Strona 1 z 1

Góra św. Anny - kamieniołom nefelinitów

: piątek 10 mar 2017, 23:04
autor: Karolina Kot
Nieopodal klasztoru i Domu Pielgrzyma w miejscowości Góra św. Anny, którą de facto założono na dawnym wulkanie, znajduje się otwarte w listopadzie 2014 roku geostanowisko, obejmujące dawny kamieniołom, w którym pozyskiwano skały pochodzenia wulkanicznego - nefelinit.
Na dnie starego wyrobiska, od dawna nie eksploatowanego (cały kompleks geologiczny został objęty ochroną jeszcze przez Niemców, przed II Wojną Światową), odszukać można odsłonięcie nefelinitu z dobrze zachowanymi słupami wulkanicznymi, powstałymi podczas zastygania magmy.
Obecnie po obszarze kamieniołomu wiedzie wygodna ścieżka dydaktyczna, z malowniczymi platformami i bardzo ciekawymi, wąskimi schodkami, wiodącymi na samo dno kamieniołomu.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonał Fala w marcu 2017 roku (ja w tym czasie biegałam po polach w poszukiwaniu ananasów. ;)

Re: Góra św. Anny - kamieniołom nefelinitów

: sobota 11 mar 2017, 21:24
autor: Karolina Kot
Ponieważ to wyjątkowe pod względem geologicznym miejsce niezwykle mi się spodobało, postanowiłam obejrzeć je osobiście.
Widoki zapierają dech w piersiach, a tablice informacyjne wykonano bardzo starannie. Przybliżają one zarówno historię kamieniołomu (można obejrzeć m.in. archiwalne zdjęcia wyrobiska), jak również tajniki geologii.

Re: Góra św. Anny - kamieniołom nefelinitów

: sobota 11 mar 2017, 21:41
autor: Karolina Kot
Zdecydowanie największą frajdą dla mnie była jednak "Wyprawa do wnętrza Ziemi", czyli zejście wąskimi, stromymi schodkami na samo dno, gdzie po raz pierwszy w życiu mogłam na własne oczy zobaczyć i dotknąć prawdziwych słupów wulkanicznych.
Słupy z Góry św. Anny nie są co prawda tak spektakularne, jak słynna Grobla Olbrzyma w Irlandii, czy chociażby te opisane przez naszą bubę na Wzgórzu Owczarek lub podobne formacje występujące w kilku innych miejscach Polski, ale te tutaj były moimi pierwszymi i zawsze już będą dla mnie wyjątkowe. :)