Bytom - drewniany wiatrak turbinowy

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bytom - drewniany wiatrak turbinowy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 lut 2015, 18:43

Gdyby mi ktoś jeszcze niedawno powiedział, że uda mi się w województwie śląskim znaleźć ponad dziesięć wiatraków, nie dałabym jego słowom wiary.
A gdyby dodał, że na jeden z nich trafię w Bytomiu...

Ukryty wśród drzew, na terenie prywatnej firmy, znajdującej się przy ulicy Siemianowickiej w Bytomiu, tuż przy granicy z Piekarami Śląskimi, stoi sobie od kilkunastu lat mały, niepozorny, drewniany budyneczek.
Jednoizbowy, niewielki domek, kryty dwuspadowym dachem, zwieńczony jest charakterystycznym masztem.
Wygląd masztu nie pozostawia najmniejszych wątpliwości - obiekt ten jest nieźle zachowanym i najpewniej zabytkowym turbinowym młynem wiatrowym, podobnym do wiatraków, jakie jeszcze dziś czasami można spotkać w okolicach Cieszyna i Gorlic.
Niestety, z "gwiazdy" ukradziono śmigi. Została tylko jedna łopata. Zniknęły także metalowe rynny.
Mimo wszystko młynek jest w dobrym stanie i naprawdę warto się nim zainteresować.

Obiekt pochodzi z jednej z podkarpackich wsi i w Bytomiu znalazł się wtórnie. Jest ogrodzony i pilnowany - wznosi się na terenie prywatnej firmy.
Istniały plany jego zakupu i przeniesienia do skansenu w Chorzowie.

Lokalizacja
Załączniki
Wiatrak z Bytomia (1).jpg
Wiatrak z Bytomia (1).jpg (193.95 KiB) Przejrzano 7868 razy
Wiatrak z Bytomia.jpg
Wiatrak z Bytomia.jpg (107.29 KiB) Przejrzano 7868 razy
Wiatrak z Bytomia (2).jpg
Wiatrak z Bytomia (2).jpg (162.83 KiB) Przejrzano 7868 razy
Wiatrak z Bytomia (3).jpg
Wiatrak z Bytomia (3).jpg (186.15 KiB) Przejrzano 7868 razy
Wiatrak z Bytomia (4).jpg
Wiatrak z Bytomia (4).jpg (148.92 KiB) Przejrzano 7868 razy
Wiatrak z Bytomia (5).jpg
Wiatrak z Bytomia (5).jpg (194.25 KiB) Przejrzano 7868 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - drewniany wiatrak turbinowy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 22 gru 2015, 23:50

Tak to wyglądało w grudniu 2015 roku.
Błoto było takie, że mój Archimedes zmieściłby się w niejednej z kałuż po sam dach, a ja naniosłam sobie potem trochę "okolicy" do domu na podeszwach butów.
Niemniej jednak wiatraczek nadal istnieje i ma się całkiem dobrze.
Załączniki
Wiatrak w grudniu 2015 (1).JPG
Wiatrak w grudniu 2015 (1).JPG (78.78 KiB) Przejrzano 7554 razy
Wiatrak w grudniu 2015 (3).JPG
Wiatrak w grudniu 2015 (3).JPG (110.15 KiB) Przejrzano 7554 razy
Wiatrak w grudniu 2015 (2).JPG
Wiatrak w grudniu 2015 (2).JPG (142.49 KiB) Przejrzano 7554 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości