Szalejów Górny - domniemany młyn

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Szalejów Górny - domniemany młyn

Postautor: Karolina Kot » środa 19 sie 2020, 07:03

W Szalejowie Górnym (Oberschwedeldorf) w gminie Kłodzko, pomiędzy drogą krajową numer 8, a zabytkowym kościołem pod wezwaniem św. Jerzego, po lewej stronie drogi wiodącej w kierunku wsi Wolany, nieopodal koryta potoku Cicha, zachował się budynek z numerem 66, który - jak przypuszczam - był jednym z kilku młynów zbożowych, działających niegdyś na terenie miejscowości.
Podczas popołudniowego spaceru po Szalejowie moją uwagę zwrócił charakterystyczny wygląd obiektu, połączonego z częścią mieszkalną. Analiza archiwalnych map potwierdziła, że rzeczywiście w tym miejscu istniał niegdyś młyn, wzniesiony zapewne jeszcze w XIX wieku, być może na podwalinach jeszcze starszego zakładu zbożowego.
Domyślam się, że urządzenia dawnego młyna napędzane były wodami młynówki, sztucznie utworzonej odnogi Cichej.

Obecnie cześć gospodarcza budowli nie jest wykorzystywana.
Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawny młyn (1).JPG
Dawny młyn (1).JPG (93.64 KiB) Przejrzano 1996 razy
Na archiwalnej mapie.jpg
Na archiwalnej mapie.jpg (88.24 KiB) Przejrzano 1996 razy
Dawny młyn (3).JPG
Dawny młyn (3).JPG (101.47 KiB) Przejrzano 1996 razy
Dawny młyn (5).JPG
Dawny młyn (5).JPG (103.03 KiB) Przejrzano 1996 razy
Dawny młyn (4).JPG
Dawny młyn (4).JPG (111.68 KiB) Przejrzano 1996 razy
Dawny młyn (2).JPG
Dawny młyn (2).JPG (92.74 KiB) Przejrzano 1996 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości