Strona 1 z 1

Dzierżoniów - miejska wieża ciśnień

: wtorek 03 wrz 2019, 06:39
autor: Karolina Kot
W Dzierżoniowie, u zbiegu ulic Armii Krajowej i Bielawskiej, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się pękata, ceglana budowla w kształcie walca.
Jest to pochodząca z roku 1885 (uruchomiona w roku 1886) wodociągowa wieża ciśnień. Powstała według projektu biura inżynieryjnego Franza Salbacha z Drezna.
Znajduje się w rejestrze zabytków. Wiele wskazuje na to, że jest nadal użytkowana.

Monumentalna wieża ciśnień zbudowana została z czerwonej cegły i wznosi się na granitowym cokole w kształcie kola. Elewację ozdobiono gzymsami z piaskowca. Dolne partie wyróżnia skośny gzyms uskokowy, zaś górne, nad trzonem arkadowym i pod okapem - gzyms konsolowy. Wieża przykryta jest stożkowym, mocno spłaszczonym dachem. Głowica kryje wieżowy zbiornik wody, który posiada cylindrycznie wypukłe dno i ma pojemność 350 m3. Zbiornik wykonany jest ze stali, a jego krawędzie wsparte są na kamiennym wieńcu.
Dzierżoniowska wieża ciśnień stanowi zabytek techniki.
Składa się na to zarówno architektura jak i uzbrojenie techniczne. Wyposażona jest w wieżowy zbiornik zaprojektowany przez inżyniera Otto Intzego. Zbiornik ten ma dno kształtowane z dwóch elementów – ściętego stożka skierowanego ku dołowi i wycinka powierzchni kuli o strzałce skierowanej w górę. Optymalny punkt oparcia zbiornika wspiera się na pierścieniu powstałym w miejscu przecięcia się dwu figur – stożka i kuli. Zastosowanie tego zbiornika w budownictwie wodociągowym Europy przyczyniło się do ochrony przeciwpożarowej i w znacznym stopniu obniżyło koszty wznoszenia tych budowli. Prawie identyczna wieża znajduje się w Jaworze.


Tekst i zdjęcia: Roman Trocha
Źródło: Wieże ciśnień - strona Marka Patakiewicza - świetna witryna internetowa, z której bardzo często korzystam.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2019 roku.
Lokalizacja

Re: Dzierżoniów - miejska wieża ciśnień

: czwartek 12 gru 2019, 06:50
autor: Karolina Kot
A tak prezentuje się wieża ciśnień nocą: