Dwory w Pławnie i Gidlach (powiat radomszczański)

Posty: 1
Rejestracja: środa 25 lis 2015, 19:04

Dwory w Pławnie i Gidlach (powiat radomszczański)

Postautor: Radomszczanin » czwartek 26 lis 2015, 13:15

Dwór w Pławnie znany jest bardziej pod nazwą Szpital, mieścił się tam bowiem przez wiele lat oddział chorób zakaźnych szpitala z Radomska. W środku nigdy nie byłem, z relacji jakie mam, jeszcze nie dawno - przed przejęciem posiadłości przez prywatnego właściciela - środek wyglądał jak żywcem wyjęty z PRLu, bura farba olejna na ścianach i taka też "dawna" aranżacja wnętrza. Ponoć lekko przerażająco, bardziej jednak odpychająco. Dookoła posiadłości jest niezły park, najfajniej z tego wszystkiego wygląda chyba mur, który był dla mnie za małego bardzo tajemniczym zjawiskiem. Gdy rozmawiałem (przed bramą posiadłości) z właścicielem ten nie pozwolił mi wejść na plac przed budynkiem. Nie mogłem więc zrobić zdjęcia... na całe szczęście mam prawie dwa metry i długie ręce, więc do gazety wykonałem zdjęcie zza płotu. Na uwagę zasługuje również fakt, że Pławno było kiedyś miastem o dość dużej renomie, jednak z tego co pamiętam, z powodu uczestnictwa w powstaniu styczniowym Car odebrał im prawa miejskie... Były tu nawet wyścigi psów, zakopany jest ponoć też jakiś skarb - a gdzie nie jest? :D Jednak to wszystko historia, którą mało kto pamięta, a jeszcze mniej chce poznawać.

W Gidlach znajduje się natomiast, bardzo... "geometryczny" pałacyk, takie przynajmniej odniosłem wrażenie. Jest on wg mnie zbyt mocno odrestaurowany, na czarno-białych pocztówkach, przed renowacją oczywiście, wygląda interesująco, bo po prostu trochę przerażająco. Dziś jak dla mnie mimo pewnego uroku jest jednym z przykładów "renowator płakał jak odnawiał". Tak czy owak, kawał historii to jest, a co najważniejsze jest otwarty przez cały tydzień, bo mieści się tam urząd publiczny. W środku nie byłem, bo miałem mało czasu, a trzeba było jechać dalej robić zdjęcia. Nieopodal niego, również w Gidlach znajduje się niesamowite Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, które pielgrzymi często odwiedzają będąc w leżącej nieopodal Częstochowie, warto jechać do Gidel dla samego ujrzenia tego przybytku sakrum.

Obrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości