoskiego baroku. Gładkie powierzchnie Fryderyki wzbogacone żywiołowym roślinnym reliefem, zdobione są głównie kwiatami - kobaltem i złotem.
Także obecnie wiele projektów sygnowanych marką Kristoff, jest popularnych. Może w najbliższym czasie staną się ikonami designu? Warto mieć je na oku, bo ich wartość może zacząć rosnąć.

Inne wyroby fabryki:

Plantacja/Plantation Alicji Patanowskiej. Zestaw czterech porcelanowych komponentów, pasujących do zwykłych szklanek i kieliszków, zaprojektowany do uprawy ziół i roślin ozdobnych metodą hydroponiczną – w samej wodzie, bez użycia ziemi.
Kolekcja Nathalie&George, powstała z inspiracji twórczością postmodernistów – Nathalie du Pasquier i Georga Sowdena (znanych z działalności artystycznej, prowadzonej w latach osiemdziesiątych XX w. we Włoszech).
Kolekcja White Breakfast, zdobiona delikatną pastelową grafiką w różowe flamingi.
Kolekcja Blue dots/Green dots, czyli porcelana zdobiona kropkami
Kolekcja X KRISTOFF. Każdy z jej elementów jest wykonany ręcznie. Wzory serca, jemioły, gołębia symbolizujące opatrzność, szczęście i miłość zostały zaprojektowane przez Karola Śliwkę, legendę wzornictwa, jednego z najbardziej cenionych twórców grafiki użytkowej w powojennej historii Polski.

Alina Gierak
17 stycznia 2023
Źródło: Gazeta Wrocławska

O upadku "Krzysztofa" przeczytałam w tradycyjnej, papierowej gazecie, popijając równie tradycyjną herbatę z cytryną ze starej i uszczerbionej, białej filiżanki z serwisu "Fryderyka" z sygnaturą "Wawelu" na spodzie. Imbryczek, pokrywka i talerzyki pochodzą z zupełnie innych fabryk i zestawów, a do tak podanej herbatki brakuje tylko Szalonego Kapelusznika*.
Filiżanki i całą resztę "porcelanowych skarbów" mój kolega z pracy przyniósł w pudle razem ze starymi książkami z lokalnego PSZOK-u, bo doskonale wiedział, że uwielbiam takie rzeczy. Wymyłam toto, wyparzyłam, zdezynfekowałam i używam z lubością.

*Kapelusz nie jest wymagany, konieczne jest jednak, by była to osoba lekko niezrównoważona.
Załączniki
Koniec złota (1).jpg
Koniec złota (1).jpg (68.41 KiB) Przejrzano 447 razy
Koniec złota (2).jpg
Koniec złota (2).jpg (102.26 KiB) Przejrzano 447 razy
Koniec złota (3).jpg
Koniec złota (3).jpg (40.74 KiB) Przejrzano 447 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe doniesienia prasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości