Strona 1 z 2

Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: poniedziałek 29 lut 2016, 22:13
autor: Karolina Kot
Na terenie rezerwat przyrody Góra Zborów (wzniesienie nazywane jest także Berkową Górą, prawdopodobnie obie nazwy wywodzą się od nazwisk właścicieli tutejszych gruntów: Zborowskiego i Berka), na terenie wsi Podlesice, znajdują się pozostałości niedokończonego, niemieckiego punktu oporu z roku 1944. Jego budowy zaniechano w bardzo wczesnym okresie, w efekcie powstały jedynie trzy niewielkie schrony bojowe oraz nadal czytelne okopy. W okolicy można natrafić jednak na czworoboczne wykopy antropogenicznego pochodzenia, w których, jak się domyślam, miały się pierwotnie znaleźć ciężkie schrony bierne. Pomimo poszukiwań nie udało mi się namierzyć zbiornika na wodę, trochę w błąd wprowadziło mnie w tej kwestii współczesne ujęcie wody, istniejące na wschodnim stoku wzniesienia.

Dodatkowo, u podnóża góry, znajduje się funkcjonujący w roku 1942, zarządzany przez Niemców kamieniołom, który w dużym stopniu uszkodził znajdującą się tu Jaskinię Głęboką. Pochodzące z niego skały użyte zostały między innymi na potrzeby budowy drogi z Kroczyc do Żarek.
Jak widać Góra Zborów to miejsce bardzo ciekawe, nie tylko pod względem przyrodniczym! ;)

Mam nadzieję, że zdjęcia obiektów zachęcą innych poszukiwaczy do wizyty w tych ciekawych stronach. I jeszcze jedno - proszę nie traktować wszystkiego, co znajduje się w moich postach, jako pewnika. Opisy powstawały na podstawie moich własnych domysłów i obserwacji, przeto liczyć się należy z błędami i niedomówieniami. W dodatku lokalizacje obiektów powstawały bez użycia GPS.

Pierwszy schron punktu oporu "Góra Zborów" jest bardzo dobrze znany turystom - znajduje się bowiem na zielonym szlaku turystycznym i wspinając się na szczyt po prostu trzeba po nim przejść.
Obiekt ten to nieźle zachowany Ringstand 58c, czyli popularny "Tobruk".

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z lutego 2016 roku.

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: poniedziałek 29 lut 2016, 22:33
autor: Karolina Kot
Nieopodal opisywanego wyżej obiektu można zauważyć intrygujący wykop z płaszczem ziemnym. Gdzie ja takie coś już widziałam... ;)
Zdjęcia wyszły mi fatalnie, na żywo jednak czworoboczna dziura raczej nie pozostawia wątpliwości - powstała pod kolejny obiekt punktu oporu. Domyślać się mogę jedynie, iż przeznaczono ją na bierny schron dowodzenia typu Regelbau 668.

Lokalizacja

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: poniedziałek 29 lut 2016, 22:45
autor: Karolina Kot
Na wschodnim stoku Góry Zborów, przy odrobinie szczęścia, znajdziemy kolejny schron typu Ringstand 58c.

Przybliżona lokalizacja

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: poniedziałek 29 lut 2016, 22:47
autor: Karolina Kot
Pomiędzy wyżej opisanym obiektem, a kolejnym schronem, ciągną się dość czytelne okopy.

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: poniedziałek 29 lut 2016, 23:00
autor: Karolina Kot
Okopy doprowadzą nas w okolicę trzeciego ze schronów - także jest to Ringstand 50c.

Lokalizacja

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: poniedziałek 29 lut 2016, 23:13
autor: Karolina Kot
Dodatkowo w sąsiedztwie znajdziemy jeszcze kilka podejrzanych wykopów "schronowych" (jest ich co najmniej trzy sztuki), a także dobrze czytelną linię okopów - wszystkie te relikty znajdują się na wschodniej ścianie wzniesienia.

Moje zdjęcia okopów powstały w dość intrygującej sytuacji. Otóż węsząc po stokach Berkowej Góry w pewnej chwili dostrzegłam ich linię, wyłaniającą się spod gęstej roślinności. Niestety, podekscytowana odkryciem zupełnie nie zauważyłam śpiącego w rowie strzeleckim dzika - w efekcie nieomal wlazłam pechowemu zwierzęciu na głowę. Wyrwane ze snu i przerażone zastanym widokiem biedaczysko natychmiast rzuciło się rozsądnie do ucieczki, tratując wszystko, co po drodze napotkało.

A okopy Stellung B1 na Górze Zborów zimą wyglądają mniej więcej tak:

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: wtorek 01 mar 2016, 21:08
autor: Karolina Kot
Z wojenną działalnością Niemców w okolicy, niezwiązaną bezpośrednio z prezentowanym w wątku punktem oporu, którego tworzenie - jak widać na zamieszczonych wyżej przykładach - było dopiero w powijakach, wiążą się także inne obiekty, stworzone w latach 1941- 1942.
Najbardziej znanym z nich jest betonowa podstawa wieży triangulacyjnej.
Kolejnym niemieckim "dziełem" jest wspomniany wcześniej kamieniołom, utworzony u podnóża Góry Zborów - z pozyskanych w nim materiałów powstała utwardzona droga, łącząca Żarki i Kroczyce o długich, idealnie prostych odcinkach - wobec powyższego faktu nie dziwią znaki drogowe, ustawione w Kotowicach i Jaworzniku, informujące o możliwych fotoradarach. ;)

Dodatkowo, przy wjeździe na teren kamieniołomu na zachodnim stoku Góry Zborów, zachowała się betonowa podstawa z kotwami. Nie udało nam się jednoznacznie ustalić, jakim celom pierwotnie służyła.

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: sobota 15 gru 2018, 23:54
autor: CoVoX
Karolina Kot pisze:...powstały jedynie trzy niewielkie schrony bojowe oraz nadal czytelne okopy.

Z Góry Zborów udało mi się "wycisnąć" jeszcze jednego, czwartego Ringstanda 58c :)

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: niedziela 16 gru 2018, 10:20
autor: Karolina Kot
Szwagier, to je ciynżko sprawa!
Gratulacje!
Prawie niewidoczny! Jak żeś Ty na to wpadł?

Re: Góra Zborów - niedokończony punkt oporu

: niedziela 16 gru 2018, 23:57
autor: CoVoX
Brakowało mi go ;)

Lokalizacja