Biernatów - dawny młyn

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Biernatów - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » środa 21 gru 2022, 06:39

Biernatówek (Zu Berdnau) to wysunięty na wschód przysiółek wsi Biernatów (Berndau), położonej w gminie Głubczyce. Tak naprawdę jest to dawna osada młynarska - kilka domostw położonych w pobliżu stawów i dawnego młyna wodnego, napędzanego wodami młynówki, utworzonej na przepływającej nieopodal Straduni.
Znajduje się on tuz obok drogi łączącej Lisięcice z Szonowem. Nie sposób go przeoczyć.

Młyn wygląda na obiekt jeszcze XIX - wieczny, najpewniej wybudowany w miejscu starszego, drewnianego zakładu tego typu.
Pierwotnie zapewne był napędzany kołem młyńskim, które z czasem zastąpiła nowocześniejsza i wydajniejsza turbina wodna, zapewne typu Francisa.
Obecnie zabudowania sprawiają wrażenie opuszczonych, częściowo zrujnowanych, a sam młyn od dawna nie pełni swojej pierwotnej funkcji.

Lepiej ma się dawny staw młyński, służący pierwotnie jako rezerwuar wody na okres suszy i będący jednocześnie zabezpieczeniem przed powodzią.
Domyślam się, że obecnie jest to staw hodowlany. I nie ma w tym niczego dziwnego - dawni młynarze dokładnie w ten sam sposób wykorzystywali dodatkowo młyńskie stawy.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Młyn Biernatówek (1).JPG
Młyn Biernatówek (1).JPG (100.29 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (2).JPG
Młyn Biernatówek (2).JPG (141 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (4).JPG
Młyn Biernatówek (4).JPG (86.18 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (3).JPG
Młyn Biernatówek (3).JPG (126.74 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (5).JPG
Młyn Biernatówek (5).JPG (136.43 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (6).JPG
Młyn Biernatówek (6).JPG (97.58 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (7).JPG
Młyn Biernatówek (7).JPG (80.73 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (8).JPG
Młyn Biernatówek (8).JPG (100.1 KiB) Przejrzano 776 razy
Młyn Biernatówek (9).JPG
Młyn Biernatówek (9).JPG (92.78 KiB) Przejrzano 776 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Biernatów - dawny młyn

Postautor: smar » czwartek 22 gru 2022, 17:23

Karolina Kot pisze:Pierwotnie zapewne był napędzany kołem młyńskim, które z czasem zastąpiła nowocześniejsza i wydajniejsza turbina wodna, zapewne typu Francisa.

Rzeczywiście prawie "w ciemno" można obstawiać Francisa. Co prawda przy niskich spadkach (a takimi z reguły mamy do czynienia w młynach) jeszcze lepszy byłby Kaplan tylko że turbina Kaplana wymaga regulacji zarówno łopat wirujących jak i stałych kierownic a Francis tylko stałych kierownic. Otóż o ile zmianę położenia nieruchomych kierownic jest stosunkowo łatwo zrealizować to mechanizm zmiany kąta pochylenia łopat wirujących jest znacznie trudniejszy do realizacji.
W przypadku młyna w Biernatowie miałaś szansę zrobienia zbliżenia turbiny i szkoda że nie zrobiłaś. Moglibyśmy z większą pewnością określić jej typ ale - co ważniejsze - uwieczniłabyś ją na fotkach. Przypomniał mi się młyn Kołaczew w Złotym Potoku viewtopic.php?f=17&t=75 . Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu elementy turbiny można było oglądać "walające się" w krzakach a teraz już ich tam nie ma! (Chyba że te krzaki tak porosły że nie potrafię ich dostrzec lecz obawiam się że to raczej złomiarze zrobili swoje ;) )
A w tym Biernatowie to pewnie rzeczywiści jest Francis choć w młynach które znam zawsze był z wałem pionowym a tu akurat jest poziomy. To co zaznaczyłem zielonym okręgiem to zapewne drążek będący częścią mechanizmu zmieniającego ustawienie kierownic (bo chyba nie wał odbierający moc z turbiny :shock: )

Biernatowek .JPG
Biernatowek .JPG (163.18 KiB) Przejrzano 764 razy

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Biernatów - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » czwartek 22 gru 2022, 22:17

Żeby rozwiać wątpliwości, należałoby wejść do dolnego wypływu młynówki i zajrzeć od spodu do przybudówki młyna.
Nie zdecydowałam się na ten karkołomny manewr z kilku powodów:
a) stromo
b) ogrodzenie
c) mokro
d) wszystko w cholerę zarośnięte
e) bardzo paskudne zaparkowałam Archimedesa (na zakręcie)

Ten ostatni punkt był decydujący.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 98
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Biernatów - dawny młyn

Postautor: ChickenInvaders » piątek 23 gru 2022, 00:07

To na 100% pozioma turbina Francisa. Koło, które widać w okienku inspekcyjnym jest kołem napędowym przekazującym energię z turbiny na mechanizmy. Na nim znajdował się pas transmisyjny (okno służyło do jego zakładania bądź wymiany). Metalowy wał na górze jest tak jak zaważyłeś elementem połączonym z kierownicą turbiny. Załączam zdjęcie znalezione w internecie całej konstrukcji. Na zielono zaznaczyłem koło napędowe pod pas.
Załączniki
francis.jpg
francis.jpg (117.46 KiB) Przejrzano 751 razy
Nihil sub sole novum, quod valde dolendum monumenta reprobi estis.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości