Strona 1 z 1

Kamionka - dwór obronny

: sobota 17 cze 2017, 20:42
autor: Karolina Kot
We wsi Kamionka, położonej w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów, zachowały się ruiny zabytku wysokiej klasy: dawny dwór obronny arcybiskupów gnieźnieńskich.
Na pierwszy rzut oka obiekt ten nie wygląda ciekawie. Zdawać by się mogło, że to jakiś większy, niedokończony dom, którego budowę ktoś rozpoczął i porzucił. Okazuje się jednak, że patrzymy na zabudowania od zaplecza, nie od frontu, a niszczejące wśród łąk ruiny są tak naprawdę prawdziwą perełką, pochodzącą z XVI wieku.

Dwór obronny wybudowano z cegły prawdopodobnie w latach 1555- 1559 jako siedzibę arcybiskupią na terenie klucza wieluńskiego.
Była to piętrowa rezydencja, wzniesiona na planie wydłużonego czworoboku. Do dziś zachowały się ładne, sklepione piwnice.
Od strony północnej, niewidocznej z drogi, zabytek posiada dobudowany w drugiej połowie XVIIi wieku ryzalit, mieszczący klatkę schodową i zwieńczony barokowym szczytem. Na południowej ścianie dworu znajdował się niegdyś zegar słoneczny, niezachowany do dziś.
Domyślam się także, że budowla posiadała elementy obronne, jak chociażby fosę. Nie zauważyłam jednak po niej żadnego śladu. Jeśli rzeczywiście coś takiego istniało w przeszłości, zostało w późniejszym czasie zniwelowane, gdyż już w drugiej połowie XVIII wieku źródła określają obiekt jako "lamus", czyli coś na kształt skarbca pozbawionego funkcji mieszkalnych.
Nie przetrwały do naszych czasów także inne zabudowania dominium, wykonane z drewna. W otoczeniu obronnego dworu - lamusa znajdowały się niegdyś domy mieszkalne, stajnie, obora, dwie wozownie, kurnik , a nawet piekarnia.

Dwór obronny z Kamionki znajduje się na terenie prywatnym, jest ogrodzony siatką i dostęp do niego nie jest możliwy. No, chyba że osoba odwiedzająca to miejsce akurat posiada na swych usługach latającego szpiega. ;)
Lokalizacja
Źródło informacji: "Zapomniane miejsca Łodzi i okolic", przewodnik
Zdjęcia wykonaliśmy w czerwcu 2017 roku.