Strona 1 z 1

Kotlarnia - cmentarz ewangelicki

: piątek 29 gru 2017, 07:11
autor: Karolina Kot
We wsi Kotlarnia, położonej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Bierawa, w lesie, w sąsiedztwie bloków mieszkalnych, za szeregiem współczesnych garaży, znajdują się pozostałości zapomnianego cmentarza ewangelickiego. Był to duży obiekt, założony na planie prostokąta. Został zdewastowany po II Wojnie Światowej. Do dziś jego teren wyznaczają słabo już czytelne wały ziemne i odmienna roślinność, wśród której natknąć się można na charakterystyczny barwinek oraz na zdziczałe krzewy iglaste. Tu i ówdzie spod korzeni drzew wyzierają fragmenty kamiennych epitafiów z gotyckimi literami oraz podmurówki grobów.

Re: Kotlarnia - cmentarz ewangelicki

: piątek 29 gru 2017, 07:13
autor: Karolina Kot
W zachodniej części nekropolii urządzono coś na kształt lapidarium upamiętniającego to miejsce, wmurowując w ceglaną ścianę zachowane w całości płyty nagrobne i krzyże, z których niektóre są bardzo piękne.
Niestety, w Kotlarni brak jest tabliczki informującej o tym miejscu, próżno też szukać cmentarzyka na współczesnych mapach turystycznych. Wszystko to sprawia, iż to miejsce pochówków nie jest znane i odwiedzane.

Moje zdjęcia powstały w grudniu 2017 roku.
Lokalizacja
Na zakończenie pozwolę sobie dodać, iż znajdujący się przy ulicy Sławięcickiej kościół w Kotlarni pod wezwaniem świętego Maksymiliana Marii Kolbego, obecnie służący katolikom, został wybudowany w 1815 roku jako ewangelicki. W jego sąsiedztwie zachowała się także plebania oraz dawna ewangelicka szkoła z 1818 roku.

Re: Kotlarnia - cmentarz ewangelicki

: środa 23 cze 2021, 11:01
autor: Yaneck
Odwiedziłem to lapidarium 14-06-2021. Samo miejsce jest uporządkowane, z zewnątrz niewidoczne niema żadnych wskazówek jak tam trafić, natomiast są dodane dwie tablice informacyjne na temat pochówku w tym miejscu.
Współrzędne: 50°16'44.5"N 18°22'09.4"E
zdj.1 lapidarium.
Obrazek
zdj.2 lapidarium.
Obrazek
zdj.3 lapidarium.
Obrazek
zdj.4 lapidarium.
Obrazek
zdj.5 lapidarium.
Obrazek
zdj.6 lapidarium.
Obrazek
zdj.7 lapidarium.
Obrazek
zdj.8 lapidarium.
Obrazek
zdj.9 lapidarium.
Obrazek
zdj.10 lapidarium.
Obrazek
zdj.11 lapidarium.
Obrazek
zdj.12 lapidarium.
Obrazek
zdj.13 Kościół Rzymskokatolicki p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Obrazek
zdj.14 Tablica upamiętniająca Ernsta Friedricha Zwirnera na kościele.
Obrazek
Więcej o budowniczym Katedry w Kolonii https://gornyslask-hornislezsko-oberschlesien.blogspot.com/2017/02/ernst-friedrich-zwirner.html
Więcej o tym wyjeździe: https://www.janham.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=189&Itemid=355