Ligota Mała - dawny młyn

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ligota Mała - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » czwartek 29 lut 2024, 21:36

W Ligocie Małej (Klein Ellguth), miejscowości o średniowiecznym rodowodzie, położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza, nieopodal grodziska i ruin dworu (Schloss Klein Ellguth), ponad wodami wartkiego cieku wodnego, obecnie noszącego szczytne miano Ślęzy, a wcześniej zwanego Ligockim Potokiem (wśród geografów rozegrała się swego czasu prawdziwa bitwa o ustalenie prawowitych źródlisk tej historycznej, owianej legendami rzeki, od której swą nazwę przyjął cały Śląsk), znajduje się dom oznaczony numerem 13.
Obecnie w całości pełniący funkcje mieszkalne.

Okazuje się, że nie zawsze tak było. Tak naprawdę jest to dawny młyn wodny, w dodatku zlokalizowany w miejscu jeszcze starszych budowli tego typu, rodowodem sięgających najpewniej okresu średniowiecza.
Budynek, obecnie pozbawiony koła młyńskiego, dziś niczym szczególnym się nie wyróżnia. Oczywiście poza lokalizacją.
Dawny młyn z Ligoty Małej jest wpisany do rejestru zabytków.
Załączniki
Dawny młyn (2).jpg
Dawny młyn (2).jpg (128.41 KiB) Przejrzano 175 razy
Dawny młyn (4).jpg
Dawny młyn (4).jpg (92.16 KiB) Przejrzano 175 razy
Dawny młyn (5).jpg
Dawny młyn (5).jpg (116.11 KiB) Przejrzano 175 razy
Dawny młyn (3).jpg
Dawny młyn (3).jpg (100.53 KiB) Przejrzano 175 razy
Dawny młyn (1).jpg
Dawny młyn (1).jpg (110.45 KiB) Przejrzano 175 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ligota Mała - dawny młyn

Postautor: Karolina Kot » piątek 01 mar 2024, 00:17

A tu jeszcze pewna ciekawostka, być może związana z tym młynem.
W lesie, pomiędzy Piławą Górną - Kopanicą (Haunold), a Ligotą Małą (Klein Ellguth), nieopodal nieistniejącej już kolonii Buschhäuser, kilkanaście metrów na północ od leśnej drogi, łączącej wspomniane osady, znajduje się podejrzenie wyglądający rów.

Zauważyłam go na LIDARze Geoportalu i początkowo wzięłam za równoległą drogę.
Oględziny przeprowadzone na miejscu nasunęły mi jednak pewne wątpliwości. Wydaje mi się, że rów ten mógł być w przeszłości... korytem Młynówki, sztucznej odnogi utworzonej na wodach Ligockiego Potoku / Ślęzy.

Jak myślicie?
Załączniki
Domniemana młynówka (1).jpg
Domniemana młynówka (1).jpg (144.87 KiB) Przejrzano 169 razy
Domniemana młynówka (5).jpg
Domniemana młynówka (5).jpg (138.83 KiB) Przejrzano 169 razy
Domniemana młynówka (4).jpg
Domniemana młynówka (4).jpg (147.65 KiB) Przejrzano 169 razy
Domniemana młynówka (2).jpg
Domniemana młynówka (2).jpg (148.51 KiB) Przejrzano 169 razy
Domniemana młynówka (3).jpg
Domniemana młynówka (3).jpg (126.12 KiB) Przejrzano 169 razy
Geoportal.jpg
Geoportal.jpg (56.31 KiB) Przejrzano 169 razy
Geoportal - zaznaczenie.jpg
Geoportal - zaznaczenie.jpg (59.37 KiB) Przejrzano 169 razy
Na archiwalnej mapie.jpg
Na archiwalnej mapie.jpg (102.83 KiB) Przejrzano 169 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1418
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ligota Mała - dawny młyn

Postautor: smar » piątek 01 mar 2024, 16:59

Karolina Kot pisze:Oględziny przeprowadzone na miejscu nasunęły mi jednak pewne wątpliwości. Wydaje mi się, że rów ten mógł być w przeszłości... korytem Młynówki, sztucznej odnogi utworzonej na wodach Ligockiego Potoku / Ślęzy.
Jak myślicie?

Pozostałości po starych drogach też mogą wyglądać podobnie. Jeśli jednak ten rów jest prowadzony prawie poziomo lub z niewielkim ale stałym spadkiem, jego początek ma poziom zbliżony do rzeki a kończy się "wyraźnie" powyżej jej poziomu to warunek konieczny dla młynówki jest spełniony. A jeśli dodatkowo na końcu mógł być kiedyś młyn to na 100% ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości