Prudnik - kamienica socjalna przy ulicy Bolesława Chrobrego

Moderator: Eworu

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - kamienica socjalna przy ulicy Bolesława Chrobrego

Postautor: Karolina Kot » środa 14 cze 2023, 00:10

W Prudniku, przy ulicy Bolesława Chrobrego 49, w obrębie dawnej fosy miejskiej, w miejscu od lat okrytym zła sławą (tuż po II Wojnie Światowej mieściło się w tym rejonie getto dla niemieckich mieszkańców miasta), znajduje się dość ponura, narożna kamienica socjalna.
Jest na wpół opuszczona i obawiam się, że za kilka lat zostanie porzucona całkowicie.

Część lokali nie posiada przyłącza prądu elektrycznego, dlatego lokatorzy przyświecają sobie świeczkami.
W ciągu kilku ostatnich lat wybuchło tu kilka pożarów, w których śmierć poniosły w sumie aż trzy osoby.

Setki interwencji policji, podwójne morderstwo, kilkadziesiąt podpaleń to bilans zdarzeń z ostatnich dwóch lat w kamienicy socjalnej w Prudniku.

Chrobrego 49

To niechlubny adres, znany w całym Prudniku z licznych libacji i pijackich awantur.
- Mieszkańcy Prudnika mówią, że ul. Chrobrego 49 to najgorszy adres w mieście. Ja też tak uważam – przyznaje Tadeusz Piątkowski, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku.
Do kamienicy socjalnej pod tym adresem trafiają ludzie po eksmisjach, byli więźniowie, którzy nie mają rodzin i bezdomni. Czynsze za mieszkania są niemal symboliczne, a i tak płacą je nieliczni.
- Ten blok jest gorszy niż bomba zegarowa. Już z piętnastu lokatorów tu przeżyłem. Jak się nie podpalą, to się zapiją – mówi Sławomir Piwowarczyk, jeden z mieszkańców.
- Od początku 2015 do dziś, pod tym adresem policjanci interweniowali prawie 300 razy – dodaje asp. Andrzej Spyrka z prudnickiej policji.

Większość mieszkańców żyje z zasiłków z pomocy społecznej. Kupuje za nie głównie alkohol.
- Najgorzej jest po 25-tym każdego miesiąca, kiedy spływają im zasiłki, wtedy zaczyna się wielka libacja – podkreśla Janina Bojanowicz, jedna z lokatorek.
Dyrektor OPS dobrze zna ten problem.
- Staramy się przyznawać im jak najmniej okresowych zasiłków, żeby częściej musieli przychodzić do MOPS-u i tym samym robili przerwy w piciu. Ten system jest niewydolny – zaznacza Piątkowski.

Pożar

Największym problemem mieszkańców są częste pożary. Kilka tygodni temu zginął emeryt. Ogień zaprószył pijany sąsiad.
- Nic nie słyszałam. Poczułam dym i uciekłam, bo sama bym spłonęła. On leżał obok moich drzwi – opowiada Lucyna Machura.
- Dzięki Bogu, Lucyna ma te psy, które ją obudziły. Jakby nie one, to wszyscy byśmy spłonęli – dodaje sąsiadka.

Pani Lucyna wraz z partnerem i dwoma psami mieszkali wcześniej w baraku na wsi. Niecałe dwa lata temu dzięki pomocy społecznej dostali mieszkanie. To, co miało okazać się zbawieniem okazało się niemal piekłem.
- Jak mają parę złotych, kupują alkohol, który piją przy świecach, bo nie ma prądu. Wystarczy chwila i mamy pożar – mówi Stanisław Bartmanowicz, elektryk i dodaje: Wykonujemy w tej kamienicy prace po każdym pożarze. Zdarza się też, że przychodzimy, bo mieszkańcy kradną kable elektryczne. Tu zresztą wszystko kradną.
Kamienicą zarządza prudnicki Zakład Usług Komunalnych. W ostatnich latach remonty pochłonęły około 200 tys. złotych.
- Należy pamiętać, że to budynek socjalny. Jeśli ktoś dostaje lokal, to użytkuje go wedle uznania. Jeśli nie zagraża bezpieczeństwu, czy zakłóca miru domowego, nie mamy możliwości przenieść takich lokatorów – podkreśla Władysław Podróżny, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Prudniku.

W trakcie naszej wizyty na Chrobrego zaczęło się wielkie sprzątanie. Zamknięto zdewastowane mieszkania.
- Staramy się kierować wnioski o leczenie tych ludzi, ale ta terapia jest dobrowolna. Składamy też wnioski do sądu, by kierować ich na terapię. One jednak też nie dają rezultatów – kwituje Władysław Podróżny.

Źródło

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2022 roku, tuż po dniu wypłat socjalnych.
Wybaczcie, ale zabrakło mi odwagi, żeby pobuszować w środku. Dochodzące z wnętrza budynku odgłosy wystraszyły skutecznie nawet mnie.
Załączniki
Prudnik  - kamienica socjalna (3).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (3).jpg (86.79 KiB) Przejrzano 479 razy
Prudnik  - kamienica socjalna (2).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (2).jpg (59.24 KiB) Przejrzano 479 razy
Prudnik  - kamienica socjalna (1).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (1).jpg (54.87 KiB) Przejrzano 479 razy
Prudnik  - kamienica socjalna (7).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (7).jpg (51.7 KiB) Przejrzano 479 razy
Prudnik  - kamienica socjalna (6).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (6).jpg (53.05 KiB) Przejrzano 479 razy
Prudnik  - kamienica socjalna (5).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (5).jpg (52.5 KiB) Przejrzano 479 razy
Prudnik  - kamienica socjalna (4).jpg
Prudnik - kamienica socjalna (4).jpg (39.57 KiB) Przejrzano 479 razy
Z lotu ptaka (2).JPG
Z lotu ptaka (2).JPG (81.39 KiB) Przejrzano 479 razy
Z lotu ptaka (1).JPG
Z lotu ptaka (1).JPG (91.8 KiB) Przejrzano 479 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości