Strona 1 z 1

Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: czwartek 01 paź 2015, 01:42
autor: Markov
Kościół p. w. św. Krzysztofa, jako patrona tutejszych górników, zbudowany został w latach 1513-17 w miejscu dawnego kościoła miejskiego wzmiankowanego już w XIV wieku. Od 1536 roku w rękach protestantów. Zniszczony w pożarze w 1638 roku i odbudowany pod nowym wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. Na portalu wejściowym widnieją herby Złotego Stoku i Księstwa ziębicko-oleśnickiego.
W kruchcie piękne płyty nagrobne z XVI wieku.
Po roku 1945 kościół zamieniony na salę sportową. Ciekawe wrażenie robi boisko do siatkówki tuż pod ołtarzem, którego nie usunięto (!). Osobliwe musiały być tutejsze mecze siatkówki. Tym bardziej że pod posadzką znajdują się krypty grobowe.
Aktualnie powstaje projekt rewitalizacji obiektu. W planach są też badania archeologiczne krypt oraz prawdopodobnych pochówków w sąsiedztwie kościoła.

Re: Złoty Stok - kościół św. Krzysztofa

: czwartek 01 paź 2015, 01:45
autor: Markov
Ciekawym doświadczeniem jest również wejście na wieżę, która udostępniana jest tylko na specjalne okazje. Wejście na nią prowadzi "doklejoną" klatką schodową, bardzo ciasną i klaustrofobiczną.
Za to widoki z wieży wynagradzają wszelkie trudy.

Re: Złoty Stok - kościół św. Krzysztofa

: piątek 24 lip 2020, 19:12
autor: Karolina Kot
Wiosną 2020 roku ruszył remont zabytkowego kościoła.

Trwa remont kościoła ewangelickiego w Złotym Stoku

Zabytkowe wnętrze przechodzi kapitalny remont, by pełnić funkcje kulturalne i wystawiennicze. Na wieży powstanie punkt widokowy!

- Remont "ewangelika" ruszył pełną parą. Na pierwszy rzut mamy do ściągnięcia około 30 ton betonu z sufitu. Niebawem nie będzie śladu po sali gimnastycznej. W ramach rewitalizacji kościoła pewangelickiego, poza rozbiórką sufitu byłej sali gimnastycznej, prowadzone są prace przy odwodnieniu obiektu. Kolejne prace w kościele poewangelickim odsłaniają ciekawe napisy - daty. Będziemy pilnie obserwować i śledzić nowe odkrycia - informuje Urząd Miejski w Złotym Stoku.

Zadanie „Rewitalizacja kościoła poewangelickiego z przeznaczeniem na cele kulturalno-turystyczne” wykonywane jest w ramach projektu „Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza”. Wartość umowy opiewa na kwotę 5 849 880,00 zł. Ww. zadanie objęte jest dofinansowaniem z Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w kwocie 793 697,86 euro.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z gminą Kamieniec Ząbkowicki i Obec Bila Voda.

Przedsięwzięcie ma na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego zabytkowego kościoła poewangelickiego oraz udostępnienie go mieszkańcom i turystom w celach kulturalno- turystycznych. Nawa kościoła pełnić będzie funkcję sali wielofunkcyjnej multimedialnej z funkcją wystawienniczą, a wieża kościoła pełnić będzie funkcję turystyczną z punktem widokowym.

Termin realizacji zadania: 31.12.2021 roku.

Źródło: doba.pl

Re: Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: piątek 24 lip 2020, 19:13
autor: Karolina Kot
Prace idą pełną parą zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni.
Podczas robót prowadzonych w obrębie fundamentów dokonano bardzo ciekawego, archeologicznego odkrycia.
Okazało się, że obecnie istniejąca świątynia została wzniesiona na fundamentach starszego, być może romańskiego obiektu sakralnego.

Sensacyjne odkrycie podczas remontu kościoła

Podczas prac archeologicznych towarzyszących remontowi kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku odsłonięto fragmenty muru kamiennego.

Był on wykonany z kamienia łamanego, nielicowanego, spojonego zaprawą koloru „starej bieli” zawierającą drobny żwir. Na pozostałości natrafiono zarówno pod północną i południową ścianą nawy kościoła, gdzie pełniły funkcję ław fundamentowych.

Ponadto we wschodniej części kościoła, bezpośrednio pod ścianami fundamentów prezbiterium, odsłonięto fragmenty dawniejszej zabudowy, najprawdopodobniej apsydy. Apsyda to pomieszczenie zamykające część świątyni, np. prezbiterium czy nawy, najczęściej przyjmująca postać półkola lub wieloboku.

Źródło: Ekspress Miejski

Re: Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: środa 25 lis 2020, 06:42
autor: Karolina Kot
Listopad 2020.
Ciąg dalszy prac przy elewacjach kościoła.

Re: Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: piątek 18 cze 2021, 06:49
autor: Karolina Kot
Czerwiec 2021 roku.
Trwa m.in. wymiana więźby dachowej.

Re: Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: piątek 05 sie 2022, 16:34
autor: Karolina Kot
Doskonałe widomości!
Już od jutra dostępne będzie wejście na wieżę dawnego kościoła ewangelickiego, obecnie służącą jako widokowa!

Re: Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: czwartek 08 wrz 2022, 00:52
autor: Karolina Kot
Dawny kościół poewangelicki w Złotym Stoku zyskał nowe przeznaczenie

Pomieszczenia zostały zaadaptowane na sale wystawiennicze i sale przeznaczone do wydarzeń kulturalnych, a na wieży powstał punkt widokowy.

W ostatnich latach tematem, który często pojawia się w mediach jest rewitalizacja, dotyczy to zarówno budynków, jak i przestrzeni. Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach termin ten jest nadużywany z uwagi na nieznajomość jego definicji. Kiedy zatem zgodnie z definicją możemy mówić o rewitalizacji jakiegoś obiektu budowlanego? - Odpowiedź pośrednio znajduje się już w samym słowie rewitalizacja, ponieważ znaczy ono przywrócenie czegoś do życia. W przypadku obiektu zabytkowego, aby móc mówić o jego rewitalizacji, oprócz remontu powinno również mieć miejsce przywrócenie go do użytkowania wraz z nadaniem nowej funkcji. Nadanie nowej funkcji wyraźnie odróżnia rewitalizację od remontu. Niedawno zakończoną inwestycją, która modelowo wpisuje się w tą definicję jest rewitalizacja dawnego kościoła ewangelickiego w Złotym Stoku - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Pierwotnie katolicka świątynia, której metryka sięga XVI w. najprawdopodobniej została zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła. Pierwsze wzniesione zostało późnogotyckie prezbiterium, następnie nawa wraz z wieżą, o cechach już wyraźnie renesansowych (na portalu głównym widnieje data 1545 r.). Przez lata użytkowania przez parafię ewangelicką wnętrze kościoła wzbogaciło się o bogate wyposażenie, głównie z XVII i XVIII w. W czasie II wojny światowej obiekt nie został uszkodzony, jednakże z uwagi na brak użytkowania w okresie po 1945 r. zaczął popadać w ruinę. W latach 80 XX w. w celu ratowania zabytku przed całkowitą destrukcją przebudowano wnętrza na halę sportową. W tym przypadku również można mówić o rewitalizacji, jednakże jej efektów nie można ocenić pozytywnie, ponieważ usunięte zostało w całości wyposażenie wnętrz oraz większa cześć XVI i XVII-wiecznych epitafiów. Z wyposażenia zachowany został wyłącznie ołtarz główny.

- W 2019 r. Gmina Złoty Stok będąca właścicielem zabytku pozyskała dofinansowanie na jego rewitalizację z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska w ramach projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza. Wlatach 2020-2022 przeprowadzono kompleksowy remont kościoła wraz z przebudową na nową funkcję kulturalno-turystyczną. Wyremontowano elewacje, konstrukcję dachu wraz z montażem nowego pokrycia dachowego, usunięto wszelkie pozostałości wyposażenia hali sportowej oraz wykonano nowe posadzki, klatkę schodową w wieży. Wszelkie detale kamieniarskie w postaci portali oraz epitafiów zostały poddane starannej konserwacji. Wnętrza zyskały sanitariaty, aneks kuchenny oraz zostały przystosowane do prezentowania ekspozycji multimedialnej - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Realizacja inwestycji, która dotyczy zabytku przekształconego w tak dużym stopniu . Należało zachować delikatną równowagę pomiędzy przystosowaniem zabytku do nowej funkcji, a wyeksponowaniem nielicznych zachowanych oryginalnych detali wnętrz oraz częściowym przywróceniem pierwotnego charakteru świątyni.

Źródło: Express Miejski

Galeria zdjęć

Re: Złoty Stok - kościół pw. św. Krzysztofa

: poniedziałek 26 cze 2023, 22:45
autor: Karolina Kot
Dawno nie byłam w Złotym Stoku. A szkoda, bo miasteczko jest urocze, a dawny kościół ewangelicki stał się nowa atrakcja turystyczną.
Bilety na znajdującą się we wnętrzu wystawę multimedialną można nabyć w nieodległym Punkcie Informacji Turystycznej.

Oczywiście ja byłam w tym miejscu w jakiejś nieludzkiej porze, jak zwykle.