Strona 1 z 1

Uniemyśl - ruiny kościoła pw. św. Mateusza

: niedziela 24 sty 2016, 00:58
autor: buba
Uniemyśl (przed 1945 niem. Berthelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka, nad potokiem Szkło, na granicy Gór Kruczych i Zaworów.

Wieś lokowana w 1367 r. Znajdują się tu ruiny kościoła z XVIII w. (spłonął w 1973 r.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Uniemyśl - ruiny kościoła pw. św. Mateusza

: środa 02 wrz 2020, 06:55
autor: Karolina Kot
Obecny kościół wybudowano w latach 1748 -1750, na zlecenie cystersów z nieodległego Krzeszowa, na miejscu starszej świątyni.
Jego twórcą był bardzo znany w ówczesnym okresie budowniczy - J.A. Jentsch.
Tak jak wspomniała Buba, kościół spłonął na początku lat 70. XX wieku (rok 1972 lub 73) i od tamtego czasu, pozbawiony dachu, trwał w formie ruiny.

Ostatnio wiele się jednak zmieniło w tej kwestii.

''Nowe życie Mateusza'' - odbudowa kościoła św. Mateusza w Uniemyślu

Uniemyśl to mała wieś w powiecie kamiennogórskim na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu barokowy kościół z lat 1748-1750 zaprojektowany przez J.A. Jentscha, architekta tworzącego w duchu baroku pracującego głównie dla cystersów z Krzeszowa. Nieużytkowana świątynia spłonęła w 1972 a ocalałe wyposażenie przekazano do innych kościołów. ''Mateusz'' pozostawiony natomiast samemu sobie przez dziesięciolecia popadał w coraz większą ruinę. Obrazu rozpaczy dopełniał zdewastowany przykościelny poniemiecki cmentarz.
Sytuacja na lepsze zmieniać się zaczęła dopiero wraz z powstaniem stowarzyszenia Dolina Zadrny. Założyło je w 2010 piętnaście osób reprezentujących różne grupy zawodowe i wiekowe. Celem Stowarzyszenia stały się działania prospołeczne związane z popularyzacją historii i ochrony zabytków na terenie dwóch wsi Okrzeszyn i właśnie Uniemyśl. Jak możemy przeczytać na stronie Stowarzyszenia: ''Spośród różnych kapitałów obecnych na przestrzeni dziejów w naszym mikroregionie nie zdeprecjonował się tylko kapitał ludzki''.
Społecznicy przejęli i zaopiekowali się ruinami oraz ich otoczeniem. Uprzątnięto najbliższy teren a następnie dzięki dotacji od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków rozpoczęto odbudowę hełmu wieży ''Mateusza''. W 2014 ruina wieży została zabezpieczona. W 2016 odtworzono gzyms pośredni a pod koniec ubiegłego roku wykonano drewnianą więźbę, odeskowanie i pokrycie łuską z blachy tytanowo-cynkowej hełmu. Zamontowana została również iglica z datą 2013 upamiętniającą uzyskanie pozwolenia na remont obiektu. Prace możliwe były dzięki dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w wysokości 160 tys. zł.
Następny cel Stowarzyszenia to odtworzenie dachu nad kościelną nową tak by kościół znów mógł służyć lokalnej społeczności: '' Wystawy, koncerty, spektakle, spotkania, warsztaty twórcze - oto przyszłość dawnego kościoła Świętego Mateusza w Uniemyślu''.
100000 zł na tel cel przyznał w kwietniu wojewoda dolnośląski.

Na koniec warto wspomnieć o motcie, myśli przewodniej jaka kieruje działaniami społeczników: ''Nie ważna czy czeskie, niemieckie, lub polskie są groby, kościoły, pałace i domy. Dbajmy o wszystko co ginie za oknem, dziś my tu jesteśmy piękna kustoszem".

Źródło

Kościół posiada już nową kopułę.
Prezentuje się coraz lepiej.
Zdjęcia wykonaliśmy pod koniec sierpnia 2020 roku.
Lokalizacja