Sobienie Kiełczewskie - wiatrak koźlak

Zachowane obiekty, jak również ich relikty.
Posty: 1326
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Sobienie Kiełczewskie - wiatrak koźlak

Postautor: RUBEX » piątek 17 sie 2018, 12:02

W Sobieniach Kiełczewskich (gmina Sobienie- Jeziory, powiat otwocki, województwo mazowieckie) przy drodze wojewódzkiej 801 na niewielkim sztucznym wzniesieniu stoi dawny młyn wiatrowy. Wiatrak zbudowano w 1838 roku na zlecenie hrabiego Seweryna Łubieńskiego. Po uwłaszczeniu w 1864 roku trafił w ręce miejscowych włościan. W 1959 roku został wpisany na listę zabytków, a jako młyn elektryczny działał niemal do końca ubiegłego wieku. Obecnie budowla niszczeje; m.in. nie ma już śmigów (terminologia wiatraków jest mi obca, więc mogę się mylić co do nazw ;) ) oraz ma uszkodzony dach. Prawdopodobnie jest jednym z ostatnich wiatraków w województwie mazowieckim stojącym na swoim miejscu. Zdjęcia wykonałem z samochodu w połowie sierpnia 2018.
Więcej informacji
Lokalizacja

wiiiattrakk 222.JPG
wiiiattrakk 222.JPG (105.14 KiB) Przejrzano 6018 razy

wiatrrrakk.JPG
wiatrrrakk.JPG (104.01 KiB) Przejrzano 6018 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 18 gru 2018, 20:10 przez RUBEX, łącznie zmieniany 1 raz.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 17
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 18:52

Re: Sobienie Kiełczewskie- wiatrak koźlak

Postautor: dinictis felina nr.2 » piątek 14 gru 2018, 20:11

W latach 70-tych często przejeżdżałem drogą 801 i ten wiatrak był dla mnie swoistym "genius loci".Co ciekawe nie był wtedy samotny nieco dalej stał drugi bardzo podobny...Dziś już go nie ma,podobno został rozebrany z powodu fatalnego stanu technicznego.Taki los zabytków w Polsce.Interesujące że sztuczne wzgórze na którym wiatrak stoi to prawdopodobnie kurhan grobowy z czasów wojen szwedzkich.Miano tam pochować jakiegoś znaczącego szwedzkiego dowódcę może nawet generała.Nie zdziwiłbym się gdyby tam coś straszyło.Może to coś odstrasza władze od zajęcia się tym obiektem wpisanym na listę zabytków...

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sobienie Kiełczewskie- wiatrak koźlak

Postautor: Karolina Kot » piątek 14 gru 2018, 20:38

dinictis felina nr.2 pisze:Nie zdziwiłbym się, gdyby tam coś straszyło. Może to coś odstrasza władze od zajęcia się tym obiektem, wpisanym na listę zabytków...


Dobrze napisane.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Wiatraki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości