Ruda Śląska - Ruda, krzyż morowy

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ruda Śląska - Ruda, krzyż morowy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 lut 2015, 20:36

Przy ulicy Wiktora Bujoczka w Rudzie Śląskiej, poniżej ruin rudzkiego zamku oraz pozostałości po domu Karola Goduli znajduje się duży, drewniany krucyfiks z ładną, zapewne oryginalną rzeźbą Chrystusa oraz interesującą datą: 1848.
Czyżby kolejny krzyż morowy?

Odpowiedź na zadane samej sobie pytania znalazłam w wydanej niedawno w formie książeczki, pod wdzięcznym tytułem "Epidemie cholery w rejencji opolskiej w latach 1831-1894", pracy doktorskiej pana Marka Pawła Czaplińskiego.
Muszę przyznać, że autor odwalił kawał dobrej roboty, myślę, że miałabym z nim o czym pogadać przez wiele, wiele godzin.
Interesujące mnie informacje znalazłam konkretnie w przypisach pod tekstem na stronie 239 - najlepszy dowód na to, że pozycję przerobiłam "od dechy, do dechy" i przeczytałam także to drobnym druczkiem.

Do rzeczy: miałam nosa - drewniany krzyż z datą 1848 rzeczywiście jest "choleryczny" - upamiętnia ofiary zarazy (prawdopodobnie duru brzusznego, paskudztwa wywoływanego przez parszywą bakterię znaną powszechnie jako Salmonella typhi).
W ciągu miesiąca zemrzeć miało wówczas stu mieszkańców Rudy.
Krzyż morowy znajdował się pierwotnie w innym miejscu. Przeniesiono w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pierwotnie stał około 500 metrów dalej na wschód, przy dzisiejszej ulicy Wolności, w pobliżu budynku z numerem 12.

Obecna lokalizacja krzyża
Załączniki
Krzyż morowy.jpg
Krzyż morowy.jpg (53.42 KiB) Przejrzano 3725 razy
Krzyż morowy (1).jpg
Krzyż morowy (1).jpg (53.57 KiB) Przejrzano 3725 razy
Krzyż morowy (2).jpg
Krzyż morowy (2).jpg (80.05 KiB) Przejrzano 3725 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości