Żórawina - dawna kolejowa wieża ciśnień

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Żórawina - dawna kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » niedziela 03 sty 2021, 19:05

Na północ od dworca kolejowego w Żórawinie (Rothsürben), miejscowości położonej w powiecie wrocławskim, przy ulicy Kolejowej 13, znajduje się interesujący, ceglany budynek. Zwrócił moją uwagę swoim kształtem: jest niewielki i nieproporcjonalnie wysoki.
Na jego elewacji widoczne są ślady przebudowy, a od strony torowiska zachowały się resztki niemieckiego napisu.

Okazało się, że jest to dawna, kolejowa wieża ciśnień, obecnie przebudowana i służąca jako dom mieszkalny.
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawna wieża ciśnień (1).JPG
Dawna wieża ciśnień (1).JPG (44.82 KiB) Przejrzano 2388 razy
Dawna wieża ciśnień (2).JPG
Dawna wieża ciśnień (2).JPG (85.17 KiB) Przejrzano 2388 razy
Dawna wieża ciśnień (3).JPG
Dawna wieża ciśnień (3).JPG (95.48 KiB) Przejrzano 2388 razy
Dawna wieża ciśnień (4).JPG
Dawna wieża ciśnień (4).JPG (82.54 KiB) Przejrzano 2388 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Żórawina - dawna kolejowa wieża ciśnień

Postautor: Maras Starszy » środa 10 lut 2021, 16:20

Świetna wieża ciśnień, od razu skojarzyła mi się z wieżą rycerską w miejscowości Bycz (Hangwalde) pow. nowosolski - choć tamta już się nie umywa do tej żurawińskiej. Nie znajdę teraz swoich zdjęć, bo w wieżach rycerskich zakochany byłem dekadę temu, więc wklejam jedno (poglądowe) z najlepszego portalu omawiającego zabytki powiatu nowosolskiego.
Bycz (Hangwalde), pow. nowosolski.jpg
Bycz (Hangwalde), pow. nowosolski.jpg (130.4 KiB) Przejrzano 2231 razy

zdjęcie [za:] http://www.niederschlesien.info/


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

 

 

cron