Ochaby - wiatrak turbinowy na terenie skansenu

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ochaby - wiatrak turbinowy na terenie skansenu

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 lut 2015, 18:53

Na terenie otwartego wiosną 2014 roku skansenu w Ochabach znajduje się rekonstrukcja drewnianego młyna wiatrowego - turbinowego wiatraka - niegdyś licznego w okolicach i nazywanego powieterniokiem.
Powieternioki mieliły zboże i kaszę na potrzeby pojedynczego gospodarstwa, ewentualnie - jego sąsiadów.
Istnieje teoria, iż powstały dzięki reemigrantom powracającym ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście, młynki te przypominają tamtejsze generatory do pompowania wody.

Niestety, nie udało mi się podejść bezpośrednio do obiektu, gdyż akurat w dniu mojej wizyty skansen był, niestety, nieczynny. I chociaż bez problemu prześlizgnęłabym się pod ogrodzeniem, nie miałam na to ochoty.

Lokalizacja
Załączniki
Powieterniok (1).jpg
Powieterniok (1).jpg (115.59 KiB) Przejrzano 5878 razy
Powieterniok.jpg
Powieterniok.jpg (118.84 KiB) Przejrzano 5878 razy
Powieterniok (3).jpg
Powieterniok (3).jpg (141.71 KiB) Przejrzano 5878 razy
Powieterniok (2).JPG
Powieterniok (2).JPG (69.03 KiB) Przejrzano 5878 razy
Powieterniok (4).jpg
Powieterniok (4).jpg (183.42 KiB) Przejrzano 5878 razy
Powieterniok (5).jpg
Powieterniok (5).jpg (116.36 KiB) Przejrzano 5878 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości