Strona 1 z 1

Piława Górna - nieczynny kamieniołom mylonitów

: wtorek 09 sty 2024, 23:46
autor: Karolina Kot
Na wschód od zabudowań Piławy Górnej (Gnadenfrei), miasta położonego w powiecie dzierżoniowskim, na wzgórzu Grzybowiec (Pilzberg - 364 m n.p.m.), do którego można dostać się polną drogą, idąc wzdłuż skraju lasu na północ od ulicy Bolesława Chrobrego, tuż obok współczesnej platformy widokowej, znajduje się nieczynny kamieniołom, w którym wydobywano mylonity, czyli gnejsy listewkowe.
Są to bardzo ciekawe skały, które powstawały - dosłownie - w piekle.

Mylonit – skała kataklastyczna, metamorficzna powstała poprzez dynamiczną rekrystalizację. Złożona z drobnych pokruszonych i roztartych ziaren starszych skał powstałych w warunkach zmielenia i silnego roztarcia dowolnej skały wyjściowej, tworzących miazgę mylonityczną, objętą rekrystalizacją towarzyszącą mylonityzacji. Powstaje w trakcie metamorfizmu dyslokacyjnego głównie w strefach uskokowych o charakterze przesuwczym.

Mylonity powstawały w facji zeolitowej oraz facji prehnitowo-pumpellynitowej (temp. 300 °C, ciśnienie poniżej 300 megapaskali). Są to szare, czasem lekko zielonkawe skały. Bardzo łatwo ścieralne w rękach na drobniutkie ostrokrawędziste bloczki. Powierzchnia skały jest w wielu miejscach gładka i błyszcząca.
- Wikipedia

Latem do dawnego kamieniołomu nawet nie ma co zaglądać - jest zarośnięty po kokardę, a odsłonięcia tej ciekawej skały w dużej mierze zakrywa zieloność.
Całkiem inaczej wygląda to jednak poza sezonem wegetacyjnym.
Warto się tu wówczas wybrać i pooglądać porozcierane pod ciśnieniem i w dużej temperaturze gnejsy.
Nieopodal wydobywane są także :arrow: migmatyty, ale na razie nie dotarłam do żadnego ogólnodostępnego stanowiska z odsłonięciem tych skał (pracujemy nad tym tematem :-) ).

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2024 roku.

Re: Piława Górna - nieczynny kamieniołom mylonitów

: wtorek 09 sty 2024, 23:50
autor: Karolina Kot
A tak wygląda jeden z mniejszych i starszych metryką łomików, znajdujących się w okolicy.
Nie ma tu już tak ładnych odsłonięć tej metamorficznej skały.