Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Postautor: Velder » sobota 02 gru 2017, 14:53

W Bytomiu-Miechowicach, pod adresem Plac Słoneczny 1a znajduje się opuszczony budynek dawnej szkoły.
Powstał on na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, w modnym wtedy stylu modernizmu. Przez cały okres swojego istnienia pełnił funkcje oświatowe – na początku działała tu Szkoła Podstawowa nr 29, a w latach 90. przekształcono ją w Zespół Szkól Specjalnych nr 5.
W 2012 roku zdecydowano o wyłączeniu budynku z użytkowania, ze względu na pogarszający się stan techniczny, spowodowany intensywną eksploatacją górniczą w tym rejonie. Uczniów przeniesiono do Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w centrum miasta oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu–Bobrku. Od tego czasu szkoła stoi opuszczona.

Poniższe zdjęcia pochodzą ze stycznia 2017 roku.
Załączniki
Bytom-Miechowice, szkola (1).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (1).jpg (199.06 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (2).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (2).jpg (171.2 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (3).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (3).jpg (172.05 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (4).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (4).jpg (166.93 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (5).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (5).jpg (148.59 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (6).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (6).jpg (192.91 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (7).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (7).jpg (173.01 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (8).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (8).jpg (168.21 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (9).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (9).jpg (154.13 KiB) Przejrzano 12401 razy
Bytom-Miechowice, szkola (10).jpg
Bytom-Miechowice, szkola (10).jpg (128.06 KiB) Przejrzano 12401 razy

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Postautor: Velder » sobota 02 gru 2017, 14:59

Wątek o tym obiekcie miał w zasadzie poczekać, bo nie miałem żadnych zdjęć wnętrz, ani w sumie żadnych ciekawych informacji o nim. Poza tym choć budynek opuszczony, to był jednak dosyć dobrze zabezpieczony i całkiem nieźle się trzymał. Myślałem, że ta szkoła jeszcze postoi, a może nawet w niedalekiej przyszłości nastąpi jej reaktywacja. Niestety tak się nie stało…

Stan szkoły był najwyraźniej gorszy, niż można by sądzić po jej wyglądzie zewnętrznym, ponieważ miesiąc temu zapadła decyzja o jej rozbiórce. Jako powód podano szkody górnicze.
Prace rozpoczęto kilka dni temu. Miały one potrwać do początku 2018 roku, ale jak widać uwinięto się ze wszystkim szybciej niż zakładano. Po szkole została już tylko sterta gruzu...
Załączniki
wyburzona szkola (1).jpg
wyburzona szkola (1).jpg (130.7 KiB) Przejrzano 12400 razy
wyburzona szkola (2).jpg
wyburzona szkola (2).jpg (131.4 KiB) Przejrzano 12400 razy
wyburzona szkola (3).jpg
wyburzona szkola (3).jpg (181.33 KiB) Przejrzano 12400 razy
wyburzona szkola (4).jpg
wyburzona szkola (4).jpg (128.02 KiB) Przejrzano 12400 razy

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 04 gru 2017, 21:28

Aż trudno uwierzyć... Całe szczęście, że przyjrzałeś się bliżej temu obiektowi, ja potraktowałam go bardzo pobieżnie, będąc przekonana, że wygląda on dobrze i na razie nic mu nie grozi. Całe szczęście, że wychwyciłeś umiejscowiony na dachu wieżowy punkt obserwacyjny!

SZKOŁA DO ROZBIÓRKI! PRZEZ SZKODY GÓRNICZE
Do 2012 roku budynek przeznaczony był na cele oświatowe.

Jeszcze pięć lat temu uczęszczali do niej uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. W 2012 roku zdecydowano jednak o wyłączeniu budynku z użytkowania i przeniesieniu uczniów do ZSS nr 3 i 6 w Bytomiu. Teraz ze względu na szkody górnicze budynek dawnej szkoły w Miechowicach przy pl. Słonecznym przeznaczono do rozbiórki.

Budynek szkoły powstał na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ukończono go w 1933 roku, a jego budowa związana była między innymi z rosnącą liczbą mieszkańców Miechowic, które już w 1927 roku liczyły 15 524 mieszkańców. Do 2012 roku budynek przeznaczony był na cele oświatowe. Wówczas decyzją Rady Miejskiej szkołę rozwiązano, a uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 przeniesiono do Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w centrum miasta oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu – Bobrku.

Przez kolejne lata budynek był opuszczony, a szkody górnicze z każdym rokiem pogarszały jego stan techniczny. Gmina Bytom z tego względu nie wystawiała go na sprzedaż w drodze przetargu, a niedawno podjęto decyzje o jego rozbiórce, która właśnie jest prowadzona.

Przyczyną rozbiórki szkoły jest jej stan techniczny spowodowany szkodami górniczymi. Szkody te występowały w przeszłości, występują obecnie i będą jeszcze występować w przyszłości, gdyż obecnie jest prowadzona eksploatacja w tym rejonie – mówi Włodzimierz Drogoś, naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Rozbiórka budynku byłej szkoły, którą prowadzi Węglokoks Kraj Sp. z o.o. powinna zakończyć się, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w pierwszym kwartale 2018 roku.
Źródło: silesion.pl


Lokalizacja obiektu
Moje zdjęcia pochodzą z grudnia 2016 roku.
Dziś Barbórka, wszystkim górnikom należą się w tym dniu życzenia, uznanie i szacunek, bo zawód, który wykonują, jest bardzo trudny i wyjątkowy.
Ale stan, w jakim obecnie znajduje się Bytom rodzi pytanie, czy kopalin nie dałoby się pozyskiwać w sposób mniej zagrażający szkodami górniczymi. Czy nie można znaleźć złotego środka?
Nie znam się na tym, po prostu żal mi tego miasta, bo ogromnie je polubiłam i najzwyczajniej w świecie przykro mi patrzeć, jak odchodzą w niebyt jego kolejne zabudowania.
Załączniki
Grudzień 2016 (1).JPG
Grudzień 2016 (1).JPG (114.32 KiB) Przejrzano 12372 razy
Grudzień 2016 (2).JPG
Grudzień 2016 (2).JPG (94.22 KiB) Przejrzano 12372 razy
Grudzień 2016 (4).JPG
Grudzień 2016 (4).JPG (112.95 KiB) Przejrzano 12372 razy
Grudzień 2016 (3).JPG
Grudzień 2016 (3).JPG (109.41 KiB) Przejrzano 12372 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Postautor: Velder » środa 06 gru 2017, 22:25

Karolina pisze:... Ale stan, w jakim obecnie znajduje się Bytom rodzi pytanie, czy kopalin nie dałoby się pozyskiwać w sposób mniej zagrażający szkodami górniczymi. Czy nie można znaleźć złotego środka?

Pewnie dałoby się, ale wszystko rozbija się o pieniądze. Kopalniom w większości bardziej opłaca się niwelować negatywne skutki eksploatacji powstałe na powierzchni, niż zapobiegać tym skutkom na dole (chociażby przez odpowiednią likwidację wyrobisk). W Bytomiu jest też wyjątkowa sytuacja, ponieważ ponad chodnikami kopalń węgla kamiennego nadal znajdują się także stare (i zapewne nie do końca zlikwidowane) wyrobiska kopalń cynku i ołowiu. Gdy nałożą się oddziaływania obu tych rodzajów pustek w górotworze, na naprawy miejscami może być jednak już za późno...

Ja tam się raczej zastanawiam, czy szkoła rzeczywiście została wyburzona tylko z powodu szkód górniczych. W końcu po jej zniknięciu powstała teraz ogromna i niezagospodarowana przestrzeń.

Posty: 2949
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Postautor: buba » piątek 08 gru 2017, 10:36

O kurcze... a ja pamietam ten budynek z czasow jak dzialal.. Kilkoro dzieci z sasiedztwa tam uczeszczalo.. Zawsze jak mnie naszlo aby isc z Miechowic do Bytomia piechotą do szkoly to przechodzilam kolo niego... Ostatni raz bylam tam latem, na rowerze. Obeszlam dookola i szlag mnie trafial ze jest taki dobrze wyzamykany. Ale pomyslalam sobie ze zlomiarze i okoliczne dzieciaki szybko sie uporaja z wykuciem jakis dziur.. A tu niespodzianka.. :(

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom – Miechowice, opuszczona szkoła na Placu Słonecznym

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 sty 2018, 08:55

A tak wyglądała szkoła w latach swojej świetności, w okresie międzywojennym. Jej zdjęcie załapało się na pocztówce ukazującej Miechowice.
Zwróćcie uwagę, że budynek nie posiadał pierwotnie wieżowego punktu obserwacyjnego. Dobudowano go później, najpewniej już w czasie wojny.
Załączniki
Miechowice - szkoła na przedwojennej pocztówce.jpg
Miechowice - szkoła na przedwojennej pocztówce.jpg (97.89 KiB) Przejrzano 12177 razy
Miechowice - szkoła na przedwojennej pocztówce (2).jpg
Miechowice - szkoła na przedwojennej pocztówce (2).jpg (70.82 KiB) Przejrzano 12177 razy
Grudzień 2016.JPG
Grudzień 2016.JPG (99.95 KiB) Przejrzano 12177 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości