Strona 1 z 1

Dobczyce - remiza straży pożarnej

: poniedziałek 07 lis 2016, 18:05
autor: Karolina Kot
Przy rynku w Dobczycach, mieście położonym w powiecie myślenickim (przyznać trzeba, że tak po prawdzie wspomniany rynek przypomina raczej nieco poszerzona ulicę, niż centralny plac), pod numerem 27, znajduje się ciekawy budynek remizy ochotniczej straży strażackiej.
Wybudowano go z kamienia w roku 1924 i zaopatrzono w wysoką wieżę, służącą do suszenia węży strażackich. Na wieży zamontowano zegar oraz zainstalowano stanowisko obserwacyjne z balkonikiem.
Ze względu na niewystarczające wymiary obiektu oraz mocno utrudniony wyjazd samochodów bojowych trwają obecnie prace nad budową nowej siedziby OSP.

Dodać wypada, iż historia istnienia straży ogniowej w Dobczycach sięga roku 1875. Nie wiem, niestety, gdzie znajdowała się pierwotna siedziba. Zapewne był to niewielki budynek drewniany, który mógł nie zachować się do naszych czasów. Gdyby ktoś był w posiadaniu dodatkowych informacji na ten temat, serdecznie prosiłabym o uzupełnienie wątku.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2016 roku.
Lokalizacja
W pobliżu remizy znajduje się zabytkowa rzeźba, przedstawiająca świętego Floriana, pochodząca z XVIII wieku.

Re: Dobczyce - remiza straży pożarnej

: wtorek 08 lis 2016, 15:19
autor: Franek D.
Stojąca w Rynku sympatyczna koza, z szacunkiem patrzy w stronę dobczyckiej siedziby OSP...

Strażnica w Rynku (posiadającym układ ulicówki – efekt nowej lokalizacji miasta), prawdopodobnie została wybudowana na miejscu dotychczasowej http://dobczyce.archiwa.org/zasoby.php?id=26162
W tej wiekowej już dziś strażnicy nie mieszczą się współczesne pojazdy bojowe, przez co budowana jest nowa strażnica przy ul. Jagiellońskiej http://www.dobczyce.pl/dla-przedsiebior ... ycach.html