Bernacice Górne - spichlerz

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bernacice Górne - spichlerz

Postautor: Karolina Kot » wtorek 16 sty 2018, 00:10

W niewielkiej, ale posiadającej bardzo specyficzny klimat wsi Bernacice Górne, położonej w gminie Głubczyce, znajdują się zabudowania dawnego folwarku, przekształconego w drugiej połowie XX wieku w PGR. Znajdziemy tu kompleks niedokończonych bloków mieszkalnych, ciekawe zabudowania, które śmiało mogłyby zagrać w filmie Juliusza Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko", a także bardzo ładny spichlerz.
Ten ostatni budynek szczególnie zwrócił moja uwagę.
Jest to obiekt wzniesiony na planie czworoboku, murowany z cegły. Przykryto go łamanym, czterospadowym dachem.

Przyznam, że wydatowanie tego obiektu sprawia mi trudność. Prawdopodobnie, pomimo szlachetnego wyglądu, nie jest on wcale bardzo stary, najpewniej pochodzi z początków XX wieku, z jakiegoś powodu nadano mu jednak kształt nawiązujący do zabytkowych lamusów dworskich.
Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyny taki obiekt w okolicy.

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Spichlerz (1).JPG
Spichlerz (1).JPG (91.48 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (8).JPG
Spichlerz (8).JPG (72.74 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (3).JPG
Spichlerz (3).JPG (78.42 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (6).JPG
Spichlerz (6).JPG (76.91 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (4).JPG
Spichlerz (4).JPG (102.89 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (5).JPG
Spichlerz (5).JPG (42.28 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (2).JPG
Spichlerz (2).JPG (83.71 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (7).JPG
Spichlerz (7).JPG (88.37 KiB) Przejrzano 3883 razy
Spichlerz (9).JPG
Spichlerz (9).JPG (72.92 KiB) Przejrzano 3882 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość