Mysłowice - Krasowy, cmentarz choleryczny

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Mysłowice - Krasowy, cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 lut 2015, 21:25

Przy ulicy Orła Białego w Mysłowicach, nieopodal dawnego szybu Hoffman (dziś funkcjonuje on jako ujęcie wód podziemnych i należy do Elektrowni Łaziska), znajduje się miejsce dawnych pochówków ofiar epidemii.
Mogiła przedstawia sobą niewielki i zapewne zniwelowany już kurhanik, na którym ustawiono kamienny krzyż, pozbawiony jakichkolwiek dat i inskrypcji informujących o charakterze obiektu.
Domyślać się możemy jedynie, iż cmentarzyk powstał w pierwszej połowie XIX wieku (w niektórych źródłach podaje się wiek XVIII).

Nie pamiętam już, w której książce po raz pierwszy przeczytałam o tym miejscu. Informację potwierdziła jednak Encyklopedia wiedzy o kościele katolickim oraz... mieszkańcy okolicznych domów.
Sam krzyż zauważyłam kątem oka, przypadkowo przejeżdżając w pobliżu (pomyliłam drogę).

Lokalizacja
Załączniki
Mogiła choleryczna (1).jpg
Mogiła choleryczna (1).jpg (126.85 KiB) Przejrzano 4698 razy
Mogiła choleryczna.jpg
Mogiła choleryczna.jpg (114.58 KiB) Przejrzano 4698 razy
Mogiła choleryczna (3).jpg
Mogiła choleryczna (3).jpg (127.67 KiB) Przejrzano 4698 razy
Mogiła choleryczna (2).jpg
Mogiła choleryczna (2).jpg (113.04 KiB) Przejrzano 4698 razy
Mogiła choleryczna (4).jpg
Mogiła choleryczna (4).jpg (113.68 KiB) Przejrzano 4698 razy
Dawny szyb Hoffman.jpg
Dawny szyb Hoffman.jpg (112.28 KiB) Przejrzano 4698 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości