Strona 1 z 1

Wilków Wielki - zamek

: poniedziałek 29 sty 2018, 16:29
autor: buba
Duzy, biały budynek obecnie chyba nie jest uzywany, ale niestety jest szczelnie pozamykany wiec w srodku obejrzec sie nie udało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część zabudowan przypalacowych jest zamieszkanych, inne sa puste i jedynie przypominają, ze niegdys byl tu wiekszy ruch.

Obrazek

Obrazek

Re: Wilków Wielki - zamek

: środa 15 sty 2020, 07:00
autor: Karolina Kot
Zamek/dwór w Wilkowie Wielkim (dawne Groß Wilkau, powiat dzierżoniowski, gmina Niemcza) to grubszy temat, sięgający swą historią czasów średniowiecza.

Skrócę ją maksymalnie. W XV wieku jeden z rycerzy, najpewniej Dyprand von Reibnitz, założył w tym miejscu niewielki gród z ulokowaną na jego majdanie murowaną z kamienia wieżą mieszkalno - obronną. Pod koniec XVI lub na początku XVII wieku obiekt - będący już własnością rodu von Nimitz - rozbudowano, powiększając go o boczne skrzydła. Co ciekawe: nie zburzono średniowiecznej wieży, a wkomponowano ją w konstrukcję ekskluzywnej, renesansowej rezydencji, pozostawiając oryginalny, gotycki portal wejściowy. Mury średniowiecznej wieży znajdują się dziś w obrębie wschodniego skrzydła pałacu, a wspomniany wcześniej portal jest nadal doskonale czytelny.

W latach 1640 – 1647 majątek przeszedł w ręce książąt brzeskich. W latach 1674 – 1685 rezydencja była własnością Heinricha von Zierotin. Około 1694 dobra z powodu braku spadkobierców ponownie przeszły pod zarząd książęcy.
W XVIII wieku właścicielami byli m.in. Edward von Golloway, rodzina von Gallard, Franz Weighard von Hoffmann, rodzina von Tschirsky. W tym okresie pałac został częściowo przebudowany w stylu barokowym. W 1751 roku Wilków kupił Karl Friedrich Pfeil.
W 1842 roku właścicielem majątku stał się Juliusz von Koschembar. W latach 1853-1927 pałac znajdował się w rękach rodziny von Chappuis, która to dokonała ostatniej przebudowy budynku. Przed II wojną światową właścicielem pałacu był Will Rodatz.
Po wojnie umieszczono w nim Ośrodek Hodowli Zarodowej, który do dziś jest jego właścicielem.

- Wikipedia

Lokalizacja obiektu
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2019 roku.

Re: Wilków Wielki - zamek

: czwartek 16 sty 2020, 19:19
autor: buba
Czy dobrze widze ze jest otwarty? Wchodzilas do srodka? Bylismy tam kilka lat temu i byl zamkniety

Re: Wilków Wielki - zamek

: czwartek 16 sty 2020, 21:41
autor: Karolina Kot
Niestety, jest zamknięty na głucho.

Re: Wilków Wielki - zamek

: piątek 17 sty 2020, 21:19
autor: buba
Karolina Kot pisze:Niestety, jest zamknięty na głucho.


Bo zobaczylam te drzwi z ciemnoscia w srodku i juz chcialam tam jechac! :roll: