Kamieniec - dawna remiza strażacka

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kamieniec - dawna remiza strażacka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 04 lut 2020, 06:23

We wsi Kamieniec (Kamnitz), położonej w gminie Kłodzko, przy głównej drodze, znajduje się budynek starej remizy strażackiej. Nie sposób go przeoczyć.
Obiekt, być może pochodzący jeszcze z końca XIX wieku, składa się z dwóch części: murowanego garażu dla konnego wozu strażackiego zaopatrzonego w pompę oraz smukłej i wysokiej, drewnianej wieży, służącej niegdyś do suszenia węży gaśniczych.
Na wieży znajdowała się kiedyś data budowy obiektu, ale obecnie stała się ona nieczytelna.
Całość jest bardzo zadbana i prezentuje się znakomicie, przyciągając oko podróżnika.

Podczas mojej wizyty w tym miejscu zauważyłam cztery ciężkie, betonowe dachówki, oparte o mur budynku. Podniosłam je, szukając sygnatury ich producenta. I wówczas bardzo sympatyczna mieszkanka sąsiedniej posiadłości poinformowała mnie, że trochę się spóźniłam z wizytą, bo prawdziwy cyrk z dawną remizą w roli głównej rozegrał się dwa dni wcześniej. Zaczęło się od tego, że jeden z sąsiadów nie mógł się doszukać kota, a tymczasem ponad wsią niosło się rozpaczliwe miauczenie, dobiegające gdzieś z wysoka.

No i masz babo placek. Opowieść jak z elementarza dla przedszkolaków - o dzielnych strażakach i małym kotku, który utknął na wysokiej wieży.
Jak ta cholera tam wlazła - nie udało się ustalić. Cóż było robić? Właściciel zwierzęcia zorganizował długą drabinę i osobiście wspiął się po futrzaka. Kot, widząc swego wybawcę, jak to zazwyczaj bywa, w szczerym geście wdzięczności rzucił się do panicznej ucieczki po dachu. Oderwane dachówki na szczęście tylko świsnęły obok głowy ratownika, spadając na ziemię. Że się nikomu nic nie stało i że wszyscy cało (kot też) wrócili po tej przygodzie do domów, to już jest prawdziwy łut szczęścia.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2020 roku.
Załączniki
Remiza strażacka (1).JPG
Remiza strażacka (1).JPG (80.8 KiB) Przejrzano 2357 razy
Remiza strażacka (6).JPG
Remiza strażacka (6).JPG (99.2 KiB) Przejrzano 2357 razy
Remiza strażacka (4).JPG
Remiza strażacka (4).JPG (92.87 KiB) Przejrzano 2357 razy
Remiza strażacka (3).JPG
Remiza strażacka (3).JPG (80.65 KiB) Przejrzano 2357 razy
Remiza strażacka (5).JPG
Remiza strażacka (5).JPG (78.56 KiB) Przejrzano 2357 razy
Remiza strażacka (7).JPG
Remiza strażacka (7).JPG (82.03 KiB) Przejrzano 2357 razy
Remiza strażacka (2).JPG
Remiza strażacka (2).JPG (78.41 KiB) Przejrzano 2357 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość