Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Karolina Kot » środa 01 lip 2020, 07:06

W centrum Kłodzka (Glatz), u zbiegu dzisiejszej ulicy Tadeusza Kościuszki i Ignacego Daszyńskiego, w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka rozgałęzia się na główne koryto i sztucznie utworzoną Młynówkę, od niepamiętnych czasów znajdował się wodny młyn, zwany Obermühle (Młyn Górny). Obecny budynek pochodzi z przełomu XVIII/ XIX i został rozbudowany m.in. o część mieszkalną w wieku XIX.
Do roku 1886, kiedy to uruchomiono kompleks zabudowań Wodociągów Miejskich (znajduje się on przy dzisiejszej ulicy Janusza Korczaka 5), młyn dodatkowo tłoczył wodę do miejskiej wieży ciśnień.
W późniejszym okresie funkcjonowała tu elektrownia wodna, a w sąsiedztwie działał tartak.

Obecnie zabudowania młyna w większości nie są wykorzystywane. Częściowo służą celom mieszkalnym (i bardzo dobrze). Młyn nie został wpisany do rejestru zabytków, znajduje się jednak w gminnej ewidencji.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2020 roku.
Załączniki
Dawny młyn (1).JPG
Dawny młyn (1).JPG (102.4 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (2).JPG
Dawny młyn (2).JPG (88.63 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (3).JPG
Dawny młyn (3).JPG (100.82 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (4).JPG
Dawny młyn (4).JPG (75.7 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (6).JPG
Dawny młyn (6).JPG (104.73 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (5).JPG
Dawny młyn (5).JPG (120.43 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (9).JPG
Dawny młyn (9).JPG (109.17 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (8).JPG
Dawny młyn (8).JPG (108.96 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (7).JPG
Dawny młyn (7).JPG (121.32 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (11).JPG
Dawny młyn (11).JPG (99.18 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (10).JPG
Dawny młyn (10).JPG (107.89 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (13).JPG
Dawny młyn (13).JPG (104.17 KiB) Przejrzano 6746 razy
Dawny młyn (12).JPG
Dawny młyn (12).JPG (113.11 KiB) Przejrzano 6746 razy
Krzyż obok młyna.JPG
Krzyż obok młyna.JPG (116.69 KiB) Przejrzano 6746 razy
Na starej mapie.jpg
Na starej mapie.jpg (156.5 KiB) Przejrzano 6746 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 23 gru 2020, 19:12

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Rocky » środa 23 gru 2020, 20:01

Bardzo ciekawy materiał, tekst i zdjęcia.

Jednak ostatnie zdjęcie, wycinek starej niemieckiej mapy z nałożoną czerwoną strzałką, przedstawia lokalizację innego młyna, mianowicie Wehr-Mühle, czyli Młyna przy Jazie, znajdującego się u wlotu kanału Młynówką, w okolicy mostka nad Młynówką (ul. Malczewskiego), obecnie mieści się tam Perfekt Druk Etykiet Samoprzylepnych. Przy "Wehr-Mühle"/Młynie przy Jazie, ogromne grabie, sięgające głęboko w wodę, zatrzymywały wszystkie przeszkadzające przedmioty, korzenie, pływające krzewy, pnie drzew itp.

Chyba do dzisiaj tak tam jest, tego nie wiem

Posty: 4
Rejestracja: środa 23 gru 2020, 19:12

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Rocky » środa 23 gru 2020, 20:54

Wstęp do tego arcyciekawego wpisu też jest błędny.
. W centrum Kłodzka (Glatz), u zbiegu dzisiejszej ulicy Tadeusza Kościuszki i Ignacego Daszyńskiego, w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka rozgałęzia się na główne koryto i sztucznie utworzoną Młynówkę, od niepamiętnych czasów znajdował się wodny młyn, zwany Obermühle (Młyn Górny).


Konkretnie
w miejscu, gdzie Nysa Kłodzka rozgałęzia się na główne koryto i sztucznie utworzoną Młynówkę,
jest błędne. Nysa i Młynówka rozdzielają się przy Jazie (wielu nazywa to Wodospad em), okolice Promenady.

W okolicach ul. Malczewskiego, tj. mostu nad Młynówką, gdzie obecnie mieści się Perfekta, gdzie dawniej był Wehr-Mühle (Młyn przy Jazie)...

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Karolina Kot » środa 23 gru 2020, 23:32

Witamy na Forum!

Hymmm... A to nie jest to samo miejsce?
Zastanawiam się, czy ten młyn nie funkcjonował pod dwoma różnymi nazwami. A może tam były dwa młyny?
Sprawa do przyjrzenia się. ;)

No i pasowałoby kiedyś wreszcie Dolny Młyn opisać. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 23 gru 2020, 19:12

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Rocky » czwartek 24 gru 2020, 23:08

Zapewniam, że to były dwa różne miejsca.

Zapraszam do mojego tłumaczenia wspomnień o Kąpielisku na rzece Nysie w Glatz, gdzie między innymi wspomniane są te dwa młyny, Wehr-Mühle i Ober-Mühle. Dołączyłem do tego tłumaczenia dwie mapki/plany Glatz z tamtego okresu, gdzie m. in. są pokazane lokalizacje obu tych młynów.

Link do tłumaczenia wspomnień b. mieszkańca Glatz Klausa Maisela:

https://m.facebook.com/groups/731392673 ... 293676320/

Pomysł by także opisać Wehr-Mühle (ten prawdziwy, przy wlocie z Nysy do kanału Młynówką) jest przedni, chętnie bym poczytał.

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Karolina Kot » piątek 25 gru 2020, 09:19

Wspaniała sprawa! Uwielbiam takie tematy!

Tylko żebym trochę więcej czasu miała... Ostatnio z tym krucho. No ale żeby Strażnik Czasu nie miał czasu to już jest naprawdę jakieś nieporozumienie. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Karolina Kot » niedziela 27 gru 2020, 21:17

Dziś wysupłałam chwilę czasu i pochyliłam się staranniej nad mapą. I skóra mi ścierpła.
Bardzo dziękuję za zwrócenie mi uwagi!
Paskudnie się pomyliłam, chyba pierwszy raz aż tak sromotnie, jeśli chodzi o interpretację danych kartograficznych. Wstawiłam w wątek zupełnie inny fragment archiwalnej mapy, przedstawiający inny młyn!!

Jestem bardzo zobowiązana za sprostowanie i poświęcony czas. Pozwolę sobie zwalić zaistniałą sytuację na COVID - 19 i trochę prawdy w tym będzie.
Ale nie ma tego złego: cała ta sprawa zmobilizowała mnie do kolejnego już odwiedzenia Kłodzka (a pogoda dopisała wyśmienicie), zlustrowania okolicy, pozaglądania w różne fajne miejsca. Oj, będą nowe wpisy! :D
Jeszcze wiele wody w Nysie Kłodzkiej upłynie, zanim ja to miasto trochę lepiej poznam. Na razie zaskakuje mnie na każdym kroku.

Poniżej prawidłowy fragment historycznej mapy z zaznaczonym Młynem Górnym (Ober-Mühle).
Budynek drukarni "Perfekta" (nikt nie jest perfekcyjny, nie myli się tylko ten, kto nic nie robi :mrgreen: ), czyli dawny Młyn przy Jazie (Wehr-Mühle), zyskał na Forum osobny wątek.
Załączniki
Młyn Górny.jpg
Młyn Górny.jpg (97.06 KiB) Przejrzano 6066 razy
Na archiwalnym planie miasta.jpg
Na archiwalnym planie miasta.jpg (74.86 KiB) Przejrzano 6066 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 23 gru 2020, 19:12

Re: Kłodzko - dawny Młyn Górny/elektrownia wodna

Postautor: Rocky » środa 30 gru 2020, 06:54

Jestesmy ludźmi, pomyłki to rzecz ludzka. Mówi się,, że nie popełnia pomyłek tylko ten co nic nie robi, ale ja uważam, że taki to naprawdę popełnia wielką pomyłkę.

Pani robi bardzo dobrą robotę! Tyle ciekawych zdjęć dawnego Ober-Mühle to chyba nikt inny nie opublikował

Już się cieszę na Pani przyszłe wpisy o Wehr-Mühle, oraz o Nieder-Mühle (u wylotu Młynówki z powrotem do Nysy)

Serdecznie pozdrawiam.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość