Bielawa - wieża ciśnień rzeźni miejskiej

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bielawa - wieża ciśnień rzeźni miejskiej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 wrz 2023, 22:40

W Bielawie (Langenbielau), mieście położonym w powiecie dzierżoniowskim, przy ulicy Bohaterów Getta, nieopodal przejazdu kolejowego, znajdują się zabudowania miejskiej rzeźni, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku (jej budowę rozpoczęto w roku 1897, a cały kompleks oddano do użytku z dniem 1 czerwca 1902 roku).
Dominantą zachowanych do dziś, ceglanych obiektów jest komin oraz wysoki budynek, który już na pierwszy rzut oka skojarzył mi się z wieżą ciśnień.
W tamtym okresie nie istniał jeszcze zbiornik wodny na Maślanej Górze, więc rzeźnia musiała sobie jakoś radzić sama.

Niestety, dotychczas zawsze brakowało mi czasu, by przyjrzeć się z bliska tej ciekawej konstrukcji z Bielawy. Zrobiłam to dopiero dziś.
Okazało się, że rzeczywiście jest to zakładowa wieża wodna, a przez jej okienka widać nadal istniejący zbiornik na wodę.
I ten fakt w zasadzie zakończył wszelakie moje rozważania i domniemania co pierwotnej do funkcji tego obiektu. ;)
Załączniki
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (52.88 KiB) Przejrzano 316 razy
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (5).JPG (55.49 KiB) Przejrzano 316 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (61.14 KiB) Przejrzano 316 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (89.24 KiB) Przejrzano 316 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (70.89 KiB) Przejrzano 316 razy
Wieża ciśnień (7).JPG
Wieża ciśnień (7).JPG (54.55 KiB) Przejrzano 316 razy
Wieża ciśnień (6).JPG
Wieża ciśnień (6).JPG (49.35 KiB) Przejrzano 316 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości