Strona 1 z 1

Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:21
autor: Karolina Kot
W wątku tym, będącym niejako kontynuacją spaceru opisanego w temacie dotyczącym okolicy szybu i kolonii "Albert", chciałabym zaprezentować odnalezione przeze mnie schrony i okopy niemieckiej Stellung B2, wybudowane pod koniec 1944 roku, znajdujące się na północ od przejazdu kolejowego przy ulicy Kazimierzowskiej i ciągnące się zanikającą gdzieniegdzie nitką aż do trasy Katowice - Olkusz (czyli DK 94), w okolicy osady zwanej Sulnem.
Podczas moich poszukiwań i próby skatalogowania tych historycznych obiektów posługiwałam się warstwą LIDAR z Geoportalu wydrukowaną w formie papierowej, gdyż nie posiadałam wówczas jeszcze GPS. Pomocne okazały się także wpisy użytkownika krzysztof0802, zamieszczone na Wikimapii, chociaż nie wszystko się zgadzało z zastaną na miejscu rzeczywistością.
Zdjęcia wykonałam w marcu 2017 roku, nie napotkawszy w terenie na ani jednego kleszcza. ;)

Słabo czytelny fragment linii okopów B2 udało mi się zauważyć jeszcze przed torami. Podczas mojej wizyty ziemne szańce wypełnione były wodą, dzięki czemu dobrze czytelne stało się stanowisko strzeleckie.
Nieopodal, po drugiej stronie torowiska, na wzniesieniu, natrafimy na ciekawy i dobrze zachowany schron obserwacyjny.

Lokalizacja

Re: Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:26
autor: Karolina Kot
Drugi ze schronów o mały włos nie został przeze mnie przeoczony. Znajduje się on po wschodniej stronie świetnie czytelnego nasypu dawnej kolejki. Gdybym nie zauważyła, że nasyp ten przecina w pewnym momencie linia okopów, pewnie nie spojrzałabym w dół. Warto zaznaczyć, że u podnóża dawnego torowiska rozciągają się prawdziwe bagna.

Lokalizacja

Re: Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:28
autor: Karolina Kot
Z trzeciego obiektu pozostał jedynie daszek. Nie udało mi się namierzyć korpusu schronu, nie wiem, czy został on przemieszczony, rozbity, czy też może znajduje się pod zwałowiskami ziemi.

Lokalizacja

Re: Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:34
autor: Karolina Kot
Czwarty obiekt zachował się w doskonałym stanie. Ustawiono go w miejscu bardzo ciekawym - tuż obok dawnego szybu wentylacyjnego historycznej już kopalni "Flora".
Do starego szybu można zajrzeć przez dziurę w ścianie, jednak wolałam zbyt dokładnie nie sprawdzać wnętrza tego obiektu, gdyż bardzo cenię sobie i lubię mój aparat fotograficzny. :)

Lokalizacja

Re: Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:37
autor: Karolina Kot
Kolejny kochbunker stoi sobie wśród podmokłych zarośli, nieopodal dekla dawnego szybu "Ksawery" wspomnianej wyżej kopalni "Flora".

Lokalizacja

Re: Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:45
autor: Karolina Kot
Pozostałe schrony znajdziemy po drugiej stronie ulicy Jana Majewskiego. Leżą obok siebie. Pierwszy z nich, obserwacyjny, został przemieszczony i zrzucony z nasypu drogi, przez co uległ rozbiciu, zapewne uderzając o ścianę tego drugiego, prawdopodobnie nadal znajdującego się w położeniu in situ.

Lokalizacja

Re: Dąbrowa Górnicza - Sulno, linia B2

: piątek 26 maja 2017, 20:50
autor: Karolina Kot
Tuż obok odnajdziemy ostatni obiekt, który udało mi się odszukać na tym odcinku, oczywiście sztucznie wydzielonym z całości Stellung B2 na potrzeby naszego Forum.
W przeciwieństwie do sąsiada ten kochbunker zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Obok wejścia znaleźć można kości lisa.
Wiem z całą pewnością, że był to lis, gdyż kilka lat temu miałam wątpliwą przyjemność obejrzenia z bliska szczątków tego jegomościa w stanie bardziej kompletnym, chociaż już zdecydowanie martwym i to od co najmniej kilku dni.